آخرين وضعيت انتخاب دانشگاههاي برتر کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   13 اردیبهشت 1390-03 May 2011بازدید 2011


لايحه بودجه سال 90 مقرر کرده 10 دانشگاه برتر وزارت علوم مشمول اعتبارات حمايتي شوند اما اين 10 دانشگاه هنوز معرفي نشده‌اند البته به گفته معاون پژوهشي وزارت علوم نيمي از دانشگاههاي برتر به طور سنتي مشخص‌اند و بررسيها براي تعيين 5 دانشگاه برتر ديگر است.
محمد مهدي نژاد نوري در گفتگو با خبرنگار مهر در اين باره گفت: به طور سنتي تعداد زيادي از دانشگاههاي برتر مشخص هستند. هر طوري نيز بخواهيم ملاک و معيار براي تعيين دانشگاههاي برتر بگذاريم تعدادي از آنها مشخص هستند اما ممکن است در انتخاب 10 دانشگاه برتر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري 4 مورد آنها جاي بحث داشته باشد.
معاون وزير علوم افزود: يکي از مواردي که بايد مشخص شود و سپس دانشگاههاي برتر معرفي شوند اين است که پاسخ يک سوال مبني بر اينکه "وقتي به دانشگاههاي برتر کمک مي شود در مقابل چه چيز بايد از آنها خواسته شود" مشخص شود. يعني قرار نيست صرفا به تعدادي از دانشگاهها به دليل اينکه از قبل روي آنها سرمايه گذاري خوبي انجام شده و الآن به کيفيت ويژه اي رسيده اند، باز هم پول به آنها بدهيم و درباره خروجي شان نيز معياري نداشته باشيم.
مهدي نژاد نوري تأکيد کرد: درباره دانشگاههاي برتر نمي توانيم بگوييم که هر چه خروجي داشته اند همان هدف ما هم است بلکه بايد مشخص شود به ازاي چند ميليارد توماني که سالانه به دانشگاههاي برتر اعطا مي شود قرار است چه تغييري در حوزه هاي پژوهش، ارتباط با صنعت، دانشجويي و آموزشي آنها اتفاق بيافتد.
وي شناور بودن دانشگاههاي برتر را از ديگر سياست هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در قبال اين دانشگاهها برشمرد و گفت: اگر دانشگاهي به عنوان برتر تعيين و حمايت هم شد، اما نتوانست انتظارات را برآورده کند و اگر تعهداتش را انجام نداد و شاخصه هاي مورد انتظار را رعايت نکرد چگونه بايد جايگزين شود و يکي کنار رود و دانشگاه ديگري جايش را بگيرد که اينها همه نيازمند تدوين ضوابطي است.
معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم افزود: در ابتدا بايد ضوابط مربوط به شناور بودن دانشگاههاي برتر و انتظاراتي که مي توان از اين دانشگاهها داشت تدوين شود و سپس دانشگاههاي برتر معرفي شوند.
وي خاطرنشان کرد: البته بيش از 50 درصد دانشگاههاي برتر به طور سنتي مشخص هستند و جامعه نيز آنها را مي شناسد اما ابتدا بايد انتظارات دو طرفه دانشگاههاي برتر و وزارت علوم مشخص و سپس اسامي دانشگاههاي برتر اعلام شود لذا در حال بررسي انتظارات هستيم.


انتخاب دانشگاههاي برتر کشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها