علت عدم مشارکت برخی دانشگاه ها در رتبه بندی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   06 بهمن 1390-26 January 2012بازدید 1425علت عدم مشارکت برخی دانشگاه ها در رتبه بندی


سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام با تشریح دلایل عدم مشارکت برخی دانشگاهها در رتبه بندی ها گفت: روسای برخی واحدهای دانشگاهی کوچک یا متوسط بر این باور هستند که حضور آنان در رتبه بندی دانشگاهها ضرورت ندارد.

جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: از مجموع 155 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی که اطلاعات درخواستی را برای رتبه بندی در سال 1390 به دبیرخانه رتبه بندی در ISC ارسال نکرده اند، به استثنای 3 یا 4 مورد، سایر واحدهای کوچک یا متوسط دانشگاهی هستند که رؤسای این واحدها شاید تصور می کنند حضور این واحدها در رتبه بندی ضرورت ندارد.

وی که علت عدم همکاری این واحدهای کوچک و متوسط را توجیه پذیر عنوان کرد، ادامه داد: هنوز تعداد بیشماری از این واحدها زیرساخت های لازم را به وجود نیاورده و در نتیجه نمی توانند در عرصه رقابت با دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی بزرگ در رتبه بندی حضور پیدا کنند.

به گفته سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام، این امر در نظام های بین المللی رتبه بندی نیز صادق است و معمولا دانشگاه های کوچک و متوسط بیشتر به کالج شباهت دارند تا یک دانشگاه تمام عیار، در نتیجه در رتبه بندی های بین المللی شرکت نمی کنند.

مهراد خاطر نشان ساخت: این دانشگاه ها با تجربه ای که از طریق ISC بدست می آورند درواقع راه را برای حضور در رتبه بندی های بین المللی هموار می کنند، در غیر اینصورت، عدم آشنایی با معیارها و شاخص ها نتیجه ای که به بار خواهد آورد اینست که دانشگاه ها با چشم اندازهای بین المللی در عرصه فعالیت های آموزشی و پژوهشی فعالیت نکرده و در صورت فعالیت در این عرصه ها نیز دانش و مهارت لازم را در جهت گردآوری و ارسال به موقع اطلاعات متناسب با استانداردهای بین المللی کسب نکنند.

وی تاکید کرد: از این رو بر اساس اصل مشارکت و پاسخ گویی به جامعه که از منویات مقام معظم رهبری است، روسای دانشگاه های مورد نظر لازم است با اتخاذ تدابیر لازم، پر توان تر از سال گذشته در رتبه بندی سال 1390 شرکت کنند. بدیهی است پس از اعلام نتایج رتبه بندی در فروردین ماه سال 1390، اسامی این دانشگاه ها که بسیار ممتاز و از اعتبار لازم نیز برخوردارند برای وزارت علوم و وزارت بهداشت معلوم خواهد شد.


دانشگاه رتبه بندی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها