انتشار آخرين فهرست معتبرترين دانشگاه‌های جهان در سال2012

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   21 خرداد 1391-10 June 2012بازدید 2616
انتشار آخرين فهرست معتبرترين دانشگاه‌هاي جهان در سال2012پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:كساني كه با آموزش عالي در سطح جهاني سر و كار دارند و به دنبال اطلاعات دانشگاه‌هاي معتبر دنيا هستند قطعا با سايت«Times Higher Education» آشنايي دارند. اين سايت كه به سايت THE ملقب است، از مشهورترين پايگاه‌هايي است كه هر ساله آماري از برترين دانشگاه‌هاي دنيا را در بخش‌ها و قسمت‌هاي مختلف ارائه مي‌كند.

يكي از اين بخش‌ها ارائه آمار دانشگاه‌هاي جهان بر اساس اعتبار و شهرت جهاني است. اين سايت براي سنجش دانشگاه‌ها و تعيين رنكينگ جهاني، شاخص‌هايي از جمله آموزش، پژوهش، چشم انداز بين‌المللي، درآمد صنعتي و تعداد تقديرنامه‌هاي دانشگاه‌ها را مورد بررسي قرار مي‌دهد؛ اما معيارهاي اين سايت براي سنجش اعتبار و شهرت جهاني، تنها "اعتبار آموزشي و پژوهشي" است.

اين سايت مانند هر سال در سال 2012 نيز معتبرترين دانشگاه‌هاي جهان را با بررسي همين شاخص‌ها معرفي كرده است.

قديمي‌ترين دانشگاه آمريكا، معتبرترين دانشگاه جهان است

بر اين اساس دانشگاه "هاروارد" كه قديمي‌ترين موسسه علمي در آمريكاست و تا به حال 40 نفر از برندگان جايزه نوبل را در خود جاي داده است،با نمره 100 و كامل به عنوان معتبرترين دانشگاه دنيا در سال 2012 معرفي شده است. اين دانشگاه كه در ايالت "ماساچوست" آمريكا واقع شده است، در سال 1636 تاسيس و پس از آن به نام اولين باني خير آن "جان هاروارد" نامگذاري شد.

70 جايزه نوبل ماحصل فارغ‌التحصيلان MIT

همچنين "موسسه تكنولوژي ماساچوست" يا همان دانشگاه "MIT" آمريكا با نمره 81.7 در بخش اعتبار آموزش و نمره 90 در بخش پژوهش با كسب مانگين نمره 87.2 رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. اين دانشگاه كه بيش از 10 هزار دانشجو را در خود جاي داده است، تا به حال منزل علمي 70 برنده نوبل بوده است.

كمبريج لندن، جايگاه تاثيرگذارترين افراد در دنياي مدرن

پس از دانشگاه MIT، دانشگاه "كمبريج" انگلستان كه با 18300 دانشجو، بزرگترين مردان علمي تاثير گذار در دنياي مدرن از جمله نيوتن، رادرفورد، داروين، كريك و واتسون را فارغ‌التحصيل خود كرده است، با ميانگين نمره 80.7 با نمره آموزشي 82.7 و پژوهشي 79.7 در رتبه سوم معتبرترين دانشگاه‌هاي جهان قرار گرفته است.

سومين دانشگاه ثروتمند دنيا، چهارمين دانشگاه معتبر

اما چهارمين دانشگاه معتبر جهان، با نمره آموزشي 67.5 و پژوهشي 74.5 و ميانگين 72.1 دانشگاه "استنفورد" آمريكا نام گرفته است. سومين دانشگاه ثروتمند جهان در سال 1891 توسط "ليلاند استنفورد" در خاطره پسرش تاسيس شد و هم اكنون پذيراي 7 هزار دانشجوي كارشناسي و 4 هزار دانشجوي تحصيلات تكميلي است.

دانشگاه كاشف "آنفلوآنزا" در رتبه پنجم قرار گرفت

بر اساس اين گزارش، دانشگاه "بركلي" آمريكا كه حدود 36 هزار دانشجو را در خود جاي داده است، در رتبه پنجم معتبرترين دانشگاه‌هاي دنيا قرار گرفته است. اين دانشگاه در بخش آموزشي نمره 65 و در بخش پژوهشي نمره 74.8 را كسب كرده و موفق به كسب ميانگين نمره 71.6 شده است. از افتخارات اين دانشگاه مي‌توان به كشف ويروس "آنفلوآنزا" و همچنين كشف "ويتامين E" توسط فرغ‌التحصيلانش اشاره كرد.

در رتبه بندي سايت THE پس از اين دانشگاه‌ها، دانشگاه‌هاي "آكسفورد" انگلستان، "پرينستون" آمريكا، "توكيو" ژاپن، "لس آنجلس آمريكا" و "Yale" آمريكا در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفته‌اند.

گفتني است، در اين رتبه‌بندي هرساله 100 دانشگاه معتبر جهان معرفي مي‌شوند.

معتبرترين دانشگاه‌های جهان سال2012

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها