اعلام جزئيات آيين نامه رتبه بندي دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   27 خرداد 1391-16 June 2012بازدید 2176
اعلام جزئيات آيين نامه رتبه بندي دانشگاه ها

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:معاون پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه آيين نامه رتبه بندي دانشگاه ها در 5 مولفه تدوين شده است، گفت: شرکت دانشگاه ها در اين رتبه بندي آزاد است و دانشگاههايي که در بين 10 دانشگاه برتر قرار بگيرند از تسهيلات برخوردار مي شوند.
دکتر محمد مهدي نژاد در حاشيه سومين نشست روساي پارکهاي فناوري و مراکز رشد علم و فناوري کشور با اشاره به جزئيات آيين نامه رتبه بندي دانشگاه ها، افزود: اين آيين نامه در 5 مولفه پژوهش و فناوري، زيرساختهاي نهادي، آموزشي و دانشجويي، فرهنگي و اجتماعي و روابط بين الملل تدوين شده است.
معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه براي هر يک از اين مولفه ها شاخص هايي در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: در حوزه پژوهش و فناوري شاخص هايي چون تعداد طرحهاي خاتمه يافته کاربردي و تعداد مقالات کاربردي به مجموعه مقالات توليد شده دانشگاه در نظر گرفته شده است.
وي تعداد محققان تمام وقت دانشگاه ها، تعداد پايان نامه هاي کاربردي نسبت به کل و ميزان درآمد اختصاصي از کل درآمدهاي دانشگاه به واسطه پروژه هاي کاربردي را از ديگر شاخص هاي مولفه هاي پژوهشي نام برد و يادآور شد: علاوه بر اين ميزان درآمد حاصل از فعاليت پژوهشي نسبت به کل هزينه هاي دانشگاه و هزينه هاي پژوهشي از ديگر شاخص هاي اين مولفه تعريف شده است.
مهدي نژاد شرط ورود دانشگاه ها به رتبه بندي را داشتن برنامه راهبردي مصوب هيأت امناي دانشگاه ها ذکر کرد و ادامه داد: دانشگاه هايي که مايل به ورود به رتبه بندي هستند بايد تا شهريور ماه جاري درخواست ارزيابي ها و برنامه هاي راهبردي خود را به دفتر ارزيابي وزارت علوم ارسال کنند و اين دفتر تا آذرماه برنامه هاي دريافتي را به معاونتهاي مرتبط براي بررسي ارجاع مي دهند.
وي با بيان اينکه در اين رتبه بندي دانشگاه ها به دو دسته دانشگاه هاي جامع و تخصصي تقسيم بندي مي شوند، يادآور شد: شاخص هاي اين رتبه بندي هر دو سال يکبار بازبيني مي شود و در صورت نياز به روز رساني مي شوند.
معاون پژوهش و فناوري با تاکيد بر اينکه شرکت دانشگاه ها در اين رتبه بندي آزاد است، اضافه کرد: بر اساس بند "و" ماده 20 برنامه پنجم توسعه به 10 دانشگاه برتر کمک هاي ويژه اعطا مي شود که براي اين منظور نياز به رتبه بندي است و در صورتي که دانشگاهي مايل به رتبه بندي نباشد نمي تواند از اين تسهيلات استفاده کند.
آيين نامه رتبه بندي دانشگاه ها دانشگاه های برتر

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها