8 دانشگاه کشور مجهز به کامپیوترهایی برای نابینایان با امکان جستجو شدند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   01 امرداد 1391-22 July 2012بازدید 883

8 دانشگاه کشور مجهز به کامپیوترهایی برای نابینایان با امکان جستجو شدند


پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر: رئیس پارک علم و فناوری مازندران از طراحی و ساخت کامپیوتر برای نابینایان در این پارک فناوری خبر داد و گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده کامپیوتر های طراحی شده برای ارائه خدمات به کاربران نابینا در اختیار 8 دانشگاه بزرگ کشور قرار خواهند گرفت.

دکتر مجتبی بلباسی، از جذب 700 شرکت دانش بنیان در این پارک فناوری و 8 مرکز رشد اقماری خبر داد و افزود: تاکنون 60 ایده فناورانه به این پارک فناوری ارسال شده است که پس از بررسی، 30 مورد از این ایده ها پذیرش و در این پارک مستقر شدند.
رئیس پارک فناوری مازندران با اشار به برخی از دستاوردهای این پارک فناوری خاطر نشان کرد: محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر این پارک موفق به طراحی و ساخت رایانه ویژه نابینایان شدند.

وی با اشاره به جزئیات این طرح ادامه داد: کامپیوتر تولید شده قادر است برنامه ورد (word) را به خط بریل و برعکس تبدیل کنند.

بلباسی اضافه کرد: نابینایان با استفاده از این رایانه می توانند خدمات فضای مجازی را برای نابینایان در حوزه رسانه، انتشارات، امور پژوهشی و یا خدمات الکترونیکی را به نابینایان را ارائه دهد.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران در خصوص ساختار رایانه ویژه نابینایان گفت: این رایانه به غیر از صفحه نمایش از یک صفحه کلید مخصوص نابینایان تشکیل شده است که مطالب نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش را با خط بریل برای نابینایان بر روی صفحه کلید نمایان می کند.

بلباسی با بیان اینکه در این کامپیوتر نرم افزار ترجم فارسی نصب شده است، یادآور شد: از این طریق نابینایان هم از طریق خط بریل و هم از طریق شنوایی می توانند مطالب را درک کنند که این امر به درک بالاتر و سریعتر آنها کمک می کند.

وی، امکان جستجوی نابینایان در اینترنت را از دیگر قابلیت های این کامپیوتر نام برد و توضیح داد: بر روی صفحه نمایش این رایانه کلیدهایی تعبیه شده که نابینا با استفاده از آنها می تواند در اینترنت به جستجو بپردازد.

بلباسی از کاربردی شدن کامپیوتر عرضه شده در 8 دانشگاه بزرگ کشور خبر داد و گفت: بر اساس مذاکراتی که صورت گرفته است به زودی این کامپیوتر در اختیار 8 دانشگاه بزرگ کشور برای ارائه خدمات به نابینایان قرار می گیرد.


کامپیوترهایی برای نابینایان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها