تشریح مشوق‌هایی برای جلوگیری از خروج نخبگان از کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   10 امرداد 1391-31 July 2012بازدید 1381




تشریح مشوق‌هایی برای جلوگیری از خروج نخبگان از کشور

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: قائم مقام بنیاد ملی نخبگان مشوق‌های درنظر گرفته شده برای جلوگیری از خروج نخبگان از کشور تشریح کرد.




سعید سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به سرمایه‌گذاری کشورهای غربی برای جذب استعدادهای ایرانی اظهار داشت: آنها جاذبه ایجاد کرده و به همین علت تعدادی از نخبگان، کشور را ترک می‌کنند.



وی افزود: ما نیز باید با ایجاد جاذبه مانع از خروج این نخبه‌ها بشویم، فلسفه تشکیل بنیاد ملی نخبگان نیز همین بوده است و اقداماتی که بنیاد در جهت حمایت از نخبگان در کشور انجام می‌دهد همه در همین راستا است.

سهراب‌پور با اشاره به اینکه ما امکانات و مشوق‌های مطلوبی برای نخبگان تحت پوشش خود داریم، تصریح کرد: این عزیزان زمانی که زیرپوشش بنیاد قرار می‌گیرند شامل یکسری حمایت‌ها می‌شوند؛ به طور مثال پرداخت کمک هزینه ماهیانه، معافیت از سربازی، حمایت از رفتن نخبگان به کنفرانس‌ها، وام مسکن، ودیعه متأهلین برای مسکن، استخدام در شرکت‌های دانش بنیان و پرداخت حقوقشان، اعطای گرید تحقیقاتی به اساتید جوان و... همه فعالیت‌هایی در جهت ایجاد جاذبه برای نگه داشتن نخبگان در کشور است.

وی با بیان اینکه این مشوق‌ها در عمل مؤثر بوده، تصریح کرد: طبق آمارهایی که ما سال گذشته نیز به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کردیم، روند خروج نخبگان از کشور به شدت کاهش یافته است؛ البته صفر نشده ولی کاهش یافته است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: زمانی که نخبگان فارغ‌التحصیل شده و بخواهند در دانشگاه‌ها مشغول به کار شوند یک هیئت جذب مخصوص نخبگان زیر نظر هیئت عالی جذب تشکیل شده است که این هیئت کمک می‌کند تا فرآیند استخدام این عزیزان در دانشگاه سریعتر انجام شود؛ این فرآیند، فرایند طولانی بوده که با تشکیل این هیئت تسریع یافته‌است.

وی با بیان اینکه هیئت جذب نخبگان مصوب هیئت عالی جذب بوده که این هیئت نیز زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، تصریح کرد: این هیئت مدتی است که مشغول به کار شده و دبیرخانه‌اش در بنیاد ملی نخبگان مستقر است اما حکم اعضایش در دست صدور است؛ اعضای این هیئت متشکل از نمایندگانی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بنیاد ملی نخبگان هستند.

سهراب‌پور در پایان به برگزاری طرح ضیافت اندیشه ویژه نخبگان در 2 شهر تهران و مشهد اشاره کرد و اظهار داشت: طرح ضیافت اندیشه در شهر تهران به پایان رسیده و امشب مراسم اختتامیه طرح ضیافت اندیشه در مشهد برگزار می‌شود.






مشوق‌هایی برای جلوگیری از خروج نخبگان خروج نخبگان جلوگیری از خروج نخبگان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها