ساخت بزرگ‌ترین سازه ماکارونی جهان در دانشگاه آزاد قزوین

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   15 امرداد 1391-05 August 2012بازدید 1443

ساخت بزرگ‌ترین سازه ماکارونی جهان در دانشگاه آزاد قزوین

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: بزرگ‌ترین سازه ماکارونی جهان توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ساخته شد.


این سازه با 24 متر طول، 5 متر ارتفاع و عرض 3 تا 5/5 متر ساخته شده است.

مصطفی نصیری اوانکی، دانشجوی رشته معماری مقطع کارشناسی و سرپرست گروه معماران جوان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین درباره چگونگی ساخت این سازه گفت: طراحی این سازه از تیر ماه تا اواخر شهریور سال 90 بود و ارائه طرح از مهر تا آبان زمان برد و از 2 آبان تا 11 اسفند سال 90 ساخت این پروژه به طول انجامید.

سرپرست گروه بزرگ‌ترین سازه مارکارونی جهان افزود: برای ساخت این پروژه بیش از 33 هزار متر ماکارونی (33 کیلومتر) به کار رفته که این میزان 18 کیلومتر بیشتر از رکورد جهانی گینس است. هم چنین برای اتصال این سازه ماکارونی از 758 عدد چسب استفاده شده است.

وی افزود: وزن کل این سازه 103 کیلوگرم و 75 کیلو بار سقف را تحمل کرده است.

وی درباره چگونگی ثبت جهانی این سازه در کتاب رکوردهای گینس یادآور شد: خوشبختانه وقتی در سازه‌های این چنینی در جهان شروع به تحقیق کردیم متوجه شدیم چنین سازه‌ای تاکنون در دنیا ساخته نشده است به همین دلیل تصمیم گرفتیم از ظریف‌ترین عنصر ی مثل ماکارونی، سخت‌ترین و استوارترین سازه را بسازیم . بعد از ساخت این سازه در مکاتباتی با سازمان جهانی گینس ثبت این سازه را به عنوان بزرگ‌ترین سازه ماکارونی درخواست کردیم که مسئولان این سازمان در جواب ما عنوان کردند که اصلاً سرفصل و موضوعی درباره بزرگ ترین سازه ماکارونی در این کتاب وجود ندارد و گروه معماران جوان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اولین گروهی بودند که مسئولان سازمان جهانی گینس را متقاعد کردند تا سرفصلی برای این موضوع تعریف کنند.

نصیری اوانکی ادامه داد: در مکاتبات بعدی قرار شد تا سازمان جهانی گینس کارشناسان خود را برای بازدید و تایید این سازه به ایران بفرستند اما با هماهنگی صورت گرفته از سوی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و سازمان جهانی رکوردهای دنیا (گینس) قرار شد تا خود اعضای گروه به عنوان نماینده سازمان گینس با ارسال تمام اسناد و مدارک موجود همچون عکس، فیلم و تاییدیه نامه‌های سازمان‌های مورد نظر گینس همچون تاییدیه نامه‌های استادانی که در این رشته صاحب نظرند؛ روند ثبت جهانی این سازه در کتاب گینس طی کنند.

سرپرست گروه بزرگ‌ترین سازه مارکارونی جهان افزود: مسئولان سازمان جهانی گینس در مکاتباتی که با دانشگاه آزاد اسلامی قزوین داشتند از این دانشگاه به دلیل این که سرفصلی جدیدی را به کتاب گینس اضافه کردند تقدیر و تشکر ویژه‌ای  و اعلام کردند تا ماه سپتامبر مراحل ثبت جهانی سازه در کتاب رکوردهای گینس به پایان می‌رسد و گواهی نامه این رکورد به مسئولان ایرانی اعلام و ارسال خواهد شد.

نصیری اوانکی به کاربردهای چنین سازه‌ها در پروژه‌های عمرانی اشاره کرد و گفت: با طراحی و سـاخت چنین سازه‌ای می‌توانیم پیش زمینه‌ای از سازه‌های فلز آلومینیوم را در پروژه‌های عمرانی بسازیم. اگر اندازه این سازه را با فلز آلومینیوم در اندازه واقعی 20 برابر کنیم از نظر وزن بسیار سبک و بسیارمقاوم و قابل انعطاف خواهد شد و می‌توان از این فلز که  از نظر ساختار شباهت بسیاری به ماکارونی دارد، استفاده کرد.

بزرگ‌ترین سازه ماکارونی جهان دانشگاه آزاد قزوین دانشگاه آزاد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها