اولویت سوابق فرهنگی نسبت به مدرک تحصیلی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   23 آذر 1391-13 December 2012بازدید 1098

اولویت سوابق فرهنگی نسبت به مدرک تحصیلی

حجت‌الاسلام حمید پارسانیا با بیان اینکه حضور افرادی با تحصیلاتی غیر از علوم انسانی را در ترکیب شورای عالی انقلاب فرهنگی عیب نمی‌دانم، گفت: چهره فرهنگی بودن به سابقه فعالیت‌های شخص مربوط است.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد‌ جایگاه و نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: از جهت حضور سران سه قوه و همه مسئولان علم و فرهنگ و سیاست‌گذاری اصلی در این بخش‌ها و با توجه به انتصاب اعضای آن از جانب مقام معظم رهبری و تاکیدات معظم‌له بر جایگاه قانونی رفیع این شورا، همه فعالیت‌ها باید ذیل سیاست‌ها و قوانین مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.

پارسانیا در مورد نقشه مهندسی فرهنگی کشور، که اکنون مهم‌ترین دستور کار شوراست، گفت: نقشه مهندسی کشور از جنبه‌های مختلف مانند مبانی نظری موضوع، الگوهای مطرح و... مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این موضوع که گفته می‌شود نقشه جامع علمی کشور سریع‌تر پیش رفت تا حدودی ناشی از عدم آگاهی به روند تصویب نقشه جامع است؛‌ زیرا این نقشه هم با کار کارشناسی مستمر و وقت‌گیر به تصویب نهایی رسید.

حجت الاسلام پارسانیا گفت: خوشبختانه نقشه مهندسی فرهنگی هم‌اکنون مراحل نهایی تصویب خود را طی می‌کند و اصول و مبانی تصویب شده و نقشه شکل کامل خود را پیدا کرده است.

وی افزود: ما در شورای تخصصی حوزوی به‌طور کامل با نقشه مهندسی فرهنگی درگیر هستیم و به موازات تصویب این سند،‌ مباحث پیرامون اجرای آن را نیز پی‌گیری می‌کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد ترکیبت اعضای شورا گفت: بخش زیادی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی‌ اعضای حقوقی هستند، که با توجه به تخصص خود در آن بخش مسئولیت دارند که به به‌عنوان مثال می‌توان وزیر بهداشت یا رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی که باید پزشک باشند را نام برد.

وی افزود: بنده حضور افرادی با تحصیلاتی غیر از علوم انسانی را با توجه به ماموریت‌ها و مسئولیت‌های شورای عالی در حوزه‌های علم و فناوری نه تنها عیب نمی‌دانم بلکه حسن و نقطه قوت می‌دانم.

وی افزود: البته همه این مسئولان در درجه اول جزو ‌شخصیت‌های فرهنگی و دارای سوابق فعالیت‌های موثر در این بخش هستند و اصولا اینکه یک شخص چهره فرهنگی باشد بیشتر از آن که به تحصیلات او مربوط باشد به سابقه فعالیت‌های او مربوط است.

رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شوراهای تخصصی ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، ‌مجموعه‌هایی متشکل از نخبگان و کارشناسان مجرب در حوزه مربوطه هستند و اصلا کارمند شورا محسوب نمی‌شوند تا حضور آنان موجب فربه شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی شود.

حجت‌الاسلام پارسانیا گفت: ما در شورای تخصصی حوزوی 18 عضو داریم که این تعداد با احتساب فضلا و صاحب‌نظران مشغول در کمیسیون‌ها و کمیته‌های تخصصی به 60 نفر بالغ می‌شود و اکثر این افراد متصدی و مسئول نهادهای مختلف علمی و پژوهشی در حوزه علمیه هستند.

وی افزود: خوشبختانه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه خوبی به این شورای تخصصی دارد و بحمدلله شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دوره خود را از توانمندی‌های حوزه‌های علمیه برخوردار کرده است.

عضو شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی ادامه داد: در بخش‌های دیگر مانند زنان، خانواده و... مجموعه‌های نخبگانی ذی‌ربط حضور دارند و مسلما حضور این بدنه کارشناسی لازم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) در پایان نیز گفت: با توجه به اهداف بلند انقلاب اسلامی، افق پیش رو بسیار گسترده است و هر قدمی مقدمه‌ای برای قدم‌های بزرگ‌تر است.
سوابق فرهنگی مدرک تحصیلی دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها