سیاستهای فعلی وزارت علوم نیاز به تجدید نظر دارد و اختیارات دانشگاه ها کاهش یافت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   02 تیر 1392-23 June 2013بازدید 726سیاست های فعلی وزارت علوم نیاز به تجدید نظر دارد و  اختیارات دانشگاه ها کاهش یافت
جعفر توفیقی که به عنوان یکی از گزینه های کسب تصدی وزارت علوم دولت یازدهم مطرح شده، تاکید کرد که سیاستهای وزارت علوم در دولت دهم نیاز به تجدید نظر اساسی دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  مهر، این روزها نام جعفر توفیقی، وزیر علوم دولت اصلاحات و رئیس ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در فهرست‌های احتمالی کابینه حسن روحانی به عنوان یک گزینه محتمل برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از سوی ستاد رئیس جمهور منتخب برای پذیرش تصدی وزارت علوم تماسی داشته یا خیر، به خبرنگار مهر، گفت: خیر، واقعیت این است که هنوز تماسی در این زمینه نداشتم، اعلام اسم من در لیست گزینه های وزیر علوم دولت یازدهم صرفاً گمانه زنی رسانه هاست.

توفیقی در پاسخ به این سوال که در صورت دعوت به همکاری در کابینه دولت یازدهم به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آیا برنامه های خود را آماده کرده یا خیر، اظهار داشت: به هر حال کشور برنامه های مصوب از جمله قانون برنامه چهارم و پنجم همچنین نقشه جامع علمی کشور دارد و از نظر برنامه ای، خلایی در کشور دیده نمی شود و فکر می کنم از همین برنامه ها استفاده خواهم کرد.

وزیر علوم دولت هشتم همچنین درباره انتقاداتی که به وزارت علوم دولت دهم، وارد است، تاکید کرد: بسیاری از سیاستهایی که وزارت علوم در این چهارسال به خصوص سال گذشته اجرا کرده نیاز به تجدید نظر جدی دارد زیرا این اقدامات منجر به کاهش اختیارات دانشگاهها شده و مغایر با قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه است.

وی با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه، گفت: بر اساس قانون برنامه چهارم که عیناً در قانون برنامه پنجم توسعه نیز تکرار شده، دانشگاهها باید تنها با هیأت امنای خود اداره شوند و از تمام قوانین و مقرارت کشور مستثنی هستند.

توفیقی با بیان اینکه اقدامات وزارت علوم در دولت دهم مبتنی بر تمرکز گرایی در این وزارتخانه بوده، ادامه داد: در این دوره اختیارات دانشگاهها به خاطر تمرکز گرایی وزارت علوم کاهش یافت؛ بنابراین نیاز به تجدید نظر جدی در این زمینه احساس می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در پاسخ به این سوال که در صورت پذیرش تصدی وزارت علوم از جناح اصولگرا یا اصلاح طلب در این وزارتخانه بهره می برد یا خبر، گفت: شرط پذیرش مسئولیت در نهادهای علمی به خصوص وزارت علوم، شایستگی ها، توانایی و آشنایی با نهاد دانشگاه است، بنابراین مرزبندی های جناحی به نظر من در اولویت نیست، افرادی انتخاب خواهند شد که بدانند چگونه می توان دانشگاهها را در انجام رسالتهای خطیرشان حمایت و پشتیبانی کرد.


اختیارات دانشگاه ها اخبار روزانه دانشگاه اخبار دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها