نکاتی درباره ازدواج در آلمان:

هرگاه شما ازدواج خود را به بطور رسمی و با در نظرداشتن شرایط قانونی آن در اداره (Standesamt) در آلمان ثبت کنید و مدرک ازدواج دریافت کنید، بصورت قانونی متاهل میباشید. ازدواج هایی سنتی در خانه و یا مساجد و کلیسا ها که بر اساس ادیان مسیحی، اسلام، یهودیت و یا هردین و فرهنگ دیگری صورت می گیرد، اگر بعدا بصورت رسمی به عنوان ازدواج مدنی در اداره مربوط ثبت نشود، اهمیت قانونی ندارد.
اداره ثبت مدنی و قانونی ازدواج در آلمان بنام اشتندیس امت(Standesamt) یاد میشود و مسئول ثبت همه ازدواج ها است. برای ثبت ازدواج خود باید در یکی از نمایندگی های این اداره در محل زندگی خود و یا شریک زندگی خود تماس بگیرید و فرم ثبت نام ازدواج (Anmelldung zur Eheschließung) را تکمیل کنید.
شما و همسرتان هر دو باید برای ثبت ازدواج حضور داشته باشید. اگر یکی از شما نمی تواند در همان تاریخ حضور داشته باشد، می تواند فرد دیگری را از طرف خودش وکیل (Vollmacht) تعیین کند.

چه کسانی می توانند با هم ازدواج کنند؟
نخستین و مهمترین شرط ازدواج در آلمان این است که شما باید مجرد باشید، چند همسری پذیرفته نیست .
علاوه بر این، شما باید سن قانونی داشته باشید و از لحاظ قانونی صلاحیت (Geschäftsfähig) داشته باشید. به عبارت دیگر، شما باید بتوانید با اراده آزاد تصمیم بگیرید و عواقب اقدامات خود را درک کنید.
ازدواج با اعضای خانواده نزدیک (مثلا پدربزرگ و مادربزرگ، والدین، خواهر و برادر، فرزند یا نوه) در آلمان مجاز نیست. این ممنوعیت در مورد خواهر /برادر خوانده هم صدق میکند.
از اکتبر سال ۲۰۱۷، زوج های هم جنس هم می توانند در آلمان ازدواج قانونی کنند.

برای ازدواج چه اسنادی نیاز است :
پاسپورت معتبر ( همچنین در صورت نیاز اجازه اقامت)
سند تولد یا یک کپی از پرونده ثبت اعضای خانواده شما که بیشتر از ۶ ماه از صدور آن نگذشته باشد.
نامه ثبت نام و آدرس (erweiterte Meldebestätigung)، که بیشتر از ۱۴ روز از صدور آن سپری نشده باشد.
در صورتی که قبلا ازدواج کرده بودید، مدرک ثبت ازدواج و حکم قانونی طلاق یا گواهی مرگ همسر سابق.
برای کسانیکه بعد سن ۱۸ سال به آلمان آمده‌اند گواهی تجرد از مراجع قانونی کشور شان که نشان دهد در آن کشور هیچ ازدواجی نداشته اند و فعلا هم مجرد هستند.
شهروندان خارجی به Ehefähigkeitzeugnisنیاز دارند. اگر شما به دلیل شرایط پناهندگی خود نمیتوانید به سفارت کشور خود مراجعه کنید و یا سفارت کشور شما نمیخواهد صادر کند، می توانید درخواست معافیت از این مدرک را در دادگاه عالی منطقه خود از طریق همان دفتر ثبت ازدواج بفرستید، اگر معافیت صادر شود برای شش ماه معتبر است.

دیدگاه ها غیرفعال است