Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 دانشگاه پیام نور پرچم دار رشد ظرفیت شد
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه پیام نور          22 مهر 1393 - 14 October 2014


دانشگاه پیام نور پرچم دار رشد ظرفیت شد

 بعد از دانشگاه آزاد اسلامی شاهد افزایش بی رویه پذیرش دانشجو در دانشگاههای پیام نور و غیرانتفاعی هستیم و این میزان از ظرفیت پذیرش را می توان در دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مشاهده کرد. علیرغم اینکه کیفیت در دانشگاههای پیام نور و غیردولتی به شدت زمین خورده و خبری از توجه به مسائل کمی نیست، اما مسئولان بر خلاف وعده های خود، همچنان پرچم دار ارتقای کمیت هستند.
با استقرار دولت یازدهم و به تبع حضور تیم مدیریتی جدید در شاکله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، داعیه داران ارتقای کیفیت در آموزش عالی  وعده هایی دادند، یکی از این افراد جعفر میلی منفرد - معاون آموزشی وزارت علوم است.

وی در نخستین روز حضورش در وزارت علوم " ارتقای کیفیت " را نخستین رکن از مجموعه اقدامات این دوره از مدیریت جدید وزارت علوم دانست. به گفته میلی منفرد " ارتقای کیفیت فعالیت های آموزشی و توسعه هدفمند آموزش عالی در کشور از اولویت های این وزارتخانه است." در اظهار نظر دیگری از معاون وزارت علوم آمده است " وزارت علوم در بحث ارتقای کیفیت و شاخص‌های آموزش عالی، به تجربیات بین‌المللی در این خصوص توجه می کند و مواردی که به صورت بومی و داخلی در آموزش عالی کشور مطرح است را مورد لحاظ قرار می دهد."

نباید از نظر دور داشت که در هر دوره از سکانداری افراد بر کشتی آموزش عالی، ارتقای کیفیت و کاهش کمیت یا همان پذیرش دانشجو در دستور کار قرار گرفته است، وعده ای که متاسفانه شاهد عملی شدن عکسش هستیم! همانطور که می دانیم امسال دانشگاههای آزاد، غیردولتی و پیام نور ظرفیتهای خود را با مجوزی که از وزارت علوم گرفته اند یا هنوز در حال دریافت هستند، یک شبه افزایش دادند.

جالب اینجاست که هنوز هم مجوزهایی از وزارت علوم روانه دانشگاهها از جمله آزاد می شود! به عنوان مثال دانشگاه آزاد در دو مرحله برای کارشناسی ارشد رشته محلهای جدید اعلام کرد، در روزهای پیش هم ظرفیتهای دکتری در این دانشگاه به حدی افزایش یافت که صدای دانشجویان هم در آمد و برخی دانشجویان از حضور 16 تا 17 نفره دانشجویان دکتری در برخی کلاسهای درس خبر می دهند.

همین شرایط حتی بدتر در دانشگاههای پیام نور و غیردولتی هم دیده می شود. پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد و دکتری توسط سازمان سنجش، مشخص شد که در کارشناسی ارشد دو دانشگاه پیام نور و غیردولتی پرچم دار افزایش ظرفیت شده اند؛ این در حالیست که به علت شعبه دار بودن این دو دانشگاه، انتقادات بسیار زیادی نسبت به سیرنزولی کیفیت و افزایش گلایه های دانشجویان شنیده می شود.

بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته ای که روی سامانه سازمان سنجش برای مخاطبان پذیرش در کارشناسی ارشد منتشر شده، دانشگاه پیام نور امسال باز هم در رشته های فنی مهندسی، شیمی، ریاضی، زیست شناسی، مدیریت اجرایی، زبان و ادبیات فارسی، جغرافیا، بیشترین ظرفیت را به خود اختصاص داده است، پس از پیام نور دانشگاه غیردولتی بیشترین میزان رشد پذیرش را در رشته های مهندسی از آن خود کرده اند. رتبه های بعدی پذیرش از آن دوره های مجازی و پردیسهای خودگردان می شود.

بر اساس اعلام حسین توکلی - مشاور عالی سازمان سنجش، "ظرفيت‌ جدید آزمون‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌‌ سال‌ 1393 تعداد 22 هزار و 943 است که در مجموع دو آزمون 23 هزار و 523 نفر ظرفیت پذیرش دارند."

وزارت علوم با ارائه مجوز ایجاد رشته و ظرفیت به سه دانشگاه شعبه دار آزاد اسلامی، غیردولتی و پیام نور به جنگ رکود کیفیت در آموزش عالی کشورمان رفته است؛ از یک سو مجوز برای پذیرش دانشجو داده می شود و از سوی دیگر نسبت استاد به دانشجو و سایر استانداردهای لازم برای تربیت یک دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری نادیده گرفته می شود.

در مقطع دکتری هم هر چند افزایش پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت به بالای هزار نفر نرسیده اما نسبت به شرایط تحصیل در این مقطع، امسال 530 ظرفیت برای دانشجویان دکتری در دانشگاههای کشور از جمله پیام نور اعلام شده است. جالب اینجاست که حتی دانشگاههای غیردولتی هم برای مقطع دکتری ظرفیت خالی اعلام کرده اند در حالیکه کیفیت در این دانشگاهها به حدی پایین آمده که واحدهای زیان ده در حال تجمیع هستند.

هر چند در چشم انداز 1404 اعلام شده که تعداد دانشجویان دکتری باید به 3.5 درصد و تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد به 30 درصد کل جمعیت دانشجویی برسند، اما این سئوال مطرح می شود که این افزایش ظرفیتها با کدام استدلال کیفی بالا می رود؟ آیا برای تربیت یک دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد تمام دانشگاههای متقاضی شعبه دار دارای کیفیتی در حد قابل قبول هم هستند که دروازه مجوزها به سوی این دانشگاهها باز شده است؟

در این یکسال و نیم که از عمر حضور مدیران و معاونان جدید در وزارت علوم می گذرد، هنوز هیچ اقدامی که نشان دهنده ارتقای کیفیت در دانشگاهها باشد عملیاتی نشده در مقابل سیل مجوزها برای افزایش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دامان کیفیت به زمین خورده آموزش عالی را می گیرد. این در حالی است که از همان روزهای ابتدای حضور تیم مدیریت جدید در وزارت علوم عنوان می شد که دولت گذشته به بحث های کمی پرداخته و به عنوان مثال شعب زیادی از دانشگاهها در کشور راه اندازی شده اند و اکنون زمان پرداختن به کیفیت فرا رسیده است.


خبرنامه - شبکه های اجتماعی