پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دکتری          15 شهریور 1392 - 06 September 2013


افزایش نقش استادان و گروه‌های آموزشی در گزینش استاد و دانشجوی مقطع دکتری

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه شاهد با اشاره به افراط و تفریط‌های موجود در سیاست‌های نظام آموزشی، گفت: وزارت علوم باید به بدنه دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجوی دکتری و انتخاب استاد برای گروه‌های آموزشی اهمیت بدهد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از روشن در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با انتقاد از کاهش تاثیر استاد در انتخاب دانشجوی دکتری، تصریح کرد: دانشجوی دکتری باید در یک فرایند مصاحبه دقیق علمی توسط استاد متخصص گزینش شود و از این طریق ارتباط علمی و عاطفی که باید بین استاد و دانشجو باشد، حفظ می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وزیر علوم باید بررسی این مسئله را جزو اولویت کاری خود قرار دهد، تصریح کرد: متاسفانه انتخاب دانشجوی دکتری و اساتید برای گروه‌های آموزشی مختلف از سوی وزارت علوم انجام می‌شود، بنابراین انتخاب دانشجو از این طریق می‌تواند برای دانشگاه مشکلاتی ایجاد کند.

وی در خصوص نحوه جذب اساتید جدید در گروه‌های آموزشی، اظهارکرد: متاسفانه برای انتخاب اساتید این ایراد وارد است که گروه‌های آموزشی خیلی علاقه ندارند، اعضای جدیدی را جذب کنند، البته تنگ نظری‌هایی در این زمینه وجود دارد که از وزارت علوم انتظار است تجدید نظر اساسی و جدی نسبت به این مسئله داشته باشد.

روشن با اشاره به اهمیت حضور دانشجویان دکتری در ارتقای سطح علمی کشور، تاکید کرد: وزیر علوم باید به وضعیت معیشتی دانشجویان دکتری رسیدگی کند تا دغدغه این دسته از دانشجویان تنها افزایش سطح علمی کشور باشد.

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه شاهد با اشاره به آموزش و پژوهش به عنوان دو وظیفه اصلی دانشگاه‌ها، اظهارکرد:‌ در حال حاضر توسعه کمی در دانشگاه‌ها انجام شده است، اما در زمینه توسعه کیفی وزیر علوم باید این زمینه را فراهم کند تا توسعه کیفیت دانشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: تنها با توسعه کیفیت دانشگاه است که می‌توان از آینده دانشجویان اطمینان داشت تا پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند کارهای مفید و ارزشمندی برای کشور انجام دهند.

دانشجویان و اساتید باید بتوانند برای ابراز عقاید خود احساس امنیت کنند

روشن به صحبت‌های رییس جمهور در مورد فضای دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: باید فضای نشاط که هم اکنون در دانشگاه‌ها کم تر دیده می‌شود، ایجاد شود و دانشجویان و اساتید باید بتوانند برای ابراز عقاید خود احساس امنیت کنند که امیدواریم وزیر علوم جدید ایجاد چنین فضایی در دانشگاه را جزو برنامه‌های خود قرار دهد.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی در دانشگاه، اظهارکرد: در حال حاضر چنین کرسی‌هایی تنها از روی شعار و صوری بودن در دانشگاه‌ها وجود دارد که باید نسبت به برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی واقعی در دانشگاه تمهیداتی اندیشیده شود.

وی با تاکید بر اینکه لازمه برگزاری چنین کرسی‌هایی در دانشگاه، آزادی بیان اساتید و دانشجویان است، خاطرنشان کرد: زمانی که دانشجویان بتوانند نظرات خود را بیان و نقد کنند، نظراتی جدیدی ایجاد می‌شود که می‌تواند تاثیرات مثبتی بر جامعه داشته باشد.

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه‌ شاهد خواسته اساتید و دانشجویان از وزیر علوم را احترام و ارج گذاری به نظرات و جایگاهشان عنوان کرد و افزود: ما امیدواریم وزیرعلوم با تدوین برنامه‌ها و کارهای خود به فکر ارتقا سطح علمی دانشگاه و جایگاه اساتید و دانشجویان باشد.

روشن با اشاره به لزوم ایجاد ارتباط دانشگاه با همه بخش‌های جامعه به ویژه با صنعت کشور، اظهارکرد: از این طریق می‌توان گفت اکثر مشکلات جامعه از طریق موازین علمی برطرف می‌شود.

وی به ضرورت اهمیت توسعه علم در کشور اشاره کرد و گفت: وزیر علوم باید توسعه پارک‌های فناوری را جزو برنامه های خود قرار دهد که از طریق میزان تحقیقات علمی گسترش یابد.

وی تصریح کرد: تحقیقات در دانشگاه‌ها باید تقاضا محور شوند یعنی فضایی ایجاد شود که دانشجویان و اساتید با انجام دادن آن تحقیقات بتوانند مشکلات جامعه را برطرف کنند.

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه شاهد انتقال مراکز تحقیقاتی به دانشگاه‌ها را جزو انتظار دانشگاه از وزیر علوم دانست و خاطرنشان کرد: امید است اوضاع دانشگاه‌ها با تمهیدات وزیر علوم بیش از پیش بهبود یابد.

تگ ها نقش استادان و گروه‌های آموزشی نقش اساتید در مقطع دکتری نقش اساتید در مقطع دکترا

پر بازدیدترین دکتری

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت