پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          24 دی 1391 - 13 January 2013

24 دانشگاه تک جنسیتی راه اندازی شد


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تاکنون 24 دانشگاه تک جنسیتی در راستای اسلامی شدن دانشگاه ها، در کشور راه اندازی شده است.


پرتال دانشگاهی به نقل از   گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ˈکامران دانشجوˈ روز شنبه در دیدار بیش از 50 نفر از نمایندگان عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی افزود: ایجاد یک دانشگاه دخترانه در هر استان امکان انتخاب و قبولی داوطلبان را بیشتر تسهیل می کند.

وی، مشورت و تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را از اصول این وزارتخانه عنوان و خاطرنشان کرد: اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس افرادی آشنا با مسایل دانشگاه ها و آگاه به امور آموزشی و پژوهشی هستند و استفاده از نظرات کارشناسی و دلسوزانه آنها به رشد آموزش عالی کشور کمک می کند.

وزیر علوم با بیان این که نیروی انسانی متعهد و متخصص مهم ترین سرمایه یک کشور و سرمایه گذاری برای آموزش عالی کشور یک سرمایه گذاری زیربنایی است، خواهان توجه بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اختصاص منابع مالی به این بخش در بودجه کشور شد.

دانشجو همچنین درباره اسلامی شدن دانشگاه ها یادآور شد: اسلامی شدن دارای ابعاد شکلی ظاهری همانند مناسبات دانشجویان و دانشگاهیان با یکدیگر و ابعاد ماهوی همانند محتوای دروس دانشگاهی است که البته باید به هر دو مقوله توجه داشت؛ هر چند که ماهیت اصل است اما نمی توان به این بهانه به شکل نپرداخت، همانطور که دستورات دینی و حتی عبادات نیز هم ماهیت دارد و هم شکل آن مشخص است.

وی تاکید کرد: اسلامی کردن دانشگاه ها به معنای ترویج و به کارگیری فرهنگ دینی و جاری شدن احکام الهی در دانشگاه ها است، همچنین در رشته های مختلف تحصیلی بویژه در علوم انسانی، محتوای دروس باید منطبق با تعریف انسان در اسلام و جهان بینی توحیدی باشد.

وزیر علوم اظهارداشت: علم اقتصاد، علم روانشناسی و علوم دیگر با نگرش و بر پایه تعریف کدام انسان است و قرار است کدام انسان را به کدام سرمنزل مقصود برساند؟ بنا نهاد شده است که این موضوع نشان می دهد اگر انسان مادی و خوشبختی او مدّنظر این علوم باشد، به طور حتم با انسان توحیدی و خوشبختی تعریف شده در این جهان بینی متفاوت است.

دانشجو همچنین گفت: در سال جاری 960 هزار نفر متقاضی ورود به دوره کارشناسی ارشد و 220 هزار نفر متقاضی ورود به دوره دکتری در آزمون های مربوطه ثبت نام کردند.

وی با تاکید بر این که وظیفه وزارت علوم فراهم کردن امکان تحصیل داوطلبان تحصیلات تکمیلی است، یادآور شد: این مهم با گسترش تحصیلات تکمیلی با شیوه های مختلف و از جمله ایجاد پردیس های دانشگاهی صورت می گیرد.

وی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان درمورد تناسب جمعیت فارغ التحصیلان دانشگاهها و نیاز بازار کار اظهارداشت: با اجرایی شدن طرح آمایش آموزش عالی تلاش می کنیم ظرفیت پذیرش رشته های دانشگاهی براساس نیاز، استعدادهای بالقوه و امکانات هر استان تعیین شود.

وی افزود: وزارت علوم ضمن این که آمار دقیقی از نیاز دستگاه های دولتی و بخش غیر دولتی ندارد در هر صورت وظیفه دارد امکان ادامه تحصیل را برای همگان فراهم کند.

وزیر علوم ادامه داد: حدود هشتاد سال است که دانشگاه های ما چه در مناسبات و چه در محتوا براساس الگوی غربی فعالیت می کنند بنابراین تغییر روند و رویه موجود امری زمان بر و نیازمند فرصت کافی است؛ قدم های خوبی که در این راستا برداشته شده است با هم فکری و همکاری همه مسوولان بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی زودتر به نتیجه خواهد رسید.

دانشجو خاطرنشان کرد: ما باید فلسفه آموزش عالی و دانشگاه را بومی کنیم و از تقلید محض فلسفه آموزش عالی و دانشگاه به سبک غربی البته با حفظ نکات مثبت آن پرهیز کنیم.

در این نشست حدود 30 نفر از اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی پرسش ها و دیدگاه های خود را درباره مسایل آموزش عالی کشور مطرح کردند که تقدیر از اقدامات وزارت علوم و پیشرفت های علم و فناوری کشور، ترویح فرهنگ اسلامی و تسریع در اسلامی شدن دانشگاه ها، تقویت شرکت های دانش بنیان، گسترش فعالیت های مهارتی و فناوری در دانشگاه ها، توجه بیشتر به گسترش مراکز آموزشی در مناطق محروم ، تقویت و ساماندهی زیر ساخت های دانشگاه پیام نور، گسترش تحصیلات تکمیلی و تسریع در بازنگری محتوی رشته های علوم انسانی از جمله این موضوعات بود.


تگ ها دانشگاه دانشگاه تک جنسیتی راه اندازی دانشگاه تک جنسیتی

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت