پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          05 آذر 1399 - 25 November 2020


معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در طرح ساماندهی آموزش عالی، موسسات کوچک تجمیع می شوند و یک دانشگاه جدید به وجود می آورند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، غلامحسین رحیمی در یک برنامه تلویزیونی درباره طرح آمایش آموزش عالی اظهار کرد: در طرح آمایش آموزش عالی، وزارت علوم سه طرح منطقه بندی، ساماندهی و ماموریت گرایی موسسات را در اولویت قرار داده است؛ در طرح منطقه بندی در مقیاس استانی، عملا در هر استانی یک شورای مدیریت استانی شکل می گیرد که در راس این شورا رئیس دانشگاه جامع قرار دارد. در سال های اخیر شرایطی در استان ها ایجاد شده که آموزش عالی می تواند بخشی از وظایف پیگیری و تصمیم گیری را به موسسات آموزش عالی استان ها محول کند. 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: در حال حاضر ۱۸۰ دانشگاه در کشور داریم که با احتساب واحدهای دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد، قریب به ۲ هزار واحد و موسسه آموزش عالی در سطح کشور می شود. خوشبختانه غالب این واحدها و موسسات از شرایط خوبی برخوردار هستند. 

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های روزانه کیفی ترین موسسات ما هستند و از استاندارهای بالای علمی برخوردارند، گفت: مثلا استان های اردبیل، کردستان، آذربایجان غربی، ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و شمالی حداقل یک دانشگاه جامع با استاندارهای بالای علمی دارند. شرایط کاملا آماده است که ما بتوانیم اختیارات وسیعی را به تدریج در اختیار استان ها قرار دهیم.

رحیمی در ادامه خاطرنشان با اشاره به طرح ساماندهی موسسات گفت: یک زمانی ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو داشتیم و در حال حاضر ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو داریم یعنی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، حداقل ۴ هزار دانشجو داریم که یک شاخص خوبی بین المللی است؛ البته مطلوب این است که به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، بالای ۴ هزار و ۵۰۰ دانشجو داشته باشیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ضمن بیان این مطلب که گسترش آموزش عالی در دوره هایی بی رویه صورت گرفت، تصریح کرد: به همین دلیل در حال حاضر موسسات آموزش عالی داریم که یا داوطلب و متقاضی ندارند یا اینکه برخی از آنها کیفیت لازم را ندارند. 

وی افزود: هدف اصلی طرح ساماندهی این است که موسساتی که از شاخص های کیفی برخوردار نیستند را از نظر شاخص های کیفی ارتقا دهیم.

رحیمی ضمن تاکید بر اینکه فعالیت هیچ موسسه آموزش عالی در هر شهر و شهرستانی متوقف نمی شود، گفت: تمامی این موسسات ادامه فعالیت خواهند داد اما برخی رشته های این ها محدود خواهند شد تا به رشته های باقی مانده بیشتر بپردازند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم توضیح داد: موسسات کوچک از نظر اصلاح ساختار بیرونی تجمیع می شوند و یک دانشگاه جدید به وجود می آورند. از طرفی دیگر رشته های مشابه ادغام می شوند و در نتیجه رشته ای که مثلا در یک پردیس ۲ استاد داشته و در پردیس دیگر ۵ استاد، با یکدیگر در رشته سرویس خواهند داد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی