پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          07 فروردین 1400 - 27 March 2021


اجرای طرح دانشگاه در جوار صنعت، حمایت از فعالیت فناورانه دانشجویان، افزایش تعداد سراهای نوآوری و راه اندازی دانشگاه علوم انسانی-اسلامی بخشی از وعده های ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد به شمار می رود.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، مسولان دانشگاه آزاد اسلامی در سالی که گذشت وعده داده اند که چشم‌انداز نهایی این دانشگاه تبدیل شدن به بزرگترین سازمان حل مسئله و دانشگاه کارآفرین است و در همین راستا در تلاش اند با فراهم کردن دانش مهارتی برای دانشجویان، ورود جدی تری به فضای فناورانه داشته باشند.

این دانشگاه سعی دارد در کنار جذب دانشجو، موضوع کیفی‌سازی و آموزش و پژوهش را در مراکز رشد در دستور کار خود قرار دهد و در سال ۱۴۰۰ توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در این دانشگاه از اولویت‌ها به شمار می‌رود.

دانشگاه آزاد در حوزه دانشجویی نیز در سال ۱۳۹۹ سامانه‌ای تحت عنوان دانشجویار را راه اندازی کرد که نیمی از فاز اول آن اجرایی شد و فازهای بعدی آن به گفته مسئولان قرار است در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود.

در سالی که گذشت طهرانچی در حوزه فرهنگی تلاش کرد با تغییر مدیران معاونت فرهنگی-دانشجویی، با یک نگاه نو به سراغ «فرهنگ» و «فرهنگی دانشجویی» برود و رؤیت پذیری مسائل فرهنگی دانشجو را در اولویت قرار دهد. این معاونت برنامه‌های مختلفی را برای فعال‌تر شدن تشکل‌های دانشجویی و کرسی‌های آزاداندیشی، ایجاد شورای صنفی، افزایش نشریات و ساماندهی خوابگاه‌ها و … در نظر گرفته که بخشی از آن‌ها در سال ۹۹ اجرایی و بخشی دیگر به امسال موکول شده است.

برخی از مهمترین مأموریت‌ها و وعده‌های دانشگاه آزاد در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی را در سال ۱۴۰۰ احصا کرده‌ایم که به شرح زیر است؛

در روزهای پایانی اسفند ۹۹ دو تفاهم نامه «همکاری جامع علمی» و «همکاری مشترک در راستای مهارت‌آموزی سربازان وظیفه» میان دانشگاه آزاد و ستاد کل نیروهای مسلح به امضا رسید که براساس تفاهم نامه همکاری جامع، دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۰ باید در همسوسازی انجام پژوهش‌ها، دوره‌های آموزشی و ارتقا زیرساخت‌های تخصصی دانشگاه در جهت پاسخگویی به مطالبات علمی و نیازمندی‌های تخصصی کشور به ویژه بخش دفاع و ایجاد رشته‌های جدید تحصیلی متناسب با نیاز حوزه‌های دفاعی کوشا باشد.

در تفاهم نامه دوم، دانشگاه آزاد متعهد به برگزاری آموزش مهارتی سربازان متناسب با نیاز بازار کسب و کار در حین خدمت، تدارک برنامه در جهت تحقق شعار «هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت» و … برای رفع نیاز نیروهای مسلح و توسعه فضای کسب و کار در کشور شده است.

حمایت از فعالیت فناورانه و نوآورانه دانشجویان و دانش آموختگان

دانشگاه آزاد طرحی را با هدف ترغیب دانشجویان و دانش آموختگان برای مشارکت در طرح‌های فناورانه و اشتغال آن‌ها تدوین کرده است. این طرح در اسفندماه ۹۹ در هیأت رئیسه دانشگاه بررسی و مورد استقبال قرار گرفت.

آئین‌نامه حمایت از فعالیت فناورانه و نوآورانه دانشجویان و دانش آموختگان، به‌دنبال این است که زمینه افزایش ایجاد اشتغال برای سایر دانشجویان و دانش‌آموختگان را فراهم سازد و به تقویت اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان کمک کند. بررسی و تأیید نهایی این آئین نامه به سال ۱۴۰۰ موکول شده است.

اجرای طرح «دانشگاه در جوار صنعت» در برخی استان‌ها

یکی از طرح‌های دانشگاه آزاد برای اشتغال دانشجویان، «دانشگاه جوار صنعت» است. براساس این طرح دانشجویانی که در دانشگاه‌های جوار صنعت تحصیل می‌کنند، همزمان با تحصیل در کارخانه و صنایع نیز اشتغال دارند و مهارت آموزی می‌کنند و تاکنون دانشگاه آزادِ مرکز دهق در استان اصفهان به عنوان دانشگاه جوار صنعت انتخاب شده است.

این طرح در سال ۹۹ به صورت پایلوت در واحد دهق اصفهان اجرایی شد و قرار است امسال در سایر استان‌های کشور نیز توسعه و گسترش یابد. در حال حاضر استان‌های آذربایجان شرقی و یزد نیز مقدمات کار را برای اجرای طرح پذیرش اشتغال محور دانشجو آغاز کرده‌اند.

افزایش تعداد سراهای نوآوری در ۱۴۰۰/ گسترش اقتصاد منطقه‌ای

دانشگاه آزاد در رویکرد جدید خود که همان توجه به اشتغال، مهارت جوانان و اقتصاد شهرهاست، در سال گذشته چندین سرای نوآوری را با هدف گسترش اقتصاد منطقه‌ای، کاهش ریسک‌پذیری دانشگاه با ایجاد درآمدهای غیرشهریه‌ای و متناسب‌سازی منابع درآمدی، کمک به شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان و … راه اندازی کرد.

تاکنون ۱۱ سرای نوآوری در تهران، اراک، اصفهان، بیرجند و دیگر مراکز استان‌ها راه‌اندازی شد و قرار است سراهای جدیدی در سال ۱۴۰۰ به ۱۱ سرای قبلی اضافه شود. وظایف سراها ایجاد فضای اکوسیستم نوآوری برای تحقق کارآفرینی و اشتغال پایدار فناوری، ایجاد بستر مناسب برای بهره‌گیری از دانش و توانمندی استادان و دانشمندان واحد دانشگاهی برای رسیدن فناوری و شکل‌گیری و توسعه شرکت‌ها و سیستم‌های جمع‌آوری ایده‌های نوآورانه است.

اعلام نتایج سطح بندی مراکز رشد در فروردین ۱۴۰۰

در راستای حمایت از مراکز رشد، ارزیابی وضعیت عملکردی و به منظور ایجاد مراکز رشد تخصصی ذیل سراهای نوآوری، دانشگاه آزاد سطح بندی این مراکز را اجرایی کرده و قرار است نتایج سطح بندی مراکز رشد در فروردین ۱۴۰۰ اعلام شود و از این پس بر اساس سطح بندی از آنها حمایت خواهد شد.

اجرای فازهای جدید سامانه دانشجویار در سال جاری

سامانه دانشجویار دانشگاه آزاد آذر ۹۹ راه اندازی شد و در فاز اول آن طرح پایش سلامت، صدور کارت دانشجویی، مشاوره تحصیلی و استاد مشاور اجرایی شد. البته به گفته معاون دانشجویی این دانشگاه به خاطر برخی بروکراسی‌ها در دانشگاه آزاد کار متوقف شده است اما دانشگاه آزادی‌ها این وعده را داده‌اند که تا پایان ترم تحصیلی جاری لایه اول این کار انجام شود.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه گفته است؛ ایده اولیه سامانه دانشجویار این بود که ۷۰ کار دانشجویان از طریق آن انجام شود. نیمی از فاز اول این سامانه پیاده سازی شده و در فاز دوم قرار است ۶۶ خدمت دیگر اضافه شود. در فاز سوم هم پیش بینی شده بازاری برای عرضه محصولاتی که توسط دانشجویان تولید شده است، ایجاد شود. همچنین ارتباطات با مسئولین از سطح مدیر گروه تا ریاست دانشگاه قرار است در این سامانه انجام گیرد.

تشکیل شورای تعامل دانشجو و دانشگاه در همه واحدها تا ۱۴۰۱

این دانشگاه در سال گذشته برای اولین بار نسخه اصلاح شده شورای صنفی را اجرایی کرد و اسم آن را شورای تعامل دانشگاه و دانشجو گذاشت؛ این شورا در حال حاضر در ۴ استان یزد، خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان تشکیل شده است. معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفته است در پایان نیمسال دوم ۱۳۹۹-۱۴۰۰ یک بازخورد از اجرای این طرح گرفته و به هیئت رئیسه ارائه می‌شود که اگر به تصویب نهایی برسد برای کل واحدها تا سال ۱۴۰۱ اعمال خواهد شد.

رشته «مترجمی زبان اشاره ایرانی» راه اندازی می‌شود

به گفته رئیس دانشگاه آزاد واحد بین الملل فرشتگان، در ایران رشته دانشگاهی «مترجمی زبان اشاره ایرانی» وجود ندارد و فقط رشته مترجمی زبان به‌صورت عمومی وجود دارد. این واحد برنامه درسی کاردانی و کارشناسی رشته مترجمی زبان اشاره ایرانی را تدوین کرده و به وزارت علوم ارجاع داده است و احتمالاً از مهرماه ۱۴۰۰ این رشته در دانشگاه آزاد ایجاد خواهد شد.

دانشگاه علوم انسانی-اسلامی در قم راه اندازی می‌شود

یکی دیگر از برنامه‌های دانشگاه آزاد این است که می‌خواهد در سال ۱۴۰۰ دانشگاه علوم انسانی-اسلامی در قم راه اندازی کند که در این دانشگاه، دانشجویان می‌توانند در مقاطع ارشد و دکتری تحصیل کنند و تمرکز بر جذب دانشجویان نخبه و مستعد است. همچنین سخنگوی دانشگاه آزاد نیز گفته است حداقل ۲۵ رشته علوم پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه آزاد علوم پزشکی قم راه اندازی و ایجاد شود.

اجرای آئین نامه جدید حقوق و دستمزد / سال ۱۴۰۰ سال رسیدگی به معیشت

مسئولان دانشگاه آزاد در بهمن ۹۹ از اصلاح و نهایی شدن آئین‌نامه حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه خبر دادند؛ هرچند جزئیاتی از آئین نامه اعلام نشده اما به گفته معاون پشتیبانی، پس از تصویب در هیأت امنای مرکزی دانشگاه، از ابتدای سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود.

طهرانچی گفته است با افزایش چند برابری نرخ ارز، به یکباره وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم دچار مشکل شد و در این بین مراکز و اقشار غیردولتی تحت فشار بیشتری قرار گرفتند و امسال با تدابیر و راهکارهایی که پیش بینی شده، سال رسیدگی به معیشت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.

برگزاری اولین رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی در فروردین ۱۴۰۰

اولین رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی قرار است از نیمه دوم فروردین ۱۴۰۰ آغاز شود؛ این رویداد در واحدهای دانشگاه آزاد استان تهران در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، به صورت حضوری برگزار می‌شود. قرار است ۳۳۶ تیم (۱۳۴۴ دانشجو) از سراسر کشور در واحدهای استان‌های تهران (حداقل در ۶ واحد) حضور یابند و به رقابت بپردازند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی