پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          24 فروردین 1401 - 13 April 2022


قائم مقام وزارت علوم دستورالعمل نحوه تشکیل هیأت ممیزه و وظایف و اختیارات آن را برای اجرا به رؤسای دانشگاه‌ها ابلاغ کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، محمد سلیمانی قائم‌مقام وزیر و رئیس مرکز هیأت امنا و هیأت‌های ممیزه وزارت علوم، دستورالعمل طرز تشکیل هیأت ممیزه مؤسسه و وظایف و اختیارات آن را برای اجرا به رؤسای دانشگاه‌ها ابلاغ کرد.

در بخش‌هایی از این دستورالعمل آمده است:

شرایط تشکیل «هیئت»

کلیه «مؤسسه» های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وابسته به سایر وزارتخانه‌ها سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی، همچنین «مؤسسه» های غیردولتی غیر انتفاعی دارای مجوز قانونی با دست کم ۱۲۰ عضو هیئت علمی دارای مرتبه استادیاری به بالا، مشروط به اینکه در هرم هیئت علمی آنها دست کم ۳۰ عضو هیئت علمی دارای مرتبه دانشیاری و عضو هیئت علمی دارای مرتبه استادی وجود داشته باشد. شرایط تشکیل «هیئت» را دارند.

تبصره ۱: در موارد خاص، تشکیل «هیئت» برای «مؤسسه» ای که شرایط مندرج در این ماده را ندارد، با پیشنهاد «هرگز» و موافقت وزیر» امکان پذیر است.

تبصره ۲: در تشکیل هیئت ممیزه مشترک مؤسسه‌های ذی ربط می‌بایست در مجموع، شرایط مندرج در این ماده را دارا باشند.

تبصره‌های ماده ۵

تبصره ۱: رئیس «هیئت» اجازه دارد یکی از اعضای «هیئت» با مرتبه علمی حداقل دانشیاری را به سمت جانشین خود منصوب کند.

تبصره ۲: در اولین جلسه «هیئت»، یک تن از اعضای «هیئت» با پیشنهاد رئیس و رأی «هیئت» به عنوان دبیر «هیئت» انتخاب می‌شود.

تبصره ۳: در مؤسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی حوزه‌ای - دانشگاهی، داشتن درجه اجتهاد مورد تأیید شورای مدیریت حوزه علمیه قم جایگزین مرتبه علمی استادی خواهد بود.

تبصره ۴: تعداد اعضای موضوع بند ۳ این ماده، برای «مؤسسه» هایی که تا ۲۰۰ عضو هیئت علمی دارند، ۱۲ نفر می‌باشد. به ازای هر ۵۰ نفر عضو هیئت علمی مازاد بر تعداد مذکور (۲۰۰ نفر)، به تعداد اعضای این بند (با رعایت حداکثر ۲۶ نفر) یک عضو می‌تواند اضافه شود.

تبصره ۵: برای معرفی افراد پیشنهادی موضوع بند ۲ این ماده با مرتبه علمی دانشیاری، می‌بایست حداقل دو سال از تاریخ ارتقای مرتبه دانشیاری ایشان گذشته باشد.

تبصره ۶: پیشنهاد اعضای موضوع بند ۲ این ماده به صورت ذیل انجام می‌شود.

الف) ۲ تا ۶ نفر به انتخاب رئیس «مؤسسه» و با مشورت اعضای هیئت علمی صاحب نظر و با تجربه «مؤسسه» که مورد وثوق و اعتماد اعضای هیئت علمی «مؤسسه» هستند.

ب) بقیه نفرات از طریق برگزاری انتخابات مطابق با دستورالعمل داخلی «مؤسسه» که به تصویب شورای «مؤسسه» (بند «ب» ماده ۱۱ آئین نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری مصوب جلسه ۱۸۶ مورخ ۱۳۸۹.۱۲.۱۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی) می‌رسد؛ متناسب با رشته‌های دایر در مؤسسه» معرفی می‌شوند.

ماده ۷: به منظور حصول اطمینان از حسن اجرای آئین نامه ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی، رئیس «هیئت» موظف است گزارش عملکرد «هیئت» را هر شش ماه یک بار (با رعایت بخشنامه‌های مربوط) به «مرکز» ارسال نماید. تصمیم گیری در خصوص ادامه فعالیت «هیئت» برای دوره بعد براساس گزارش‌های مذکور و گزارش‌های هیئت‌های نظارت بر عملکرد هیئت‌های ممیزه اتخاذ می‌شود.

وظایف و اختیارات «کمیسیون»

«هیئت» به منظور رسیدگی به درخواست ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی و سایر موارد ارجاعی و اظهارنظر در خصوص آن، در چارچوب وظایف و اختیارات مربوط، کمیسیون‌های تخصصی را با ترکیبی متناسب با رشته‌های دایر در «مؤسسه» تعیین می‌نماید.

«کمیسیون» موظف است فعالیت‌های متقاضی ارتقای مرتبه علمی (به غیر از فعالیت‌های فرهنگی) را که «کمیته» ارزیابی کرده، بررسی و امتیازدهی کند و در صورت احراز شرایط و کسب حداقل امتیازهای تعیین شده در آئین‌نامه ارتقای مرتبه و شیوه‌نامه مربوط (ملاک عمل در بررسی پرونده متقاضی)، پرونده را برای ارزیابی و اتخاذ تصمیم نهایی به «هیئت» ارجاع دهد. پرونده‌هایی که شرایط مذکور را احراز نکنند، امکان طرح در جلسه «هیئت» را نخواهند داشت و لازم است برای تحویل به متقاضی به واحد مربوط عودت داده شوند.

تبصره: اگر متقاضی ارتقا به تصمیم «کمیسیون» مبنی بر نداشتن شرایط ارتقا معترض باشد، می‌تواند ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ اعلام کتبی نتیجه، اعتراض خود را همراه با توضیحات و دلایل، به طور مکتوب به رئیس «کمیسیون» تسلیم نماید. در این صورت رئیس «کمیسیون» موظف است درخواست و پرونده را همراه با توضیحات و دلایل مجدداً در «کمیسیون» مورد رسیدگی و بازبینی قرار داده و در صورت احراز شرایط و کسب حداقل امتیازهای تعیین شده در آئین‌نامه ارتقای مرتبه و شیوه‌نامه مربوط (ملاک عمل در بررسی پرونده متقاضی)، پرونده را برای ارزیابی و اتخاذ تصمیم نهایی به «هیئت» ارجاع دهد و در صورت عدم احراز شرایط، نظر «کمیسیون» قطعی خواهد بود و نتیجه از طریق تنظیم صورتجلسه حاوی دلایل عدم موافقت با ارتقای مرتبه علمی به متقاضی اعلام خواهد شد.

ماده ۱۳: رسمیت جلسات

جلسات «هیئت» با حضور رئیس یا جانشین وی و دستکم سه‌چهارم اعضای حقیقی رسمیت می‌یابد و تصمیم‌های آن با رأی موافق اکثریت (بیش از نصف) اعضای حاضر در جلسه اتخاذ می‌شود.

ماده ۱۵: مراحل و ضوابط بازبینی

۱- چنانچه متقاضی به تصمیم «هیئت» مبنی بر عدم احراز شرایط معترض باشد، مجاز است ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ رأی اعتراض خود را به طور مکتوب به دبیرخانه «هیئت» تسلیم کند. در این صورت دبیر «هیئت» در وهله اول موظف است ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ درخواست مجموع امتیازهای کسب شده و ترکیب آرای هیئت را به وی اعلام نماید.

۲- چنانچه عضو هیئت علمی به رغم اطلاع از امتیازهای خود و ترکیب آرای «هیئت» همچنان معترض باشد مجاز است ظرف مدت یک ماه از تاریخ اعلام امتیازها و ترکیب آرا اعتراض خود را به طور مکتوب همراه با توضیحات به دبیرخانه «هیئت» تسلیم نماید.

۳- به منظور ترفیه حال متقاضی، دبیر «هیئت» موظف است در اولین جلسه «هیئت» (بعد از ثبت اعتراض متقاضی) یکبار دیگر پرونده را در دستور کار «هیئت» قرار داده و اعضای «هیئت» با توجه به توضیحات وی پرونده را بازبینی نموده و مجدداً در خصوص پرونده رأی گیری به عمل آورند.

۴- نتیجه بازبینی «هیئت» با قید ترکیب آرای «هیئت» می‌بایست توسط دبیر «هیئت» حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز به طور مکتوب به متقاضی اعلام شود.

۵- در صورتی که متقاضی همچنان به رأی بازبینی «هیئت» معترض باشد، چنانچه در یکی از جلسات اولیه یا بازبینی «هیئت» حداقل ۲۵ درصد از آرای مأخوذه، موافق با درخواست وی بوده باشد؛ می‌تواند ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ رأی بازبینی، درخواست تجدیدنظر خود را به طور مکتوب به «مرکز» تسلیم نماید.

تبصره: متقاضیان ارتقای مرتبه علمی که به تصمیمات مراجع رسیدگی کننده پرونده خود اعتراض داشته باشند تا زمان تعیین تکلیف پرونده مورد نظر در مراجع ذی ربط، امکان تشکیل پرونده ارتقای مرتبه جدید را ندارند.

ماده ۱۶: مراحل و ضوابط تجدیدنظر

۱-« مرکز» پس از دریافت اعتراض، موظف است ظرف مدت ۱۵ روز کاری با دبیرخانه «هیئت» در خصوص ارائه گزارشی از سیر بررسی پرونده منظم به شناسنامه علمی متقاضی و مستندات، صورت جلسات مربوط، ضوابط و مقررات خاص «هیئت» (تصویب شده وفق ضوابط مربوط) و سایر موارد، مکاتبه کند.

۲- در پاسخ، رئیس «هیئت» موظف است، ظرف مدت حداکثر یک ماه گزارش مستدل مربوط به پرونده متقاضی را به همراه مدارک و مستندات به «مرکز» ارسال نماید. در صورت عدم ارسال مستندات در مهلت مذکور، مستندات از متقاضی خواسته خواهد شد.

۳پ س از وصول مدارک و مستندات مورد درخواست و بررسی اولیه آن در کمیسیون تخصصی ذیربط هیئت مدیره مرکزی و تنظیم گزارش پرونده برای اتخاذ تصمیم نهایی در دستور کار جلسه هیئت ممیزه مرکزی قرار می‌گیرد. هیئت ممیزه یادشده موظف است نتیجه بررسی و نظر قطعی را به متقاضی و دبیرخانه هیئت، ذیربط اعلام کند.

۴- حداکثر زمان تجدید نظر و اعلام نظر قطعی هیئت ممیزه مرکزی از تاریخ دریافت مدارک و مستندات پرونده (موضوع بند ۲ این ماده) نباید بیش از ۶ ماه باشد.

ماده ۱۷: تفسیر مفاد این دستورالعمل بر عهده «مرکز» است. برای دریافت متن کامل این دستورالعمل به اینجا مراجعه کنید.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی