Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 خارج شدن بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد از زیان‌دهی
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          20 اسفند 1401 - 11 March 2023


رئیس دانشگاه آزاد گفت: با درایت و نگاه عمیق مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر «حفظ کیان دانشگاه»، اقبال مردم به دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافت و بسیاری از واحدها از زیان‌دهی خارج شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، شصت و چهارمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی، به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور دکتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر محمدرضا ولیلو سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی و واحد ارومیه و سایر اعضا برگزار شد.

طهرانچی با تأکید بر لزوم توجه به موضوعات تربیتی دانش‌آموزان دختر، گفت: مدارس دخترانه متوسطه اول و دوم سما در استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه با مدل هوشمند تربیتی باید گسترش پیدا کنند، چرا که تربیت و پرورش دختران از حساسیت خاصی برخوردار است و دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به این وظیفه خود اهتمام ویژه ای دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ما خود را مکلف به تعلیم و تربیت می‌دانیم، گفت: تعلیم و تربیت باید ساختار پایدار داشته باشد، از این‌رو در مدل جدید دانشگاه آزاد اسلامی دانشکده تعلیم و تربیت اسلامی ایجاد شده که کل مدارس سما عرصه این دانشکده خواهند بود و اعضای هیأت علمی این دانشکده یا عضو هیأت علمی پایه در دانشکده و یا عضو هیأت علمی عرصه در مدارس سما خواهند بود. مدیر مدارس دخترانه متوسطه سما نیز باید از اعضای هیأت علمی باشند.

طهرانچی با اشاره به فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه سه نوع مدل حکمرانی شرکتی در دانشگاه، حکمرانی تجاری بر دانشگاه و حکمرانی آکادمیک بر دانشگاه را دارد و قرار نیست حکمرانی آکادمیک خود را از دست بدهیم، اما می‌خواهیم علمی داشته باشیم که نفع داشته باشد و از داده و علم درآمدسازی کنیم.

وی گفت: به عبارتی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید به دنبال تجاری سازی علم باشند نه تاجر سازی عالم. بنابراین دانشگاه وقتی وارد فعالیت‌های تجاری و اقتصادی می‌شود که دانش آن را دارد و واحدهای دانشگاهی باید از کارهای اقتصادی که در شأن دانشگاه نیست، خودداری کند.

طهرانچی با تأکید بر لزوم تغییر جهت دانشگاه اظهار داشت: زمانی نگاه در دانشگاه یک‌سویه بود و تصور می‌شد مسیر دانشگاه مانند جاده یک طرفه است که جوان در ۱۸ سالگی وارد آن شده و تا ۲۹ سالگی در آن تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل می‌شود. این روش، سبک بازارهای سنتی است که در غرب به آن «خط لوله» می‌گویند. این بازار اکنون جای خود را به مدل جدیدی به نام «پلتفرم» داده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: مدل پلتفرم دارای یک محور نظام عرضه و یک محور نظام خدمات گیرنده است که در آن فرد در صفحه حرکت می‌کند نه در محور، بلند و رفیع بودن هر نقطه را هم تعداد تقاضا، مشتری و مخاطب مشخص می‌کند. در نظام قبل دانشگاه، تعداد دانشجو و کلاس‌های درس معیار و مهم بود و دانشگاه خود را موظف به عرضه و کنترل نظام تأمین می‌دانست، در این مدل مدیر دانشگاهی موفق بود که می‌توانست رشته‌های بیشتری گرفته و تعداد کلاس‌های زیادی را دایر کند. مردم نیز در این کلاس‌ها حاضر می‌شدند و شهریه دانشگاه می‌پرداختند.

وی با بیان اینکه مدل دانشگاه کلاس‌محور عملکرد خود را از دست داده است، گفت: وقتی یک مدل و سیستم شروع به افول می‌کند، اگر زود متوجه آن بشوند و تغییر ماهیت بدهند، موفق خواهند بود اما اگر تغییر جهت ندهند، محکوم به شکست هستند. واقعیت این است که دیگر عمر نظام آموزش یک‌سویه، تک‌محور و کلاس‌محور به پایان رسیده است، نتیجه کسانی که در آن فضا مانده باشند هر روز زیان‌ده خواهند شد. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان به همین مسیر ادامه داد یا با فروش ملک سرپا ماند؟ آیا می‌شود مردم را به زور به کلاس آورد یا صرفاً به تغییر رشته بسنده کرد؟

طهرانچی با اشاره به تغییر جهت کسب وکارهای موفق جهان به «پلتفرم» اظهار داشت: در پلت‌فرم سلیقه، ذائقه و تصمیم مخاطب اثرگذار است و باید به آن توجه داشت. سازمان‌ها و کسب و کارهایی که این واقعیت را درک کرده باشند، نجات یافته و موفق خواهند بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت این دانشگاه در پنج ساله گذشته، یادآور شد: زمانی که بنده به دانشگاه آزاد اسلامی آمدم افراد زیادی توصیه می‌کردند که واحدهای زیان ده را تعطیل کنیم، این پیشنهاد به معنای تعطیل کردن بیش از تعدادی زیادی از واحدهای دانشگاهی می‌شد، اما با درایت و نگاه عمیق مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر «حفظ کیان دانشگاه»، «ارتقای علمی» و «گسترش فضای انقلابی» اقبال مردم به دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافت و بسیاری از واحدها از زیان‌دهی خارج شدند.

وی افزود: مردم زمانی که دیدند محیط امن و مطمئن برای حضور فرزندان آنها در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده و دانشگاه با برگزاری جلسات پیش دفاع متمرکز از صیانت علمی و اعتبار مدرک تحصیل‌کردگان دفاع می‌کند، اقبال بیشتری به این دانشگاه نشان دادند. به این ترتیب وقتی جلوه دانشگاه آزاد اسلامی در شهرها افزایش یافت نگاه مردم نیز به این دانشگاه تغییر کرد و سه کلید واژه مهمی که مقام معظم رهبری خطاب به دانشگاه آزاد اسلامی بیان داشتند، راه نجات این دانشگاه شد.

طهرانچی خاطرنشان‌کرد: «حفظ کیان دانشگاه» یعنی ستون دانشگاه اما «ارتقاء علمی» و «گسترش فضای انقلابی» به معنای ملاحظه محور مخاطب است و اینکه ما متعهد به یاددهی هستیم و رسالت دانشگاه یاددهی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مدرک‌گرایی جای خود را به مهارت‌محوری داده است، اظهار داشت: اکنون مشاغل متناسب با شغل، نیروی کار ماهر می‌خواهند و به مدرک تحصیلی توجه ندارند، چرا که نیازهای جامعه و سطح اجتماعی تغییر کرده و مشاغل در حال پیشرفت هستند. به همین دلیل بازار آموزش حرفه‌ای مهارتی بسیار داغ است و حوزه آموزش زودتر از دیگر کسب و کارها از بازار سنتی به پلتفرم گذار کرده است. با توجه به اینکه تاثیر مخاطب در این حوزه زیاد شده است، باید با «لسان قوم» با مخاطب سخن گفت و دانشگاه باید مهارت را در حد اعلا به دانشجویان بیاموزد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اندازه پلتفرم نشان دهنده اندازه و تاثیر شبکه است، گفت: استان آذربایجان غربی سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و جمعیت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی این استان حدود ۳۰ هزار نفر است، این دانشگاه باید کاری کند که همه جمعیت استان به نحوی به شبکه دانشگاه آزاد اسلامی متصل شوند.

طهرانچی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر صیرورت دائمی و تحول مستمر در دانشگاه تأکید دارند، خاطرنشان کرد: هر واحد دانشگاهی که زیان‌ده است یعنی بر روال گذشته خود توقف کرده است. تحول در دانشگاه آزاد اسلامی یک خواسته نیست، بلکه یک ضرورت است و اگر تحول داشته باشیم سرپا و استوار خواهیم بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امید آفرینی و رشد یک جهاد است و باید با درک فضای جدید و متناسب با نیازها، سلایق و ذائقه جوانان، آموزش و مهارت‌های لازم را ارائه دهیم. نگاه پلت‌فرم یک نگاه کلان است و در تربیت دانشجویان باید ابعاد مختلف آموزشی و مهارتی دیده شود.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی