Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 مرخصی زایمان دانشجویان از ۹ ماه به ۲۴ ماه افزایش می یابد
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          18 اردیبهشت 1402 - 08 May 2023


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افزایش مرخصی زایمان از ۹ ماه به ۲۴ ماه، گفت: ایام شیردهی و تربیت نوزاد را بخشی از شغل زنان می دانیم.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم بزرگداشت مقام استاد ویژه بانوان هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور دکتر علی سروری مجد مشاور ریاست و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان ها، دکتر عاصمه قاسمی مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده و جمعی از بانوان اساتید در سازمان مرکزی برگزار شد.

طهرانچی در ابتدای این نشست با تبریک هفته معلم و با اشاره به کارکرد نهادهای تمدنی وارداتی به کشور گفت: واقعیت این است که نهادهای مستقر در یک سده اخیر کشور به شدت در مسیر عبور از هویت حرکت کردند و یکسان سازی و همسان سازی را در همه امور جاری و ساری داشتند. این در حالی است که خداوند متعال در آیه ۱۳ سوره حجرات می فرماید: ای مردم ما شما را از مرد و زنی آفریدیم و شما را ملت ملت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید... .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نظام مردسالار غرب ظلم بزرگی را نسبت به زنان روا داشته است، گفت: غرب نگاه کالایی به مقام و منزلت زن دارد که در مقابل کرامت و بزرگواری جایگاه زن در اسلام است، پس دوباره باید شعار «بِأَیِّ ذنبٍ قُتِلَت؟!» را که زمانی به عرب جاهلی گفته می شد را امروز به تمدن غرب بگوییم.

طهرانچی تصریح کرد: در کشور ما نیز به لحاظ وجود نظامات همسان سازی در مؤسسات تمدنی، در زمینه توجه به جایگاه زنان به صورت غیراسلامی با مسائل برخورد کردیم، در صورتی که باید به سه جنبه فردی، زوجیت (زن در خانواده) و زن در اجتماع توجه داشته باشیم. بسیاری از قوانین موجود، برگرفته از دوران گذار سنت به مدرنیته و یا قواعد منابع انسانی غربی است و در این نگاه زن به عنوان «زن» و مرد به عنوان «مرد» دیده نمی شود و هر کدام به عنوان یک عنصر دارای قوانین یکسان هستند. متأسفانه در قوانین منابع انسانی احکام اسلامی رسوخ داده نشده است، بلکه این احکام در منابع حقوقی از جمله ارث، ازدواج، نفقه و ... ملاحظه شده است. به همین دلیل منابع انسانی بی رحمانه به جایگاه زن نگاه کرده و به تفاوت بین زن و مرد اهمیتی قائل نیست.

وی تأکید کرد: زن وقتی کمال می یابد که در جایگاه فردی، در زوجیت و خانواده و در اجتماع حضور داشته باشد و بسیاری از مباحث ما با غرب از اینجا ناشی می شود، بنابراین ایجاد بستر زن و خانواده، حمله به جریان همسان نگر مدیریت منابع انسانی برآمده از غرب است. منطق غرب عبور از جنسیت است، به همین دلیل موضوعاتی همچون مسابقات وزنه برداری زنان، بوکس زنان، داوری زن در مسابقات مردان و ... را مطرح می کند که اساساً به عبور از جنسیت و ویژگی های زن توجه دارد. علاوه بر این با دستکاری در خلقت فیزیولوژی و روحیات متفاوت جایگاه دیگری را برای زنان مهیا می کند. این در حالی است که زن و مرد در خلقت از نفس واحده بوده، اما در خصوصیات مزدوج هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نگاه غرب به زن و ورود به جریان نظام مدیریت منابع انسانی غربی ظلم بزرگی به زنان است، اظهار کرد: واقعیت این است که دانشگاه هم در تولید این مفهوم و در هم در ساخت آن مقصر است، چرا که به تفاوت ها و ویژگی های زن توجه نداشته است. این در حالی است که قابلیت زنان در امور زیادی نسبت به مردان بیشتر است و خداوند زمانی که می خواهد از دو نماد ایمان و کفر مثال بزند، از دو زن نام می برد. اگر دانشگاه درست به جایگاه و مقام زن توجه نکند و تبیین دقیقی از زن در جایگاه فردی، زوجیت و خانواده و اجتماع نداشته باشد، آینده همچنان با خسران جلو می رود.

طهرانچی تربیت فرزند را یک کار و فعل اجتماعی برای زنان عنوان کرد و افزود: اینکه در احکام فقهی و مدنی آمده است که زن می تواند در قبال شیردهی به نوزادش طلب دستمزد کند، یعنی امر تربیت فرزند جایگاه خاص خود را دارد و اصلی ترین کار مادر در ۳۰ ماهه اول نوزاد تربیت و بزرگ کردن اوست، اما ما کجا در قوانین و نظامات خود برای این کار ارزش قائل شده ایم؟ تا زمانی که جایگاه زن را به رسمیت نشناسیم و تبیین نکنیم، با وضع قوانین حمایتی اتفاقی نخواهد افتاد. غرب سالهاست به این نتیجه رسیده است که ایران هرگز دچار فروپاشی نمی شود، مگر اینکه دگردیسی در زنان ایجاد کند.

وی تصریح کرد: دلیل پوشش زنان در اسلام این است که زنان در امر اجتماعی شأن همسانی با مردم داشته باشد، به همین دلیل نباید تمایزی مطرح باشد. بنابراین حجاب یعنی ایجاد شرایط یکسان و همتراز در اجتماع. برای تبیین این موضوع و حفظ شأن زن در مقام جریان غرب به یک حرکت خردورزانه زنانه نیازمندیم و این موضوع باید در دانشگاه پی ریزی شود و با ایجاد گروه های کاری و انتقال تجربیات باید مطالعات راهبردی برای بنیان نظام منابع انسانی که زوج را «زوج» می بیند، ترسیم کرده و دانش کشور در این زمینه را افزایش دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه زوجیت باید در مدلهای منابع انسانی ظهور و بروز کند، گفت: این موضوع به معنای این است که هر کس در جایگاه خودش قرار بگیرد. یکی از اقداماتی که دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه انجام داده، افزایش مرخصی زایمان از ۹ ماه به ۲۴ ماه است، چرا که ایام شیردهی و تربیت نوزاد را بخشی از شغل زنان می دانیم و برای آن ارزش و اهمیت قائل هستیم.

طهرانچی با اشاره به مفاهیم حجاب و عفاف گفت: حجاب از منظر زوجیت، تضمین کننده حضور زن در اجتماع بوده و عفاف نیز آنجایی است که می خواهد زن در خانواده حفظ شود. بنابراین دفاع از زن اجتماعی با «حجاب»، دفاع از زن خانواده با «عفاف» و دفاع از جایگاه فردی زن با «هویت» است. در مقابل این نگاه، غرب در مسائل شناختی زنان به شدت کار کرده و حلقه حفظ زن را با حمله به مفاهیم غیرت و ناموس هدف قرار داده است. مقابله با این جریان حرکت جدی، کار علمی، دانشگاهی و روشنگری می خواهد و در این مسیر نیازمند تولید مفهوم جدید هستیم.

وی با اشاره به جایگاه زنان در ایران در مقایسه با سایر کشورها گفت: امنیتی که برای زنان و میدانی که برای کسب فضائل آنان در کشور ما فراهم است در هیچ جای جهان وجود ندارد، چرا که در کشور ما زن محترم است و با سواد خود، قدرت مدیریت، کرامت و فضیلتی که دارد رشد می کند. به همین دلیل غربی ها هیچ گاه از تعداد زنان و دختران تحصیلکرده و آماری از تعداد مدیران زن ارائه نمی کند، چرا که آنها به فکر استعمار و اهداف خودشان هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کشور در مقطع حساسی قرار گرفته که نقطه عطف است، افزود: در این مقطع حساس و سرنوشت ساز باید حضور به موقع در زمان و مکان داشته باشیم، زمان مقطع حساس کنونی است که به مقام زن حمله شده و مکان نیز جمهوری اسلامی ایران است که به تنهایی توانسته با نظام سلطه در افتاده و فضای جدیدی را رقم بزند. بنابراین یکی از این موارد، توجه به حفظ ارزشهای زن به عنوان یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و در این مسیر باید با دشمن شناسی و پدیده شناسی در مقابل حمله به هویت زنان مقابله کرد.

وی خاطرنشان کرد: مسیری که دانشگاه در توانمندسازی دنبال می‌کند، تبدیل دانایی فردی به توانایی فردی و اجتماعی است، آنچه باید در دانشگاه اتفاق بیفتد، تبدیل زن دانا به زن توانا است که بتواند قدرت حل مسأله در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی داشته باشد. راه اندازی سرای نوآوری صنایع و فناوری زیستی و سرای نوآوری کسب و کار خانگی، دو اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه زنان خواهد بود.

طهرانچی در پایان گفت: شجره طیبه، درخت پایداری است که در زمین طیب می روید و در زمین خبیث، رویش و رشدی وجود ندارد، به همین دلیل غرب به این نتیجه رسیده است که زمین طیب ما را که زنان ثمره آن هستند، باید تبدیل به زمین خبیثی کند که چیزی در آن رشد نکند و می خواهند از این طریق نسل ما را تغییر دهند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی