پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          09 خرداد 1402 - 30 May 2023


مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی گفت: اشتغال پذیری در دروس نظری دو برابر و در دروس فنی و حرفه‌ای ۵ برابر می‌شود.

دروس مهارتی و اشتغال پذیری در دروس نظری دو برابر می‌شود / اختصاص ۳ تا ۱۵ واحد به دروس مهارتی و اشتغال پذیری

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر دکتر رضا نقی زاده بعدازظهر امروز در پنل روش‌های هماهنگی و انطباق برنامه‌های درسی با نیازهای بازار کار با اشاره به برنامه تحولی در برنامه درسی دانشگاه‌ها با رویکرد آمایشی و ارتقای مهارت افزایی دانشجویان گفت: باید تلاش کنیم دانشجویی که فارغ التحصیل می‌شود یک مهارت ویژه کنار رشته‌ای که آموخته است داشته باشد. در پیش نویس برنامه هفتم توسعه نیز به این موضوع اشاره شده که هر دانشجو در کنار رشته تحصیلی خود یک مهارت داشته باشد.

وی افزود: دانشگاه‌هایی که رشته‌های نظری نیز دارند به مهارت نیاز دارند و بر همین اساس در جلسه شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم پیش بینی شد دانشجویان در کنار ۱۳۲ واحد درسی که طی می‌کنند بسته درسی مهارتی و اشتغال پذیری را نیز طی کنند. یعنی ۳ تا ۱۵ واحد از ۱۳۲ و احد در بازنگری که صورت گرفته به دروس مهارتی و اشتغال پذیری اختصاص داده شده است.

نقی زاده افزود: ۳ تا ۱۵ واحد دروس نیز بر اساس بسته آمایشی و مأموریتی توسط خود دانشگاه‌ها تدوین می‌شود و این الگوی جدیدی است که در بازنگری‌های انجام شده است. همچنین قرار است طی دو سال آینده هزار و ۵۰۰ برنامه درسی با این الگو بازنگری کنیم.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی با اشاره به انواع آموزش‌های مهارتی گفت: چند مدل آموزش مهارتی پیش بینی شده که می‌توان به دروس کاربینی اشاره کرد که دو واحد است و در این دو واحد دانشجویان با حضور در محل‌های کسب و کار موفق با آینده شغلی خود مواجه می‌شوند و اعتماد به نفس پیدا می‌کنند.

وی گفت: نوع دیگر از آموزش‌های مهارتی دروس کارآموزی است که سه واحد بوده و در دوره تابستان انجام می‌شود که در آئین نامه جدید تا پایان ترم شش ارائه می‌شود.

نقی زاده ادامه داد: نوع دیگر از این آموزش‌های مهارتی، دروس کارورزی است که این خلاء احساس می‌شد و ۸ واحد درسی به آن اختصاص داده‌ایم و یکی از روش‌های اجرای آن این است که دو دانشگاه علمی- کاربردی و فنی حرفه‌ای در طول یک سال تحصیلی یک پودمان مهارتی ارائه می‌کنند و دانشجویان می‌توانند در آن شرکت کرده و به یک مهارت و شغل مسلط شوند.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تصریح کرد: نوع چهارم آموزش مهارتی دو واحد مهارت نرم شغلی و کارآفرینی است.

و گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته دروس مهارتی و اشتغال پذیری در رشته‌های نظری ۲ برابر شده و در رشته‌های فنی و مهندسی ۵ برابر می‌شود.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی