پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          23 خرداد 1402 - 13 June 2023


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از مشارکت پایین استادان در تولید علم گفت: آمارها نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد استادان در تولید علم مشارکت ندارند و این ضعف بزرگی است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه شورای مدیران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آغاز روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور اظهار کرد: نقشه جامع علمی کشور ۱۳ سال پیش نوشته شده و نیاز است که براساس تأکیدات مقام معظم رهبری به روزرسانی شود.

وی افزود: روزآمدسازی نقشه علمی در ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود و لازم است که در نسخه جدید به رتبه علمی کشور و ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه توجه ویژه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به انتقاد برخی درخصوص توجه به مقاله گفت: بحث در این زمینه مغاطله است و اشکالاتی که مطرح می‌شود دقیق نیست چراکه نباید رتبه علمی کشور در تولید علم را کاهش دهیم، بلکه باید رتبه نامناسب ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه را ارتقا دهیم.

۷۰ درصد استادان در تولید علم مشارکت ندارند

خسروپناه با انتقاد از مشارکت پایین استادان در تولید علم ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد استادان در تولید علم مشارکت ندارند و این ضعف بزرگی است، مگر می‌شود اعضای هیأت علمی در طول سالیان متمادی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی حضور داشته باشند اما نتوانند علم تولید کنند؟

بسیاری از رؤسای دانشگاه‌ها از وجود سند دانشگاه اسلامی بی‌اطلاع هستند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: خوشبختانه جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها با جدیت از سوی وزیر علوم و اعضا دنبال می‌شود اما به نظر می‌رسد که گفتمان‌سازی لازم درباره این سند صورت نگرفته است چراکه بسیاری از رؤسای دانشگاه‌ها از وجود آن بی‌اطلاع هستند. لازم است در این زمینه جلسات مباحثه‌ای با حضور رؤسای دانشگاه‌ها صورت بگیرد تا آشنایی لازم با این سند ایجاد شود.

وی درباره الگوی حکمرانی علم و فناوری تأکید کرد: سه نوع حکمرانی هرمی، شبکه‌ای و بازاری در دنیا مطرح است باید مدل حکمرانی در علم و فناوری را مشخص کنیم، اگر این‌گونه نشود در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

خسروپناه توصیه کرد: باید مدلی برای حکمرانی انتخاب شود که اعضای هیأت علمی بیشترین مشارکت را داشته باشند، این‌گونه موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی حکمرانی را دارای سه رکن سیاستگذاری، تنظیم‌گری و تصدی‌گری دانست و بیان کرد: متأسفانه هم‌اکنون اساتید دانشگاه‌ها فقط در تصدی‌گری ایفای نقش می‌کنند در صورتی که باید بتوانند در سیاستگذاری و تنظیم‌گری مشارکت داشته باشند.

خسروپناه پیشنهاد داد که هیأت‌های اندیشه‌ورز استانی یا منطقه‌ای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مشارکت استادان تشکیل شود تا از طریق این هیأت‌ها اقداماتی نظیر روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور صورت گیرد.

نباید وحدت حوزه و دانشگاه منحصر به یک هفته و برگزاری همایش‌ها باشد

وی همچنین با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه عنوان کرد: نباید وحدت حوزه و دانشگاه منحصر به یک هفته و برگزاری همایش‌ها باشد بلکه نیاز است تشکیلاتی با عنوان کانون حکمت و علم و دین ایجاد شود که ثمرات علمی و کاربردی داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی موافقت خود را با تشکیل مراکز یکپارچه آموزش عالی در استان‌ها اعلام کرد و ادامه داد: این مراکز می‌توانند موضوع ادغام‌های مراکز دانشگاهی را دنبال کنند.

عدم ایجاد مقطع تحصیلات تکمیلی برای بسیاری از رشته های بومی دانشگاه ها

خسروپناه در پایان با انتقاد از توسعه نیافتن رشته‌های هنر در دانشگاه‌های کشور گفت: مقطع تحصیلات تکمیلی برای بسیاری از رشته‌های بومی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی نشده است، باید در این زمینه اقدامات جدی صورت گیرد.

وی در این نشست درباره تصمیماتی که در زمینه سازمان ملی سنجش صورت گرفته نظراتی ارائه داد و بیان کرد: این موضوع در ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال می‌شود و اگر نظرات اصلاحی در این زمینه وجود دارد می‌توان از آن طریق پیگیری کرد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی