پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          11 تیر 1402 - 02 July 2023


معاون آموزشی وزیر علوم از بررسی ۵ هزار کد رشته محل مقطع کارشناسی در کارگروه های استانی براساس دو شاخص شغل و متقاضی خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، قاسم عمو عابدیینی صبح امروز در حاشیه نشست خبری پنجمین اجلاس کرسی‌های نظریه پردازی نقد و مناظره و نخستین اجلاس سرآمدان آموزشی که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، درباره حذف یک هزار کد رشته محل توضیح داد: در راستای بحث آمایش آموزش عالی ما باید به این نکته توجه داشته باشیم، وقتی رشته‌ای ایجاد می‌شود و جوانی وارد این رشته شده و تحصیل می‌کند باید توانمند باشد تا بتواند شغل‌های موجود را اختیار کند این یک موضوع است و موضوع دوم اینکه آیا این رشته و شغل در جامعه وجود دارد؟ اگر وجود دارد تعداد فارغ التحصیلان ما به اندازه‌ای هستند که آن را پوشش دهند یا اینکه تعداد آنها به حدی زیاد است که تعداد زیادی از آنها بیکار خواهند ماند.

الزام دانشگاه‌ها به طراحی ۳ تا ۱۵ واحد درسی کارورزی و کارآموزی

وی ادامه داد: این موضوع سال گذشته در راستای طرح تحول آموزش عالی بررسی شد و باید این دو موضوع را حل کنیم، بنابراین در راستای حل بخش اول باید، محتوای دروس اصلاح شود، بنابراین برنامه اصلاح یک هزار و ۵۰۰ برنامه درسی را در دستور کاری خود قرار دادیم که باید دو موضوع در آن حل شود، اولین موضوع مربوط به پیوست اشتغال است که در این بخش باید حوزه مهارتی تقویت شود، بنابراین دانشگاه‌ها موظف هستند ۳ تا ۱۵ واحد درسی را به گونه‌ای طراحی کنند که دانشجو کارورزی و کارآموزی داشته باشد و در برنامه هفتم توسعه نیز این موضوع را قرار دادیم.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: درباره محتوای دروس مورد نیاز صنعت نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ کردیم تا ۴۰ واحد را به محتوای مورد نیاز صنعت اختصاص دهند و بتوانند چیزی را تدریس کنند که مورد نیاز صنعت است، بخش دوم مربوط به اشتغال است. اشتغال رشته محل‌ها از شهرستان‌ها شروع می‌شود، به عنوان مثال یک رشته در شهرستانی مورد نیاز مردم است درصورتی که در شهرستان دیگری مورد نیاز مردم نیست، استان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند.

وی افزود: این مورد هم مورد مطالعه قرار گرفت که نیاز زیست بوم چیست و دوم، اینکه چه کسی شغل را اعلام می‌کند، بنابراین یک کارگروهی را در استان‌ها تشکیل دادیم، آئین نامه آن این هفته ارسال خواهد شد و کارگروه با حضور رؤسای دانشگاه‌های اصلی ما و زیرنظام ها به اضافه مدیران کل و مدیران صنایع و استاندار تشکیل می‌شود و این کارگروه‌ها براساس آمایش، با دید باز با کد رشته محل‌ها برخورد می‌کنند که در استان‌ها چه رشته‌ای نیاز است.

بررسی یک هزار کد رشته محل کارشناسی ارشد و حذف کد رشته محل‌های ۶۰ درصد فاقد شغل

وی ادامه داد: در دفترچه کنکور امسال در مقطع کارشناسی ارشد، بالای یک هزار کد رشته محل، براساس دو شاخص متقاضی و وجود شغل مشخص شدند تا کد رشته محل‌هایی که ۶۰ درصد فاقد شغل هستند، حذف شوند.

عمو عابدینی افزود: برنامه جدید ما طبق کارگروه مذکور در استان‌ها، مربوط به دوره کارشناسی است الان بررسی ما نشان داده است، حدود ۵ هزار کد رشته محل مقطع کارشناسی باید بررسی شود. هر استان باید برای خود آن را بررسی کرده و تشخیص دهد که آیا این کد رشته باید باشد یا خیر.

وی درباره اینکه از این ۵ هزار کد رشته محل مقطع کارشناسی چند درصد حذف خواهند شد گفت: این موضوع را نمی‌دانیم زیرا به استان‌ها بستگی دارد. کارگروه‌های استانی اعلام می‌کنند که چه رشته‌ای باشد و چه رشته‌ای حذف شود. تمام رشته‌ها برای راه اندازی از این پس باید دارای پیوست اشتغال باشند.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: اگر دانشگاهی بر وجود یک کد رشته محل اصرار دارد باید، اول مشخص کند کدام شرکت یا صنعت خواستار آن کد رشته محل است و اینکه باید قرارداد اینکه دانشجو توسط شرکت مذکور بورس می‌شود را ارائه کند و به دانشجو حقوق پرداخت کنند و بعد از فارغ التحصیلی این دانشجو را استخدام کنند، با این شاخص‌ها رشته مذکور می‌تواند ادامه داشته باشد.

ارائه هزار کد رشته محل بورسیه بخش خصوصی در دفترچه کنکور امسال

وی ادامه داد: امسال دانشگاه‌ها با برخی از صنایع تفاهم نامه همکاری داشته و بالای ۵۰۰ و یا هزار کد رشته محل در دفترچه کنکور خواهد آمد که بورسیه بخش خصوصی خواهند بود، دانشجو می‌تواند مشاهده کند و این حق متقاضی است که ببیند بورسیه نیز وجود دارد.

عموعابدینی اظهار داشت: ولی اساس این است دانشجو پس از فارغ التحصیلی در گرفتن شغل توانمند باشد، چرا برخی فکر می‌کنند وزارت علوم باید شغل ایجاد کند، این فکر اشتباه است وزارت علوم باید فردی را تربیت کند که مهارت داشته باشد که بتواند شغل را بگیرد، ایجاد شغل وظیفه کل جامعه است.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی