پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          10 آبان 1402 - 01 November 2023


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز ساخت واحدهای مسکونی دانشگاهیان از بهمن ماه امسال خبر داد و گفت: برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی و مسکن اعضای هیات علمی و کارکنان برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص پیگیری تفاهم‌های قبلی دو وزارتخانه برای ساخت مسکن برای اعضای هیأت علمی، کارکنان دانشگاه‌ها و احداث خوابگاه‌های متاهلی در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی دیدار و گفت‌وگو کردند.

آغاز ساخت مسکن برای دانشگاهیان، کارکنان دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های متاهلی در بهمن ماه

محمدعلی زلفی‌گل در این دیدار، درخصوص موضوع تفاهم‌نامه احداث مسکن برای اعضای هیأت علمی، کارکنان دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی، گفت: تخصیص زمین برای ساخت مسکن توسط وزارت علوم انجام خواهد شد. امیدواریم در بهمن ماه ساخت مسکن برای دانشگاهیان، کارکنان دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های متاهلی آغاز شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در فاز نخست ۴۰۰ هکتار زمین توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأمین شده است و در مرحله دوم یعنی تا پایان آذرماه این مقدار زمین به یک هزار هکتار، می‌رسد.

زلفی‌گل افزود: خوابگاه‌های متاهلی در پردیس‌های اصلی دانشگاه‌ها احداث می‌شود که برای تسریع در این موضوع ارائه تسهیلات به دانشگاه‌ها پیش بینی شده است. برای اخذ تسهیلات نیاز به ارائه وثیقه است که وزارت راه و شهرسازی در این خصوص قول همکاری داده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم با عزم و اراده دو وزارتخانه عملیات احداث خوابگاه‌های متاهلی و مسکن اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها، فراهم شود. برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی در پردیس‌های اصلی و برای احداث مسکن اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه، اراضی خارج از دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی شده است.

اراضی ساخت مسکن دانشگاهیان تا پایان آذرماه به یک هزار هکتار می‌رسد

وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه، روند اجرای تفاهم‌نامه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را مناسب ارزیابی کرد و افزود: تا امروز حدود ۴۰۰ هکتار زمین‌های متعلق به دانشگاه‌ها مستقیم به اجرای این تفاهم‌نامه اختصاص یافت و مقرر شده است تا این اراضی به یک هزار هکتار ارتقا یابد تا نیازهای آتی بتواند پاسخ داده شود.

مهرداد بذرپاش توضیح داد: ۴۰۰ هکتار از اراضی تأمین شده برای احداث حدود ۲۵ هزار واحد مسکونی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها را دارد که ظرفیت مناسبی است و مقرر شد تا پایان آذرماه به یکهزار هکتار زمین برسد.

وی تأمین اراضی را یکی از مهمترین موضوعات احداث و تولید مسکن برشمرد و توضیح داد: با تلاش‌های شبانه‌روزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی این کار با اهتمام خوبی در حال انجام است که باید سرعت آن بیشتر شود.

وی گفت: مقرر شده است تا از اواخر آذر و اوایل دی، عملیات اجرا در سراسر سایت ۴۰۰ هکتاری آغاز شود و تلاش خواهیم کرد تا واحدها هرچه سریع‌تر به مردم و متقاضیان تحویل شود.

تسهیلات نهضت ملی مسکن برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی نیز پرداخت می‌شود

بذرپاش با اشاره به اینکه ساخت خوابگاه‌های متاهلی مستلزم تأمین زمین از طریق دانشگاه‌ها و تأمین مالی توسط همان مراکز عملی است، افزود: به منظور رفع مشکلات ساخت، در شورای عالی مسکن پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن به خوابگاه‌های متاهلی مصوب شد. همچنین وزارت راه و شهرسازی تعهد کرده است تا برای پرداخت وثیقه‌های لازم برای اخذ این تسهیلات کمک‌های لازم را انجام بدهد.

تأمین ساخت خوابگاه‌های متاهلی برای برخی دانشگاه‌ها از طریق مولدسازی انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برخی دانشگاه‌ها برای احداث خوابگاه‌های متاهلی منابع دارند که توسط خود دانشگاه‌ها تأمین خواهد شد. برای دانشگاه‌هایی که کمبود منابع دارند، وزارت راه و شهرسازی از طریق مولدسازی کمک می‌کند تا تأمین منابع ساخت انجام و عملیات ساخت تسریع شود.

بذرپاش ساخت خوابگاه‌های متاهلی و دیگر اقدامات وزارت راه و شهرسازی را برای مسکن‌دار کردن متقاضیان مسکن برای اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها، بی‌سابقه عنوان کرد.

بذرپاش تصریح کرد: زمین برای دانشگاه‌هایی که کمبود دارند توسط وزارت راه و شهرسازی تأمین خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تأمین زمین برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی از اراضی پردیس دانشگاه‌ها استفاده می‌شود و در صورت وجود نداشتن زمین، اراضی پیرامون دانشگاه تغییر کاربری داده می‌شود تا با الحاق به دانشگاه، احداث خوابگاه‌های متاهلی انجام شود.

بذرپاش گفت: از رؤسای دانشگاه‌ها و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها درخواست می‌کنیم تمامی ظرفیت‌های خود را در دانشگاه‌ها در خدمت این پروژه ملی قرار بدهند. وزارت راه و شهرسازی با تمامی ظرفیت‌های قانونی در راستای اجرای نهضت ملی مسکن گام برداشته است.

در این نشست، علی خطیبی معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و علی شمسی‌پور مدیرکل حوزه وزارتی، هادی عباسی‌اصل معاون مسکن و ساختمان، ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، خسرو دانشجو معاون معماری و شهرسازی نیز حضور داشتند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

تگ ها واحدهای مسکونی دانشگاهیان

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی