حذف گرایش های رشته های علوم انسانی در مقطع کارشناسی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کارشناسیارسال شده در   23 خرداد 1391-12 June 2012بازدید 3247
حذف گرایش های رشته های علوم انسانی در مقطع کارشناسی

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:معاون آمورشی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در بازنگری علوم انسانی آنچه مطرح شده حذف گرایش های رشته های علوم انسانی در مقطع کارشناسی و ارایه دروس در این مقطع به صورت عمومی است.

دکتر عبدالله شفیع آبادی گفت: دانشگاه علامه طباطبایی از طرف مقام عالی وزارت علوم مسئول بازنگری علوم انسانی شده لذا بازنگری علوم انسانی به شدت در این دانشگاه در حال پیگیری است و تا این لحظه نیز بخش مهمی از مسیر را طی کرده ایم.
وی ادامه داد: در بررسی هایی که انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که در مقطع کارشناسی علوم انسانی گرایش هایی مطرح می شود که در شرایط کنونی وجود آنها معنا ندارند به عنوان مثال در رشته روانشناسی گرایش هایی مانند کودکان استثنایی، بالینی، کودکان عقب مانده و ... مطرح است درحالی که در مقایسه گرایش ها با یکدیگر، آنچه مشاهده می شد وجود تنها 10 الی 15 واحد غیر مشترک بود.

معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی یادآورشد: در هیچ جای دنیا در دوره کارشناسی گرایش تخصصی ارائه نمی دهند با توجه به این موضوع و بومی سازی و اهداف شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بازنگری علوم انسانی، کمیته ای تشکیل دادیم که در این زمینه مشغول به کار است.

وی ادامه داد: تحصیلات به صورت هرم است که در قاعده دوره کارشناسی و در راس آن آخرین مدرک تحصیلی قرار می گیرد از این رو باید در دوره کارشناسی کلیات تدریس شود و به تدریج به سمت راس هرم که تخصصی شدن است حرکت کرد.

شفیع آبادی با بیان اینکه در برنامه ریزی دانشگاه علامه برای بازنگری علوم انسانی،‌ تخصص ها را برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لحاظ کرده ایم، خاطرنشان کرد: برای دوره کارشناسی تنها کلیات یک رشته ارائه می شود.

وی گفت: در کشور ما دروس لیسانس در دوره فوق لیسانس هم مطرح می شوند و فقط یک کلمه «پیشرفته» به آن اضافه می شود. شاید این روش برای اوایل انقلاب مناسب بود که باید نیروها زود وارد بازار کار می شدند و همچنین دوره کارشناسی ارشد و دکتری هم کم بود اما امروزه تحصیلات تکمیلی رشد فراوانی کرده است بنابراین باید دروس عمومی در دوره لیسانس و دروس تخصصی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری ارایه شود.

گرایش های رشته های علوم انسانی کارشناسی علوم انسانی

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه آزاد از ۱۸ مهر آغاز می شود

اعلام نتایج نهایی دوره های کارشناسی علمی کاربردی ۲۷ مهر

ثبت نام در رشته های مهارت محور دوره کارشناسی ناپیوسته دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات

آغاز ثبت نام در دوره های کارشناسی علمی کاربردی از ۱۷ شهریور

کارنامه آزمون کاردانی به کارشناسی سال ۹۵ منتشر شد

نتایج نهایی کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد پنجشنبه اعلام می شود

اعلام رشته محل‌های جدید در دوره های کارشناسی علمی کاربردی

نتایج کارشناسی با آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد/ پذیرش ۷۰ هزار نفر

مهلت ثبت نام در دوره های کارشناسی علمی- کاربردی دوباره تمدید شد

ثبت نام ۶۴ هزار نفر در دوره های کارشناسی علمی- کاربردی

مراسم استقبال از دانشجویان علم و صنعت ۵ مهر برگزار می شود

آیین استقبال از دانشجویان دانشگاه هنر ۵ مهر برگزار می شود

کاهش شهریه کاردانی و کارشناسی رشته‌های بدون آزمون آزاد

جزئیات مصاحبه رشته های شرایط خاص کاردانی به کارشناسی اعلام شد

پذیرش رایگان دانشجوی کارشناسی دانشگاه مذاهب اسلامی

اخبار روزنامه ها