بخشی از انستیتو پاستور به بخش خصوصی واگذار می شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   12 امرداد 1391-02 August 2012بازدید 1358بخشی از انستیتو پاستور به بخش خصوصی واگذار می شود

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: متاسفانه عناوین طرح‌های کلان علوم انسانی مشخص نشده است، هر چند که ما آن را به شورای تحول علوم انسانی ارجاع داده‌ایم اما هنوز جوابی نگرفته‌ایم که مسلما این قضیه به علوم انسانی لطمه خواهد زد.
هشتاد و ششمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شد.

محمد مهدی‌نژاد معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم در خصوص مباحثی که در این جلسه مطرح شده است، گفت: در ابتدا وظایفی که شورای عالی برای کمیسیون‌ها مطرح کرده بود را توضیح دادیم و قرار شد کمیسیون‌های تخصصی اولویت‌ها را با سرلوحه قراردادن اقتصاد مقاومتی ظرف 2 تا 3 هفته بازنگری کنند و نتیجه را برای بررسی به کمیسیون دائمی ارائه کنند.

مهدی‌نژاد گفت: بحث منطقه ویژه علمی و فناوری یزد نیز در این جلسه مطرح شد که اصل انجام مرحله طراحی اولیه به تصویب کمیسیون رسید.

وی افزود:‌ طرح بزرگ علم و فناوری رمز نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار شد کمیسیون مربوطه نسبت به جزئیات این طرح اقدامات لازم را انجام دهد و سپس شرح مبسوط آن در کمیسیون دائمی به تصویب خواهد رسید.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم بخش دوم جلسه را مربوط به ارائه گزارش انستیتو پاستور ایران بیان کرد و گفت: انستیتو پاستور ایران 92 سال پیش تاسیس شد که 33 شعبه این انستیتو در دنیا در همکاری با انستیتوی مرکزی پاستور در فرانسه تاسیس شده است.

وی افزود: انستیتو پاستور ایران دهمین مجموعه‌ای بود که در سال 1920 تاسیس شد. اکنون ارتباطاتی با این شبکه وجود دارد اما با توجه به نیازهای کشور، کار تحقیقات در زمینه مختلف، تربیت نیروی انسانی متخصص و بحث تولید در این انستیتو با جدیت پیگیری می‌شود که تاکنون موفقیت‌های بسیار خوبی را داشته است.

مهدی‌نژاد با تاکید بر مهم و حیاتی بودن اقدامات انستیتو پاستور گفت: در کنار فعالیت‌های بسیار خوب این انستیتو مشکلاتی در راه پیشرفت نیز وجود دارد که برای غلبه بر آنها پیشنهاداتی در این جلسه مطرح شد که مهمترین آن مردمی کردن فعالیت‌های انستیتو پاستور و به عبارتی خصوصی سازی این مجموعه مشخصا در بخش تولید محصولات و با نگاه به مقوله اقتصاد مقاومتی مطرح شد.

وی افزود: انستیتو پاستور باید بیشتر به کارهای تحقیقاتی بپردازد و نتایج آن را به بخش خصوصی منتقل کند؛ این بخش خصوصی می‌تواند اعضای هیئت علمی خود انستیتو باشند که با تاسیس شرکت‌های دانش بنیاد زمام امور را به دست می‌گیرند.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: ممکن است تولید برخی محصولات صرفه اقتصادی و جذابیتی برای بخش خصوصی نداشته باشد اما در عین حال تولید آنها برای کشور بسیار مهم و حیاتی باشد که در این صورت باید تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود؛ البته دکتر قانعی رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشتند که در این خصوص راهکارهایی در نظر گرفته شده است.

مهدی‌نژاد ادامه داد: باید توجه داشت که نباید در مرحله دانش و دستیابی سستی و کوتاهی شود و حساب صرفه اقتصادی طرح در نظر گرفته شود چراکه اگر ما به دانش ساخت دسترسی پیدا کنیم، در مرحله تولید می‌توانیم تصمیم گیری کنیم که خودمان آن را تولید کنیم یا اینکه نهایتا آن را وارد کنیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص طرح‌های کلان علوم انسانی گفت: متاسفانه عناوین طرح‌های کلان علوم انسانی مشخص نشده است، هر چند که ما آن را به شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده‌ایم اما هنوز جوابی نگرفته‌ایم که مسلما این قضیه به علوم انسانی لطمه خواهد زد.
انستیتو پاستور بخش خصوصی واگذاری

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها