ساخت ربات نصاب اسپيسر بين فازی خطوط انتقال برق در کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   09 آذر 1392-30 November 2013بازدید 505ساخت ربات نصاب اسپيسر بين فازی خطوط انتقال برق در کشور

محققان شرکت توزيع نيروي برق تبريز موفق به طراحي و ساخت ربات نصاب اسپيسر بين فازي خطوط انتقال برق شدند که امکان نصب ايمن اسپيسرهاي عايق در مناطق صعب العبور را بدون نياز به اعمال خاموشي فراهم مي‌کند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار فناوري ايسنا، نصب اسپيسرهاي عايق بين فازي از جمله راهکارهاي متخصصان صنعت برق براي جلوگيري از خطاهاي گذرا در شبکه‌هاي فشار متوسط هوايي، خصوصا در اسپان‌هاي طولاني در وضعيت جوي ناپايدار و توفاني است که در اثر نزديک شدن فاصله هادي‌ها اتفاق مي‌افتد. اين معضل يکي از عوامل افزايش انرژي توزيع نشده و خسارت‌هاي وارده به شبکه و مشترکان برق به حساب مي‌آيد.

نصب اسپيسرهاي عايق بين فازي طي چند سال گذشته توسط تعدادي از تامين کنندگان داخلي وخارجي، ارائه و در شبکه‌هاي فشار متوسط هوايي ايران نصب و از ثمرات آن بهره‌برداري شده است.

روش نصب اسپيسر بر روي شبکه در روش پيشنهادي تامين کنندگان، شامل استفاده از بالابر عايق و ابزارهاي خط گرم و همچنين روش استفاده از طناب براي نصب اسپيسر است که در شبکه‌هاي هوايي واقع در مناطق عادي کاربرد داشته و عملا قابل بهره‌برداري است.

با اين حال، نصب اسپيسر در اسپان‌هاي طولاني و در مناطق خاص و صعب‌العبور شامل اسپان‌هاي طولاني عبوري از دره‌هاي عميق، رودخانه‌ها و جنگل‌ها با اين روش، غير ممکن و يا مخاطره‌آميز و همراه با اعمال خاموشي بر روي شبکه است. در اين راستا، کارشناسان شرکت توزيع برق تبريز، ابزارهايي را اختراع کرده اند که مشکل نصب اسپيسر در اين گونه مناطق خاص را برطرف کرده است.

ربات طراحي و ساخته شده توسط مهندس رسالي و باقري که قابليت کنترل از راه دور را دارا مي‌باشد، قادر است بدون اعمال خاموشي و در کمترين زمان، اسپيسرها را بر روي شبکه نصب و يا در صورت لزوم جمع‌آوري کند.

همچنين اسپيسرهاي طراحي شده، ضمن داشتن قابليت تغيير طول، در مقابل تنش‌هاي مکانيکي ناشي از دمپينگ و حرکات ناشي از طوفان در شبکه دوام بيشتري خواهد داشت.

در نمونه‌هاي موجود بر اثر تنش‌هاي مکانيکي در بلند مدت، علاوه بر معيوب شدن اسپيسرها، هادي‌ها نيز به علت آسيب ناشي از خستگي فلز معيوب خواهند شد.

در اسپيسرهاي ارائه شده مشکلات ياد شده نيز برطرف شده است.


ساخت ربات نصاب اسپيسر بين فازی ربات نصاب اسپيسر بين فازی ربات نصاب اسپیسر

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها