همکاری محققان ایرانی و ژاپنی در جذاب‌ترین تحقیقات پروتئومیکی انسانی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   21 دی 1392-11 January 2014بازدید 420همکاری محققان ایرانی و ژاپنی در جذاب‌ترین تحقیقات پروتئومیکی انسانیرییس انجمن پروتئومیکس ژاپن، بررسی کروموزوم‌های جنسی x و y را که به محققان ژاپنی و ایرانی محول شده از جذاب‌ترین و مهمترین بخش‌های پروژه جهانی پروتئومیکس انسانی عنوان کرد که می‌تواند تحولی در تشخیص و درمان بیماری‌های وابسته به جنس ایجاد کند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر تاداشی یاماموتو رییس انجمن پروتئومیکس ژاپن و مدیر پروژه پروتئوم کروموزوم x در پروژه جهانی پروتئومیکس انسانی که برای شرکت در سمپوزیوم پروتئوم کروموزومy انسانی یادواره دکتر سعید کاظمی آشتیانی به تهران آمده در حاشیه این سمپوزیوم اظهار کرد: در بین کروموزوم‌های انسان که در پروژه جهانی پروتئومیکس انسانی بررسی آنها به محققان کشورهای مختلف واگذار شده کروموزوم‌های X و Y جذابیت و اهمیت ویژه‌ای دارند چرا که برخلاف سایر کروموزوم‌ها که غیر جنسی و جفت هستند این دو کروموزوم تک و مختص یکی از دو جنس هستند لذا بررسی این که چگونه هر یک از این کروموزوم‌ها در یکی از دو جنس فعال و در دیگری خاموش می‌شوند و همچنین نقش این کروموزوم‌ها در بیماری‌های وابسته به جنس از مهمترین سوالاتی است که محققان ایرانی و ژاپنی عهده‌دار تحقیقات این دو کروموزوم در پروژه جهانی پروتئومیکس می‌توانند به آنها پاسخ دهند.

رییس موسسه نفرولوژی دانشگاه نیگاتا (Niigata) ژاپن در ادامه درباره اهداف پروژه پروتئوم x گفت: این پروژه بخشی از پروژه پروتئومیکس انسانی است که همان اهداف پروژه اصلی را در زمینه کروموزوم x دنبال می‌کند . می‌دانیم که 75 درصد ژن‌ها باعث بیان پروتئین می‌شوند که هدف ما بررسی این است که چه پروتئین‌هایی توسط هر ژن بیان شده و هر یک چه نقشی در بروز بیماری‌ها دارند. در این راستا تفاوت پروتئین‌های مختلف در افراد سالم و بیمار بررسی می‌شود.

یاماموتو تصریح کرد: هدف اصلی پروژه تولید پروتئین‌های انسانی به صورت نوترکیب (ریکامبیننت) و بررسی آنها بر پایه آنتی‌بادی است که موفقیت‌های قابل توجهی در این زمینه حاصل شده است.


اخبار علمی و فرهنگی کشور اخبار علمی تولید علم در کشور میزان تولید علم در کشور تحقیقات پروتئومیکی انسانی تحقیقات پروتئومیکی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها