دانشجويان ايرانی خارج از كشور در دانشگاه‌های داخل پذيرفته مي‌شوند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجیارسال شده در   15 تیر 1390-06 July 2011بازدید 2651


دانشجويان ايرانی خارج از كشور در دانشگاه‌های داخل پذيرفته مي‌شوند


به گزارش فارس، كامران دانشجو وزير علوم،‌ تحقيقات و فناوري در اولين نشست فرهنگي اجتماعي رؤساي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي كشور كه از صبح ديروز در سازمان مركزي دانشگاه پيام‌نور آغاز به كار كرده است، گفت:‌

افزايش ظرفيت كارشناسي در دانشگاه‌هاي شهرستان‌ها و افزايش ظرفيت تحصيلات تكميلي در تمام دانشگاه‌ها يكي از سياست‌هاي كلان وزارت علوم است. وزير علوم با بيان اينكه در حال حاضر حدود 40 هزار استاديار در مجموعه دانشگاهي كشور فعاليت دارند، اظهار داشت: اگر تعداد اين استادياران در دانشگاه‌ها 25 هزار نفر هم باشد، آيا نبايد پذيرش دانشجويان دوره دكترا 25 هزار نفر باشد؟

وي در ادامه گفت: در اين خصوص وزارت علوم سختگيري‌هايي دارد كه در واقع معنا ندارد. چه استانداردهايي را در دانشگاه‌ها مي‌خواهيم رعايت كنيم كه در قبال آن دانشجويان به كشورهاي خارجي مراجعه كنند و با مشكلات فرهنگي مواجه شوند. دانشجو تصريح كرد: اين كدام استاندارد دانشگاهي است كه از خودمان درست كرده‌ايم؟ اكنون استادياراني در دانشگاه‌هاي طراز اول دنيا فعاليت دارند‌ كه 10 تا 15 دانشجوي دوره دكترا را هدايت مي‌كنند. اما ما اعتقاد داريم كه يك استاديار بايد تنها سه تا 4 دانشجوي دوره دكترا را تربيت كند و در اين خصوص خط قرمزهايي ايجاد كرديم كه صحيح نيست. در اين خصوص شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم در حال پيگيري موضوع است.

دانشجو با اشاره به اينكه با نگاه به حوزه كاربرد بايد تحقيقات پژوهشي و توليد علم صورت گيرد، گفت: در قبال مردم وظيفه‌اي داريم و بايد فضايي را فراهم كنيم تا هر كسي كه خواست به تحصيل بپردازد. دانشجو با تاكيد بر اينكه سياست وزارت علوم افزايش ظرفيت تحصيلات تكميلي است، خاطرنشان كرد: ميزان استقبال دانشجويان از تحصيلات تكميلي بالاست و جوانان كشور مي‌خواهند تا در تحصيلات تكميلي نيز حضور داشته و تحصيل كنند. وي افزود: بنده ثابت مي‌كنم با اين توان كنوني نيز مي‌توانيم تا سه برابر ظرفيت دانشجو بپذيريم. وزير علوم در ادامه گفت: تسهيل در نقل و انتقال و ميهمان شدن دانشجويان ازديگر سياست‌هاي وزارت علوم است.

دانشجو تصريح كرد: در حال حاضر به اندازه كافي صندلي خالي در دانشگا‌ه‌ها موجود است و دانشجويان ايراني كه اكنون در مقطع كارشناسي در خارج از كشور تحصيل مي‌كنند، مي‌توانند به كشور مراجعه كرده و همطراز با دانشگاه‌هايي كه تحصيل مي‌كردند، در داخل كشور تحصيل كنند. وي گفت: هر دانشجوي ايران كه در مقطع كارشناسي در دانشگاه‌هاي خارجي تحصيل مي‌كند، مي‌تواند با ارائه يك درخواست به دانشگاه‌هاي داخل مراجعه كرده و ادامه تحصيل دهد،


دانشجويان ايرانی خارج از كشور دانشگاه‌های داخل پذيرفته مي‌شوند
اخبار روزنامه ها