ارائه راهکارهای علمی برای تشویق دانش‌آموزان نخبه برای تحصیل در رشته های علوم انسانی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانش آموزیارسال شده در   22 تیر 1391-12 July 2012بازدید 3189

ارائه راهکارهای علمی برای تشویق دانش‌آموزان نخبه برای تحصیل در رشته های علوم انسانی

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کارگروه آموزش و پرورش شورای تخصصی تحول ارتقای علوم انسانی راهکارهای عملی برای تشویق دانش‌آموزان نخبه برای ادامه تحصیل در علوم انسانی را تدوین و به شورا ارائه کند.

پنجاه و سومین جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.

دکتر حداد عادل گفت: کارگروه مربوط به آموزش و پرورش از آنجایی که مسئول آموزش و توزیع علم است با بقیه کارگروه‌ها تفاوت دارد و توقع شورای تخصصی تحول ارتقا از کارگروه آموزش و پرورش این است که این کارگروه با راهکارهای عملی برای تشویق دانش‌آموزان نخبه برای ادامه تحصیل در علوم انسانی را تدوین و به شورا ارائه کند.

تدوین کتب با محتوای مناسب برای رشته علوم انسانی در مقطع دبیرستان

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی افزود: ‌تدوین کتب با محتوای مناسب برای رشته های علوم انسانی در مقطع دبیرستان در راستای افزایش توان علمی برای مواجهه با مبانی علوم انسانی سکولار در مقاطع بعدی تحصیلی هم از سایر کارهایی است که باید انجام شود.

وی گفت: در این کار باید از تجربه افراد باسابقه و صاحب‌نظر برای تالیف کتب درسی استفاده شود و از ظرفیت‌های اندیشمندان کشور که برای همکاری اعلام آمادگی کنند، ‌استقبال می‌کنیم.

شورای تحول علوم انسانی، تدوین "سند تحول علوم انسانی" را برعهده گیرد

در این جلسه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی با اشاره به اعتبار تخصیص یافته به طرح‌های کلان ملی در شورای عتف، گفت:‌ شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی در قالب یک طرح کلان ملی، مسئولیت تدوین "سند تحول علوم انسانی" که شامل اهداف،‌ راهکارها و مراحل این تحول است را برعهده گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:‌ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمادگی کامل دارد تا هرگونه پشتیبانی لازم را از این کار به‌عمل آورد.

ارائه گزارش کارگروه تحول علوم انسانی در آموزش و پرورش

همچنین حجت‌الاسلام دکتر محی‌الدین محمدیان مسئول کارگروه تحول علوم انسانی در آموزش و پرورش گزارشی از روند کار این کارگروه ارائه کرد و با اشاره به مصوبه کارگروه مزبور مبنی بر محوریت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اعضای کارگروه با توجه به این سند، ‌پیشنهادهای خود را برای اجرایی شدن آن در حوزه تحول علوم انسانی ارائه کردند.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود:‌ شناسایی چالش‌های موجود میان دیدگاه اسلامی و سکولار درباره علوم انسانی، ارزیابی محتواهای درسی موجود با شاخص‌های انسان شناسی اسلامی و علوم انسانی مطلوب،‌ تدوین محتوا برای دبیران دروس علوم انسانی درباره انسان شناسی تطبیقی،‌ تبیین رابطه علم و دین و به کارگیری نتایج این تحقیق در برنامه‌های درسی از جمله پیشنهادهای واصله به این کارگروه بود.


دانش‌آموزان نخبه علوم انسانی
اخبار روزنامه ها