سیگاریها از تحصیل محروم می شوند/ جزئیات شیوه نامه انضباطی دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 اردیبهشت 1390-16 May 2011بازدید 1371


سیگاریها از تحصیل محروم می شوند/ جزئیات شیوه نامه انضباطی دانشگاه ها
پرتال دانشگاهی کشور : در حالی وزیر بهداشت بار دیگر بر ممنوعیت استعمال دخانیات در دانشگاههای علوم پزشکی تاکید می کند که شیوه نامه انضباطی دانشجویان یادآور می شود منع موقت از تحصیل به مدت دو نیمسال با احتساب سنوات، سنگین ترین حکم برای دانشجویان سیگاری است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مرضیه وحید دستجردی با بیان اینکه افراد سیگاری در وزارت بهداشت استخدام نمی‌شوند گفت: دانشجویان پزشکی که سیگار مصرف می کنند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

وی با اشاره به هفته مبارزه با دخانیات گفت: قوانین مبارزه با دخانیات در کشور به خوبی مصوب شده است اما دستگاههای نظارتی باید در این زمینه فعالتر شوند و با افراد خاطی برخورد کنند و دانشجویان رشته های پزشکی که استعمال دخانیات داشته باشند از تحصیل محروم می شوند.

وزیر بهداشت سال گذشته نیز در آستانه هفته مبارزه با دخانیات نسبت به افزایش تعداد دانشجویان دختر که به استعمال سیگار روی آورده اند، هشدار داده بود.

دکتر سید مهدی طیبی تفرشی - دبیر سابق شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بندهای مربوطه به ممنوعیت مصرف سیگار و مواد دخانی در محیط دانشگاهها و اجرای تنبهیات در این حوزه گفته بود: در شیوه نامه جدید اجرایی انضباطی دانشجویان استعمال دخانیات در دانشگاه و اماکن مرتبط یعنی هر فضایی که به دانشجو و دانشگاه مرتبط باشد تخلف اخلاقی محسوب می شود.

وی اضافه کرده بود: در صورت ارتکاب دانشجویان به این تخلف در مرحله اول بندهای 2 تا 5 شیوه نامه اجرایی که از اخطار شفاهی تا درج در پرونده است اعمال می شود و در صورت تکرار تا بند 12 که در نهایت به دو ترم محرومیت (تعلیق) می انجامد قابل تشدید است.

طیبی یادآور شده بود: این شیوه برای کلیه دانشجویان دختر و پسر اجرا می شود و تفاوتی نیز میان دانشگاههای وابسته به وزارت بهداشت یا علوم وجود ندارد.

همچنین بر اساس یکی از آخرین تحقیقات انجام شده از سوی مرکز تحقیقات و کنترل دخانیات در سال 89، 75 درصد افراد سیگاری در سنین زیر 20 سال سیگار کشیدن را آغاز می کنند و تحقیقات انجام شده در مورد میزان مصرف سیگار در بین دانشجویان کشور نشان می دهد میزان مصرف سیگار در بین دانشجویان 16 درصد است.

بر اساس این تحقیق میزان مصرف سیگار در دانشجویان پسر 25 درصد و در دانشجویان دختر 6 درصد است و میزان مصرف سیگار در بین دانشجویان پزشکی نسبت به سایر رشته ها بیشتر است.

در مطالعه دیگری که بیش از یک هزار نفر از دانشجویان مورد بررسی قرار گرفتند یک هزار و 66 نفر از دانشجویان دانشگاه‌های تهران پرسشنامه‌ای را تکمیل کردند که نتایج نشان داده 3/16 درصد آنها سیگاری هستند که از این تعداد 4/25 درصد مذکر و 5 درصد مونث بوده اند.

بخشهای دیگری از نتایج این مطالعه نشان می دهد دانشجویان پسر به اندازه جامعه عمومی ‌سیگار می‌کشند و دانشجویان دختر در مقایسه با آمار نسبت به زنان جامعه عمومی ‌بیشتر سیگار می‌کشند. همچنین با توجه به یافته ها مشخص شده است میزان استعمال دخانیات طی دوره تحصیل دانشگاه به ‌نحو معنی‌داری افزایش می ‌یابد.

بر اساس شیوه نامه اجرایی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی که به تمام دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شده است، استعمال دخانیات در دانشگاه و اماکن مرتبط جزء بند رسیدگی به تخلفات اخلاقی قرار می گیرد. متخلف به یکی از تنبیهات بندهای 2 تا 5 محکوم می شود و در صورت تکرار تا بند 12 قابل تشدید است.

تنبیهاتی که با حکم شوراهای انضباطی دانشگاه یا شورای مرکزی انضباطی نسبت به دانشجویان اعمال می شود:

ردیف نوع تنبیه
1 احضار و اخطار شفاهی
2 تذکر کتبی بدون درج درپرونده دانشجو
3 اخطار کتبی بدون درج درپرونده دانشجو
4 تذکر کتبی و درج درپرونده دانشجو
5 توبیخ کتبی و درج درپرونده دانشجو
6 دادن نمره 25/. در درس یا امتحان مربوط به تخلف
7 محرومیت از تسهیلات رفاهی دانشگاه و یا ایجاد تغییر در آنها، از قبیل وام، خوابگاه و غیره، از یک ماه تا مدت زمان باقیمانده ازتحصیل
8 دریافت خسارت از دانشجو ، در مواردی که تخلف منجر به ایجاد ضرر و زیان شده باشد
9 منع موقت از تحصیل به مدت یک نیمسال، بدون احتساب سنوات
10 منع موقت از تحصیل به مدت یک نیمسال ، با احتساب سنوات
11 منع موقت از تحصیل به مدت دونیمسال ، بدون احتساب سنوات
12 منع موقت از تحصیل به مدت دو نیمسال ، با احتساب سنوات


سیگاریها از تحصیل محروم می شوند جزئیات شیوه نامه انضباطی دانشگاه ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها