افزایش شهريه دانشگاه آزاد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   29 تیر 1391-19 July 2012بازدید 2418

افزایش شهريه دانشگاه آزاد

بهمن ماه سال گذشته بود كه رئيس جديد دانشگاه آزاد اعلام كرد: «تا پايان سال دوم مديريتم شهريه‌هاي دانشگاه آزاد را ۲۰ درصد كاهش خواهم داد.»

اما در حالي كه تنها شش ماه از صحبت‌هاي دانشجو در ارتباط با كاهش شهريه‌هاي دانشگاه آزاد مي‌گذرد، وي در گفت‌وگو با يكي از شبكه‌هاي تلويزيوني از افزايش شهريه اين دانشگاه طي ترم‌هاي آينده خبر داده است!

اين خبر در حالي در آستانه ۳۰ سالگي دانشگاه آزاد مطرح شده است كه همچنان اين سؤال مطرح بوده كه نظرات دانشجو چگونه در اين مدت كوتاه تغييراتي اساسي را متحمل شده است.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي روز گذشته در همين ارتباط گفت: براي كاهش شهريه‌ها نياز به تأمين منابع مالي جديد داريم و ارتباط با صنعت اين منابع را تأمين مي‌كند و تا زماني كه اين منابع مالي تأمين نشود نمي‌توانيم شهريه‌ها را كم كنيم.

فرهاد دانشجو افزود: تجاري‌سازي نتايج تحقيقات دانشجويان، ايجاد ارزش افزوده از طريق فعاليت‌هايي مانند تأسيس بانك و بيمه مي‌تواند درآمدهاي دانشگاه آزاد را تغيير دهد. در حال حاضر ۹۹/۹۹ درصد بودجه دانشگاه توسط شهريه دانشجويان تأمين مي‌شود.

چاره‌اي جز افزايش شهريه نداريم!
وي ادامه داد: امسال ۱۵ درصد به شهريه دوره شبانه دانشگاه‌ها و همين ميزان نيز به حقوق كارمندان افزوده شد. در حالي كه در اصل با احتساب ساير هزينه‌ها نزديك به ۳۰ درصد به هزينه‌هاي دانشگاه اضافه شده است و چاره‌اي نداريم جز آنكه شهريه‌ها را نيز افزايش دهيم.

وي افزود: راهكارهايي را براي تأمين منابع مالي جديد در نظر گرفته‌ايم كه تا سه سال آينده محقق خواهد شد اما قبل از آن چاره‌اي نداريم جز آنكه با افزايش شهريه‌ها هزينه‌هاي خود را تأمين كنيم. رئيس دانشگاه آزاد عنوان كرد: ‌هزينه تحصيل دانشجويان دكترا بسيار زياد است، به همين منظور مديران دانشگاه طي رايزني با چند بانك موافقت آنها را براي ارائه وام‌هاي قرض‌الحسنه، معادل ۵۰ درصد از هزينه‌هاي تحصيل اين مقطع اخذ كرده‌اند.

دانشجو بايد در كميسيون آموزش جوابگو باشد
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در همين ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي «جوان» مي‌گويد: در كميسيون آموزش تاكنون چنين بحثي مطرح نشده بود و دانشجو هم تنها يك بار به مجلس آمد كه آن هم با يك احوالپرسي تمام شد. براي افزايش شهريه بايد مسئولان دانشگاه آزاد گزارشي را ارائه دهند و كميسيون آموزش بداند كه چه مي‌گذرد.

فرهاد بشيري مي‌افزايد: در اين خصوص دانشجو بايد پاسخگو باشد و دلايل افزايش شهريه بايد مشخص شود. ايشان حتي تاكنون برنامه‌ها و كارهاي انجام شده خود را مطرح نكرده‌اند.

بشيري خاطر‌نشان كرد: پيش از اين دانشجو صراحتاً اعلام كرده بود كه قرار است شهريه دانشگاه آزاد كاهش يابد اما نمي‌دانيم كه چه چيزي پيش آمده است كه وي چنين تصميمي را اتخاذ كرده است. تصميم دانشجو اما و اگرهاي بسياري را به وجود آورده و بايد در اين باره به خوبي بررسي‌هايي صورت گيرد.

قرار بود شهريه كاهش يابد
دبير اول كميسيون آموزش مجلس هم در اين ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي «جوان» مي‌گويد: من در اين ارتباط خبري را نشنيده بودم، ولي پيش از اين دانشجو اعلام كرده بود كه شهريه كاهش مي‌يابد. ايشان حرفي از افزايش به ميان نياورده بود و حتي گفته بودند كه بانك تأسيس مي‌كنيم.
عليرضا سليمي مي‌افزايد: ما در اين خصوص در گفت‌وگو با وي دلايل اين امر را بررسي مي‌كنيم اما اكنون چون ابعاد اين ماجرا مشخص نيست نمي‌توان اظهار‌نظري را انجام داد.
سليمي خاطر نشان كرد: حرف‌هاي امروز دانشجو با گذشته تفاوت‌هاي بسياري دارد و بحث افزايش و كاهش شهريه بحث كوچكي نيست كه به سادگي از كنار آن بگذريم.


شهريه دانشگاه آزاد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها