نگاهی به مهاجرت یک طرفه دانشجویان و نخبگان به کانادا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   02 آذر 1391-22 November 2012بازدید 2047


نگاهی به مهاجرت یک طرفه دانشجویان و نخبگان  به کانادا

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از جوان آنلاین: مسئله مهاجرت یکطرفه دانشجویان و سرمایه گذاران ایرانی به کشور کانادا مسئله ای است که علی الظاهر بیشترین تاثیر را از باز و بسته شدن سفارتخانه های دو طرف و عدم ارائه خدمات کنسولی از چند سال گذشته تا به امروز پذیرفته است .

به گزارش "محدوده" ، مهاجرتی که دلایل و شرایط آن همواره به دلیل مسائل امنیتی محل بحث بسیاری بوده است و اهمیتی انکار نشدنی دارد، نتیجه این مهاجرت ها اغلب پذیرش دائم درصدی از دانش آموختگان ایرانی در دانشگاه های کانادا است و تربیت عده ای از آنان برای برخی سرویس های جاسوسی غرب و در نهایت روانه کردن آنان به سوی سرزمین مادری برای کار در جهت منویات دول غربی !

در این میان نکته قابل بررسی در این زمینه اصرار دولت کانادا و شرکت های مهاجرتی جهان به جذب نخبگان ایرانی در چند سال گذشته بوده است در حالیکه طبق قانون فدرال، ۲۵ حالت مختلف برای مهاجرت به کانادا در نظر گرفته شده تنها در دو مورد برای ایرانیان ویزا صادر می شد؛ دانشگاهیانی که قصد ادامه تحصیل داشتند و یا آنها که فرزندشان در کانادا مقیم شده بودند .

در نتیجه دولت کانادا از یک سو با تبلیغات رسمی و غیر رسمی در ایران مهاجرت به کشورش را تشویق و از سوی دیگر آن را محدود به دانشگاهیان می کند ؛ در این زمینه فعالیت شرکت های متعدد ارائه دهنده خدمات مهاجرتی که بعضا حتی ثبت رسمی نشده اند در ایجاد رویای زندگی بهتر که البته بر اساس بعضی واقعیات انجام می شود غیر قابل انکار است .

شرکت هایی که با بزرگنمایی و ایجاد نیاز غیر واقعی و با استفاده از تکنیک های تبلیغاتی سعی در تهییج دانشجویان و نخبگان به خروج از کشور دارند و کانادا کشور عمده پذیرنده این قشر از نیروهای متخصص است .

اگرچه تعداد کسانی که رویایشان به حقیقت می پیوندد در مقایسه با آنچه این آژانس ها تبلیغ می کنند ناچیز است، اما مهاجرت همین تعداد کم در دراز مدت می تواند برای کشور میزبان امتیاز و برای کشور مادر جبران ناپذیر باشد .

هم اکنون بیش از ۲۰۰۰ دانشجوی ایرانی در کانادا تحصیل می کنند که تعداد آنهایی که از سوی وزارت علوم اعزام شده اند، کمتر از ۱۰ نفر است؛ رقمی که نشان می دهد عملا تمام این دانشجویان از طریق همین آژانس ها به کانادا رفته اند .
به نظر می رسد عدم نظارت درست بر روند اعزام این دانشجویان به کانادا و کشور هایی نظیر آن در آینده نه چندان نزدیک؛ از نخبگانی که قرار است برای کشورمان سازندگی و افتخار را به عمل بیاورند جاسوس هایی کوچک و بزرگ خواهد ساخت که به سادگی فقط مجذوب تبلیغات غرب و گرفتار در دام اطلاعاتی سرویس های امنیتی آمریکا و متحدانش شده اند .

نگاهی به مهاجرت یک طرفه دانشجویان و نخبگان به کانادا مهاجرت دانشجو مهاجرت نخبگان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها