به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی دانشگاه از شیوه آموزشی حوزه اقتباس کند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   30 آذر 1391-20 December 2012بازدید 685

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی دانشگاه از شیوه آموزشی حوزه اقتباس کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شیوه آموزشی اجتهادی در حوزه علمیه گفت: دانشگاه می‌تواند از شیوه آموزشی حوزه اقتباس کند و دانشجویان با این شیوه دروس را به صورت دقیق فرا می‌گیرند.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرگزاری فارس از قم، علی لاریجانی چهارشنبه شب در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم بیان کرد: دانشگاه آزاد از لحاظ آموزشی رشد زیادی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به صحبت‌های نماینده ولی فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر پایین آمدن سطح کیفی آموزش در دانشگاه‌ها گفت: اصولا وقتی حجم و کمیت یک باره گسترش پیدا کند کیفیت با مشکل مواجه خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از لحاظ کلی توسعه دانشگاه‌ها بعد از پیروزی انقلاب با جدیت دنبال شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: اشکالاتی در دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد وجود دارد که باید این اشکالات رصد شده و رفع شود.

* نیروی انسانی متخصص یک سرمایه ارزشمند

لاریجانی ابراز داشت: نیروی انسانی متخصص یک سرمایه در داخل کشور است و اگر با برنامه‌ریزی درست از ظرفیت نیروی انسانی متخصص استفاده شود به دستاوردهای مطلوبی خواهیم رسید.

وی افزود: یک مشکل این است که برنامه‌ریزی‌ها متناسب با نیاز‌ها صورت نگرفته است و بخشی از این برنامه ریزی را باید سازمان‌های دولتی انجام داده و بخشی را هم باید با تعامل جامعه حل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی در شورای انقلاب فرهنگی این بحث مطرح شد که میزان آموزش‌ها و رشته‌ها متناسب با نیازهای کشور نیست و دانشجویانی که در دانشگاه پذیرفته می‌شوند این دغدغه را نباید داشته باشند که پس از اتمام تحصیل باید عهده‌دار چه شغلی شوند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ارتباط جامعه و دانشگاه باید سامان پیدا کند، اما چرا این امر محقق نمی‌شود به دلیل این است که بسیاری از بخش‌های ما فاقد امکانات هستند، مثلا بیشتر حجم اقتصاد دولتی است و واحد‌های صنعتی احساس نیاز به پژوهش نمی‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمینه‌های رشد پژوهش واقعی در کشور باید فراهم شود گفت: ما در سال گذشته بودجه‌های پژوهش را افزایش داده و میزان بودجه در این بخش رشد قابل توجهی داشته است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اما راه‌حل موضوع محوری شدن پژوهش نیست، باید بسترهای ساده‌تر برای پژوهش ایجاد شود و راه‌اندازی موسسات تحقیق و توسعه یکی از آن روش‌ها است.

* شرکت‌های دانش بنیان حلقه‌ای که دیگر مفقود نیست

لاریجانی ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان نیز که قانون آن در مجلس تصویب شد، یکی دیگر از حلقه‌های این موضوع بود تا اساتید و صاحب‌نظرانی که می‌توانند در کنار کارهای آموزشی، پژوهش‌های مورد نیاز جامعه را سامان دهند وارد گود شده و تسهیلاتی برای آنها فراهم شود.

وی بیان کرد: در سال جاری ما با توفان‌ها و مشکلاتی مواجه شدیم که قدری ما را از این روال طبیعی دور کرد البته امیدواریم با تمهیداتی که اندیشیده می‌شود جامعه در مسیر طبیعی خودش قرار گیرد.

و‌ی با تاکید بر بهره‌گیری از شیوه آموزشی حوزه در دانشگاه تاکید کرد: روش کار حوزه روش اجتهادی است یعنی با یک نگاه دقیق  افراد با بحث ارتباط برقرار می‌کنند و این روش بسیار مناسب است ولی ما در دانشگاه‌ها چنین رویکردی به علم آموزی نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به همین دلیل است کسانی که از حوزه به دانشگاه می‌روند علمای برجسته‌ای در دانشگاه‌ها هستند و این موفقیت مقداری به روش تحصیل در قم و حوزه‌های علمیه بر‌می‌گردد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: این نکته در حوزه‌های علمیه کاملا قابل اقتباس است و باید در دانشگاه‌ها به آن توجه کنیم.

دانشگاه شیوه آموزشی دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها