سنتهای حوزوی در دانشگاه‌ها حتما باید تقویت شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   01 دی 1391-21 December 2012بازدید 814
سنتهای حوزوی در دانشگاه‌ها حتما باید تقویت شود


رئیس مجلس شورای اسلامی با تشریح ویژگیهای سنت‌های حوزوی گفت: باید در روش دروس و تحصیلات در رشته‌های دانشگاهی تغییراتی ایجاد شود و اقتباسی از روش‌های حوزه‌های علمیه صورت گیرد.

پرتال دانشگاه به نقل از  گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم روند رو به رشد مراکز علمی و آموزش عالی را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: اگر نیروهای انسانی متخصص بر مبنای برنامه‌ریزی صحیح در این مراکز پرورش یابند توان ملی کشور بالا می‌رود اما برنامه ریزی‌های آموزشی متناسب با نیازها صورت نگرفته است.

وی بروز این مشکلات را مربوط به ساختارهای کشور و نبود تعامل با جامعه عنوان کردو افزود: باید میان نظام آموزشی و نیازهای جامعه تناسب برقرار باشد تا دانشجویان دغدغه یافتن شغل نداشته باشند.

به گفته لاریجانی از طرح نقشه جامع علمی محقق شود بسیاری از مشکلات آموزشی کشور حل می‌شود.

محوری‌شدن پژوهش‌ها به خوبی انجام نشده است

رئیس مجلس شورای اسلامی با ذکر مشکلاتی که در بخش ساختارها و عدم توسعه موسسات تحقیق و توسعه وجود دارد اظهار کرد: سیاست‌های کلی نظام در اصل ۴۴ لایحه‌ای را تصویب کرد که مسائل کشور به وضع طبیعی برگردد اگرچه در مقام اجرا چنان نشد که منجر به رقابت بیشتر شود.

لاریجانی بر لزوم ریشه‌یابی در ایرادهای نظام آموزشی تاکید کرد و گفت: این مشکلات باید ریشه یابی شود تا توازن میان نیازها و بخش‌های آموزشی ایجاد شود و زمینه‌های رشد واقعی کشور فراهم شود.

به اعتقاد رئیس مجلس شورای اسلامی در سال‌های گذشته بودجه پژوهش در کشور رشد قابل توجهی داشته اما فعالیت‌ها برای محوری شدن پژوهش مفید نیست.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرارسیدن هفته حوزه و دانشگاه، شهیدان بهشتی، مطهری و مفتح را نماد وحدت حوزه و دانشگاه دانست و تصریح کرد: این افراد زحمات بسیاری کشیدند تا این دو قشر گران بها را با هم پیوند دهند، چنانچه امام راحل نیز فرمودند اگر رفاقت و همدلی بین دو قشر ایجاد شود سعادت کشور تامین خواهد شد.

وی گفت: یکی از ویژگی‌های مبنایی حوزه‌های علمیه، آموزش اجتهادی است. البته این رویکرد در دانشگاه‌ها به شدت حوزه نیست بنابراین کسانی که از حوزه به دانشگاه می‌روند از نظر علمی بسیار برجسته‌تر معرفی می‌شوند.

اقتباس دانشگاه‌ها از حوزه‌های علمیه

به گفته لاریجانی روش تحقیق در حوزه‌های علمیه به گونه‌ای است که فرد ممهز به علوم مختلف می‌شود به خاطر اینکه در حوزه‌های علمیه تلاش می‌شود که منظومه فطری عالمان و دانشمندان درج شود اما در دانشگاه‌ها به پاس کردن واحدها می‌گذرد. از این رو این نکته در حوزه‌های علمیه باید قابل اقتباس باشد و در دانشگاه‌ها نیز سنت‌های حوزوی تقویت شود.

وی ادامه داد: بر این اساس باید در روش دروس و تحصیلات در رشته‌های دانشگاهی تغییراتی ایجاد شود و اقتباسی از روش‌های حوزه‌های علمیه صورت گیرد.

وی روابط استاد و طلبه را یکی دیگر از ویژگیهای تحصیل در حوزه‌های علمیه برشمرد و افزود: این رابطه بسیار عمیق است و استادان حوزه برای طلبه‌ها وقت بسیاری می‌گذارند که در دانشگاه‌ها عمدتا چنین نیست و گاهی فاصله زیادی میان استاد و دانشجو ایجاد می‌شود. این امر مطلوب نیست.

نماینده مردم قم در خانه ملت اظهار کرد: ویژگی‌هایی که از نظر معنوی در حوزه‌های علمیه وجود دارد ساده نیست و از نظر تسری دادن و عرصه و ساحت این سیستم باید تلاش‌های زیادی برای تامین آن به کار برد.

وی با تاکید بر توجه به نیازهای کشور در پژوهش‌ها اظهار کرد: در حوزه دانشگاهی در سال‌های اخیر توجه زیادی به رشد مقالات و پژوهش‌ها شده است اما باید توجه کرد که اگر بخواهیم در مرزهای دانش حرکت کنیم باید به پژوهش به عنوان یک منبع درآمد نگاه نشود، بلکه باید به نیازهای کشور و به ارجاعات آنها توجه شود و قدرت مقالات را نشان دهد. اگر موضوع پژوهش متناسب با نیازها باشد هم قدرت علمی کشور را نشان می‌دهد و هم نیازهای جامعه را حل می‌کند.

تلفیق سنت‌های گذشته و دستاوردهای روز

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موازی‌بودن سیستم‌های علوم دقیقه تصریح کرد: این وحی منزل نیست که سیستمی با سیستم موضوعه یا متعارف را ایستا در نظر گیریم و تغییرات را در آن لحاظ نکنیم که غربی‌ها هم خود را متسلب در یک روش نکردند.

وی با بیان اینکه در علوم انسانی نباید فقط در یک سیستم متسلب شویم، اظهار کرد: اگر به نظام‌های مختلف برسیم می‌توانیم دستاوردهای بشیریت را ارتقا دهیم و باید در این مسیر دانشجویان و دانشگاهیان را سهیم کرده و با کمک آنها سیستم‌های نوینی را تاسیس کنیم.

لاریجانی در پایان گفت: امیدواریم مسیر تحولات علمی و پژوهشی با نگاهی نقادانه، علمی و بازگشت به سنت‌های گذشته باشد و تلفیق درستی از سنت‌های حوزوی گذشته و دستاوردهای روز صورت گیرد که این تلفیق می‌تواند جان تازه‌ای به سیستم آموزشی و علمی کشور بدمد.
دانشگاه حوزه تقویت سنتهای حوزوی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها