دانشگاه‌ها با تقلید کورکورانه در علوم انسانی به جایی نمی‌رسند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   07 دی 1391-27 December 2012بازدید 1201


دانشگاه‌ها با تقلید کورکورانه در علوم انسانی به جایی نمی‌رسند
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: ما معتقدیم اگر دانشگاه ها در علوم انسانی به بصیرت لازم دست پیدا نکنند، با تقلید کورکورانه هم به جایی نمی رسند.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرنگار مهر، دکتر غلامعلی حدادعادل صبح امروز در جلسه هم اندیشی کارگروه روانشناسی شورای تحول و روسای دانشکده ها مدیران گروه های آموزشی روانشناسی و مشاوره دانشگاه ها در خصوص برنامه دوره کارشناسی روانشناسی که در وزارت علوم برگزار شد، گفت: تحول در علوم انسانی یک امر اساسی است.

وی ادامه داد: اگر همه آنچه را که در غرب تدریس می شود را تدریس کنیم باید بدانیم که چه چیزی را تدریس می کنیم.

حدادعادل یادآور شد: برای ما در علوم انسانی رد کردن همه یافته های علوم انسانی غرب نیست اما ما می خواهیم انتخاب، انتخاب خودمان باشد.

رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی تصریح کرد: بحث تحول در علوم انسانی از اول انقلاب مطرح بود و گفتمان تحول در علوم انسانی ادامه همان جهت گیری ها است اما به صورت فنی و کارشناسانه‌تر، ما نباید به مباحثی که طی 30 سال گذشته مطرح شده اکتفا کنیم بلکه باید شعار را به عمل تبدیل کنیم.

وی افزود: مساله مهمی که در شورای تحول علوم انسانی مطرح است، این است که تبیین کنیم مقصود ما از اسلامی کردن علوم انسانی چیست؟

حدادعادل با بیان اینکه تحول شامل بومی کردن، کارآمد کردن و به روز کردن علوم است، خاطرنشان کرد: روانشناسی یکی از علوم انسانی است که نیازمند تحول است و علت آن موضوع روانشناسی است؛ چراکه روانشناسی این موضوع را در ذهن ایجاد می کند که آیا انسان تک بعدی است یا دارای روح و جسم است. این شعار به شعار مهمتری برمی گردد که آیا هستی تک ساحتی است یا ساحت های متعدد دارد؟

رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی به اختلافی که تفکر غرب و تفکر اسلامی دارد، اشاره کرد و گفت: در تفکر اسلامی هستی تک ساحتی نیست و هستی منحصر به هستی مادی و طبیعت نیست، بلکه طبیعت ساحتی از ساحت های هستی است و عالم وجود مراتب بالاتر دارد. انسان تک ساحتی نیست اما اگر به تفکر غرب دقت کنیم مشاهده می کنیم که روند تحولات نسبت به انسان این بوده که بعد متعالی وجود انسان به تدریج نادیده گرفته شده و کمرنگ شده است.

وی خطاب به اعضای جلسه بیان کرد: باید این مسائل توسط شما اعضای کارگروه ها تبیین و استدلال شود اگر مطلبی پذیرفته شد و حرکت به سوی روانشناسی مطلوب آغاز شد، باید مطالب مبتنی بر اصول مورد قبول ما باشد.

حدادعادل افزود: این یک راه طولانی، دقیق، علمی و فکری است که محتاج کار آهسته و پیوسته است.

رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: در این دوره اخیر در زمینه تحول در علوم انسانی قدم های خوبی برداشته شده و ما آرام آرام بدون تبلیغات عده ای از اساتید دانشگاه را دور هم جمع کرده ایم و فضایی ایجاد کرده ایم که در آن به همفکری و تفکر می پردازند.

وی گفت: ما می خواهیم تحول در علوم انسانی عملی و اجرا شود اینکه بنشینیم در یک موسسه و یک اتاق بحث کنیم کتابی چاپ کنیم و سپس آن را رها کنیم تحول نمی شود آنچه ما در شورای تحول علوم انسانی بر آن تاکید داریم همکاری مستمر و منظم با وزارت علوم است.

حدادعادل ادامه داد: تحول در علوم انسانی دو بال فکری و مدیریتی دارد یک دست ما در دست منتقدان و اساتید دانشگاه است و یک دست دیگرمان در دست وزارت علوم است که این تحول چگونه اجرا شود.

رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی به تغییرات ساختاری که با همکاری وزارت علوم انجام گرفته اشاره کرد و گفت: 15 کارگروهی که ذیل شورای تحول علوم انسانی شکل گرفته همان کارگروه‌هایی هستند که در وزارت علوم هم هستند یعنی در واقع در عرصه مدیریت ما باید یک چشممان به اجرا و یک چشممان به تحول باشد که آن را چگونه هماهنگ کنیم این کارگروه هایی که تجهیز شده است باید به شیوه منطقی و خردمندانه این اندیشه را در جامعه تخصصی خود منتشر کنند.

وی ادامه داد: یکی از وظایف همه کارگروه ها از جمله روانشناسان این است که سعی کنند کل استادان و هیات‌های علمی دانشگاه ها را با این اندیشه تفکر و روند تحول آشنا کنند و مرتبا گفت و شنود و بحث و انتقاد داشته باشند و هر سه ماه یکبار جلساتی را تشکیل داده و این مباحث را بحث و بررسی کنند.
دانشگاه تقلید کورکورانه دانشگاه علوم انسانی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها