آغاز رتبه بندی دانشگاههای دولتی و استخراج 5 نوع دانشگاه غیرانتفاعی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   04 اردیبهشت 1392-24 April 2013بازدید 2523
آغاز رتبه بندی دانشگاه های دولتی و  استخراج 5 نوع دانشگاه غیرانتفاعی


سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز رتبه بندی دانشگاههای وابسته به وزارت علوم خبر داد و گفت: شاخص های این رتبه بندی و سامانه مربوط به آن ایجاد شده است.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر رضا عامری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اعلام نتایج رتبه بندی دانشگاههای غیرانتفاعی گفت: رتبه بندی دانشگاههای غیر انتفاعی در سال 91 انجام شد.

وی ادامه داد:  از 130 موسسه حدود 119 موسسه اطلاعات خود را ارایه داده و در رتبه بندی شرکت کردند و برخی موسسات هم در موعد مقرر اطلاعات خود را ارائه نکردند و نتوانستند در رتبه بندی شرکت کنند.

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم تصریح کرد: نتیجه رتبه بندی موسسات غیرانتفاعی با معیارهای عالی، بسیارخوب، خوب، متوسط و در حد قابل قبول استخراج شده است.

وی افزود: این رتبه بندی در مباحث توسعه موسسات، توسعه رشته‌ها، ارتقا موسسات به دانشگاه و حتی شهریه آنها تاثیر خواهد داشت به طوریکه از سال جاری شهریه موسسات ضریبی از کیفتشان خواهد بود.

عامری افزود: این مساله باعث ترغیب و تشویق موسسات و ارتقا شاخص های کیفی این موسسات شده و باعث می شود داوطلبان هم انتخاب بهتری داشته باشند، در حال حاضر نتایج رتبه بندی در یک کمیته در حال تحلیل است که به اطلاع عموم خواهد رسید.

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم در ادامه از رتبه بندی دانشگاهای وابسته به وزارت علوم خبرداد و گفت: رتبه بندی دانشگاههای وابسته به وزارت علوم را هم آغاز کرده ایم و در این زمینه سامانه ای طراحی و همچنین شاخص‌ها تعیین شده و به دانشگاه‌ها اعلام کرده ایم اطلاعات خود را در این وب سایت قرار دهند، درآینده نزدیک یعنی درسال جاری رتبه دانشگاه‌های وزارت علوم را هم اعلام می کنیم.

عامری درباره تصمیم گیری درخصوص دانشگاههای غیر انتفاعی ضعیف گفت: در مرکز نظارت وارزیابی وزارت علوم 2 موضوع پیگیری می شود.

وی ادامه داد: یکی بحث رتبه بندی و دیگری بحث ارزیابی است. ارزیابی متفاوت است، ارزیابی یعنی شاخص ها و  استاندارهایی داریم که وضعیت موجود را با آن مقایسه می کنیم اگر یک موسسه آن شاخص ها را نداشته باشد باید ایجاد کند و اگر به حدی برسد که نتواند آن شاخص ها را ایجاد کند متوقف می شود.

عامری تصریح کرد: سال قبل هم ارزیابی صورت گرفت و رشته‌های موسسات ضعیف توسعه داده نشد تا زمانی که مشکلشان حل شد، موسسه ای هم که نتوانست مشکلش را حل کند به سمت سمت انحلال کامل موسسه پیش رفتیم.

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم افزود: رتبه بندی برای این است که نشان دهیم جایگاه موسسات نسبت به هم چگونه است و چطور مقایسه می شوند این درحالی است که نتیجه ارزیابی را برای توسعه و عدم توسعه بکار می بریم.


رتبه بندی دانشگاه های دولتی آغاز رتبه بندی دانشگاه های دولتی دانشگاه های دولتی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها