قدمت خوابگاه های 10 دانشگاه و عمر 50 ساله خانه های دانشجویی و مشکلات مالی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   05 امرداد 1392-27 July 2013بازدید 419قدمت خوابگاه های 10 دانشگاه و  عمر 50 ساله خانه های دانشجویی و مشکلات مالی

خوابگاه های دانشگاه های بزرگ با مشگل فرسودگی رو برو هستند، قدمت برخی از این خوابگاه ها به بالای 50 سال می رسد بررسی وضعیت دانشگاه ها نشان می دهد که هم اکنون که تابستان است و زمان تعمیر و تجهیز خوابگاههای دانشجویی، بودجه برای تعمیر و تجهیر و بازسازی کافی نیست و نیازمند توجه و اختصاص اعتبار ویژه است.به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار مهر، ساختمان خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های بزرگ و قدیمی‌کشور با مشکل فرسودگی روبرو است، فرسودگی خوابگاه‌ها موجب شده تا در اکثر مواقع سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی، فاضلاب‌ها و تجهیزات این خوابگاه‌ها خراب بوده و برای دانشجویان مشکل ایجاد کند، قدمت برخی از این خوابگاه ها حتی به بالای 50 سال هم می رسد.

تابستان فرصت مناسبی است تا خوابگاه‌ها تعمیر، تجهیز و بازسازی شوند هر ساله نیز دانشگاهها در این زمان نسبت به تعمیرات اساسی محل سکونت دانشجویان اقدام می کنند. ولی مشکلی که وجود دارد این است که بودجه موردنیاز در حدی که دانشگاه‌ها بتوانند تعمیرات اساسی و یا بازسازی کنند در اختیار دانشگاه ها قرار داده نمی شود، معمولا بودجه‌ها طوری اختصاص می یابد که دانشگاه‌ها بتوانند به طورت مقطعی مشکل را حل کنند در صورتی که اصل مساله همچنان پا برجاست.

بنابراین رسیدگی به وضعیت خوابگاه ها به ویژه خوابگاه های قدیمی و فرسوده که از قدمت بالایی برخوردار است باید در اولویت برنامه ریزان قرار گیرد تا این مشکل یک بار برای همیشه حل شود. دانشگاه‌های تهران، خوارزمی، صنعتی شیراز، شیراز، صنعتی شریف، ارومیه، خواجه نصیر طوسی، علامه و علم و صنعت از جمله دانشگاه هایی هستند از قدمت خوابگاهی بالایی برخوردار هستند.

وضعیت قدمت خوابگاه های 10 دانشگاه سراسری

شماره

دانشگاه قدمت خوابگاه  نیازمند تعمیر،تجهیز و بازسازی
1 خوارزمی بالای 50 سال 26 بلوک (تعمیر،تجهیز،بازسازی)
2 شیراز 40 تا 45 سال تمام خوابگاه‌ها(تعمیر،تجهیز،بازسازی)
3 تهران بالای 45 سال 4 خوابگاه نیازمند بازسازی مابقی تعمیرو تجهیز
4 صنعتی شیراز بالای 45 سال تمام خوابگاه‌‌ها(تعمیر،تجهیز،بازسازی)
5 صنعتی شریف بالای 40 سال تمام خوابگاه ها (تعمیر و تجهیز)
6 صنعتی اصفهان 20 تا 30 سال تمام خوابگاهها تعمیرو تجهیز شده است
7 ارومیه بالای 30 سال 7 بلوک (تعمیر،تجهیزو بازسازی)
8 خواجه نصیر  20 سال درحال انجام تعمیر و تجهیز
9 علامه کمتر از 30 سال تمام خوابگاه هاتعمیر،تجهیز و تجهیزشده است
10 علم و صنعت بالای 20 سال

درحال تعمیر و تجهیز

 دکتر علیرضا وجهی معاون دانشجویی و سازمان خدمات دانشجویی دانشگاه تهران درباره تعمیر و تجهیز خوابگاه های کوی دانشگاه تهران به مهر گفت: دانشگاه تهران دارای تعداد زیادی خوابگاه است، قدمت برخی از خوابگاه ها به بالای 45 سال می رسد. بنابراین به تعمیر و تجهیز نیاز دارد و با اختصاص 7 میلیارد تومان می توان خوابگاه ها را تجهیز کرد و اگر بخواهیم به بازسازی خوابگاه ها هم بپردازیم باید بیش از هفت میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران داری 10 هزار دانشجوی خوابگاهی است، ادامه داد: در حال حاضر چهار ساختمان خوابگاهی دانشگاه تهران نیاز به بازسازی دارد.

همچنین دکتر زهرا بیگم حجازی زاده  - رئیس دانشگاه خوارزمی نیز با اشاره به قدمت بالای خوابگاههای این دانشگاه گفت: چون این دانشگاه سبقه 90 ساله دارد و خیلی قدیمی است قدمت خوابگاه های آن هم بالای 50 سال است و درحال حاضر  26 بلوک خوابگاهی آن نیازمند بازسازی و بهساز ی است درصورت اختصاص یک میلیارد تومان تا اندازه مشکلات خوابگاهی دانشگاه خوارزمی حل می شود.

شاهرخ جم- رئیس دانشگاه صنعتی شیراز، نیز معتقد است: به دلیل قدمت این دانشگاه تمامی‌خوابگاه‌های دانشگاه صنعتی شیراز از مشکل فرسودگی رنج می‌برند.

و ی ادامه داد: با اختصاص بودجه ویژه ای حدود 4 میلیارد تومان می توان تا اندازه ای خوابگاه ها را سرپا نگاه داشت.

در حال حاضر بیش از چهار میلیون دانشجو در سراسر کشور وجود دارد که یک‌چهارم آن‌ها به خوابگاه‌ها نیاز جدی دارند، بنابراین برای استفاده بهینه از خوابگاه های دانشجویی و مقاوم‌سازی و تقویت ساختمان‌های آن باید چاره ای اندیشیده شود ، برخی از مسئولان دانشگاهی معتقدند باید برای تعمیر، تجهیز و بازسازی خوابگاه ها بودجه مستقلی به دانشگاه ها اختصاص دهند که توجه به این مساله در سال تحصیلی جدید ضروری به نظر می رسد.


قدمت خوابگاه های 10 دانشگاه مشکلات خوابگاه های ایران مشکلات خوابگاه های دانشگاه های ایران قدمت خوابگاه های دانشگاه ایران

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها