بازگشت رشته های حذف شده به دانشگاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   27 آبان 1392-18 November 2013بازدید 461 بازگشت رشته های حذف شده به دانشگاه
 
به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از :
روزنامه اعتماد از بازگشت رشته های حذف شده دانشگاهی به دانشگاه خبر می دهد . اعتماد این خبر را به نقل از حسین سلیمی ، رییس دانشگاه علامه طباطبایی ، می دهد و می نویسد ،" ....تفكيك جنسيتي مهم‌ترين چالش دانشگاه‌هاي ايران در سال‌هاي اخير بود و سرپرست دانشگاه علامه اكنون از مطالعه ميداني و جدي در زمينه تفكيك جنسيتي خبر مي‌دهد و مي‌گويد: معايب و محاسن اين پژوهش آماده مي‌شود و به شورايعالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم ارائه خواهد شد كه بر اساس اين طرح دانشگاه علامه نيز در اين زمينه مانند ديگر دانشگاه‌ها رفتار مي‌كند. توسعه كرسي‌هاي نقد و نظريه‌پردازي
سليمي در ادامه به كرسي‌هاي نقد و نظريه‌پردازي اشاره كرد و گفت: از برنامه‌هاي جدي ما توسعه كرسي‌هاي نقد و نظريه‌پردازي در دانشگاه علامه است به‌طوري كه اساتيد امكان آن را داشته باشند كه نظريات خود را در سطح بين‌الملل ارائه كنند و دانشگاه ما به كانون نظريه‌پردازي تبديل شود. ما برنامه داريم شرايطي را ايجاد كنيم كه اين اساتيد نظريات خود را بتوانند در عرصه بين‌المللي مطرح كنند.

وي گفت: تلاش ما اين است كه واحد امور بين‌المللي را تاسيس كرده و نظريات جديد اساتيد اين دانشگاه را در عرصه جهاني مطرح كنيم.

سليمي گفت: اين فعاليت‌ها فقط به اساتيد خلاصه نشده و مي‌خواهيم شرايطي ايجاد كنيم كه دانشجويان نيز بتوانند نظريات خود را ارائه كنند بر همين اساس فعاليت انجمن‌هاي علمي دانشگاه در حال افزايش است.
بازگشت ۱۸ استاد بازنشسته شده

سرپرست دانشگاه علامه درباره اعضاي هيات علمي بازنشسته اين دانشگاه نيز گفت: بر اساس بررسي اي كه انجام داديم طي سه، چهار سال گذشته ۶۵ نفر از اعضاي اين دانشگاه بازنشسته شدند كه تعدادي از آنها با درخواست خودشان بوده، تعدادي از اين اساتيد چون سنواتشان پر شده بود بازنشسته شده‌اند برخي نيز هستند كه مي‌توانند با دانشگاه همكاري كنند.

وي ادامه داد: براساس آيين‌نامه شورايعالي انقلاب فرهنگي با عنوان تكريم اعضاي هيات علمي، دانشگاه‌ها اجازه دارند اساتيد بازنشسته‌يي كه توانايي علمي دارند را به‌كار گيرند تا در مقطع تحصيلات تكميلي فعاليت كنند. دانشگاه علامه با استفاده از اين آيين نامه تاكنون از ۱۸ استاد بازنشسته دعوت كرده تا با دانشگاه همكاري داشته باشند و اين ۱۸ نفر در حال حاضر مشغول همكاري با دانشگاه هستند. تقاضاي ۱۰ الي ۱۲ نفر از اين اساتيد نيز در حال بررسي است.

احياي برخي رشته‌هاي حذف شده

سرپرست بزرگ‌ترين دانشگاه علوم انساني كشور درباره حذف برخي از رشته‌هاي كارشناسي اين دانشگاه در گذشته گفت: متاسفانه در دوره‌هاي قبل برخي از رشته‌هاي كارشناسي كه رشته‌هاي مفيدي نيز بوده‌اند مانند روابط عمومي، خبرنگاري و علوم سياسي حذف شده بودند كه برنامه ما احياي آنها است.

وي ادامه داد: ۱۷ هزار و ۲۰۰ دانشجو در دانشگاه علامه تحصيل مي‌كنند كه هشت هزار نفر آنها كارشناسي و يك هزار و ۸۰۰ نفر از آنها دانشجوي دكترا و مابقي دانشجويان كارشناسي هستند.

وي گفت: در حال حاضر دانشگاه علامه داراي ۴۷۰ نفر استاد است و نسبت استاد به دانشجوي روزانه آن يك به ۱۹ و نسبت استاد آن به دانشجوي شبانه و پرديسي يك به ۳۸ است و اين نشان مي‌دهد كه دانشگاه بايد عضو هيات علمي جذب كند.

سليمي درباره ۹۴ عضو هيات علمي كه در اواخر رياست دكتر شريعتي در اين دانشگاه پذيرش شده بودند، گفت: ۶۰ نفر از اين افراد مربي بودند كه از اين تعداد ۴۰ نفر اعلام آمادگي كردند، ۲۷ نفر بورسيه شدند، ۱۳ نفر نيز اصلا مراجعه نكرده‌اند."رشته های حذف شده دانشگاهی اسامی رشته های حذف شده دانشگاهی بازگشت رشته های حذف شده دانشگاهی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها