تفاوت های قانون‌گذاری برای دانشگاه‌های شهرستان در کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   28 آبان 1392-19 November 2013بازدید 417

تفاوت های قانون‌گذاری برای دانشگاه‌های شهرستان


رییس دانشگاه زنجان با اشاره به تفاوت دانشگاه شهرستان با دانشگاه‌های تهران از نظر میزان قدرت و امکانات، گفت:‌ وزیر علوم باید شاخص‌های مختلفی برای قانون‌گذاری در نظر بگیرد و بر اساس آن‌ها ارزیابی انجام شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از :
محسن افشارچی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر اینکه برای دانشگاه‌های شهرستان قانون‌های جداگانه‌ای اخذ شود، اظهار کرد: متاسفانه انتظاری که از دانشگاه‌های شهرستان می‌رود، همانند دانشگاه‌های تهران است و این در حالیست که شرایط و امکانات دانشگاه‌های شهرستان مانند دانشگاه‌های تهران نیست.

وی افزود: قوانینی که به طور یکسان برای تمام دانشگاه‌ها گذاشته می‌شود با نگاه دانشگاه‌های توانمند است، در حالی که دانشگاه‌های شهرستان چنین توانایی و قابلیتی ندارند.

رییس دانشگاه زنجان با اشاره به معضل و مشکلات قانون خوابگاه، خاطر نشان کرد: قانونی که در حال حاضر برای وضعیت خوابگاه دانشگاه‌ها تدوین شده است، واگذاری خوابگاه به بخش خصوصی و همچنین ایجاد پانسیون است، این در حالیست که این امکان در تمام دانشگاه‌های شهرستان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دولت حق ندارد برای خوابگاه‌ها هزینه کند، اظهار کرد: با توجه به قانون خصوصی سازی خوابگاه‌ها باید این مسئله مورد نظر قرار گرفته شود که دانشگاه‌های شهرستان توان و قابلیت تجهیز خوابگاه را ندارد و دولت باید در این زمینه دانشگاه‌های شهرستان را تحت حمایت خود قرار دهد.

رییس دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه باید دانشگاه‌ها را با توجه به پتانسیل و توانایی آن‌ها رتبه‌بندی کرد، خاطرنشان کرد: بر این اساس مطابق آن رتبه‌بندی، برای آن‌ها قوانین مناسبی وضع کرد.

وی افزود: اعتبارات متمرکز باید به صورت عادلانه در اختیار دانشگاه‌ها قرار بگیرد، به عبارتی عدالت در تخصیص اعتبارات بین تمام دانشگاه‌ها انجام شود.

افشارچی با بیان اینکه در سال‌های اخیر نگاه به دانشگاه‌های شهرستان‌ از نظر جذب هیات علمی و توسعه تحصیلات تکمیلی نسبتا خوب بوده است، اظهار کرد: این مسئله باعث رشد دانشگاه‌های شهرستان شده که این نگاه باید همچنان ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های شهرستان باید به صورت تجمیع شده، اداره شوند، تصریح کرد: یک دانشگاه در استان باید به عنوان دانشگاه مادر وظیفه نظارت و رسیدگی به دانشگاه‌های دیگر را بر عهده بگیرد که این مسئله مزایای بسیاری را برای ارتقای دانشگاه‌های شهرستان دارد.

وی افزود: کمیته نظارت ارزیابی هرچند وقت یکبار دانشگاه‌های استان زنجان را مورد بازرسی و نظارت قرار می‌دهد و از طریق بررسی امور بسیاری از کارها در دانشگاه‌ منع و با بسیاری از آن‌ها موافقت می‌شود که بر اساس آن گسترش و ارتقا نیز انجام می‌شود.

رییس دانشگاه زنجان با بیان اینکه تا کنون این نظارت‌ها تاثیر به‌سزایی نداشته است، تاکید کرد: دانشگاه زنجان نظارت خود را به صورت عادلانه به دانشگاه‌های استان دارد، اما زمانی که نتیجه بازدید به مرکز اعلام می‌شود باید تغییری صورت گیرد که متاسفانه چنین اتفاقی نمی‌افتد.

افشارچی با بیان اینکه وزارت علوم باید رسیدگی به امور دانشگاه‌ها را بر عهده بگیرد، خاطر نشان کرد: وظیفه دانشگاه‌ مادر تنها نظارت و ارائه گزارش به وزارت علوم است به همین دلیل انتظار می‌رود وزارت علوم توجه بیشتری به دانشگاه‌های شهرستان داشته باشد.


تفاوت دانشگاه های شهرستانها تحصیل در شهرستانها تفاوت دانشگاههای شهرستان ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها