آخرين تصميمات بنياد ملی نخبگان در واگذاری ارائه تسهيلات به دانشگاه‌ها و ارزيابی اختراعات

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   21 آذر 1392-12 December 2013بازدید 533آخرين تصميمات بنياد ملی نخبگان در واگذاری ارائه تسهيلات به دانشگاه‌ها و ارزيابی اختراعات

معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه ارزيابي اختراعات از اين پس در بنياد ملي نخبگان صرفا حضوري خواهد بود، از واگذاري ارائه برخي تسهيلات استعدادهاي برتر و نخبگان دانشگاه صنعتي شريف به اين دانشگاه خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:  گروه دانشگاه خبرگزاري فارس به نقل از مرکز روابط‌عمومي و اطلاع‌رساني معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، سورنا ستاري با اشاره به سياست دولت تدبير و اميد مبني بر چابک سازي دستگاه‌هاي اجرايي و سازمان‌ها و نهادهاي دولتي گفت: بنياد ملي نخبگان در راستاي اجراي سياست‌هاي دولت و هدفمند کردن ارائه تسهيلات بنياد براي ارتقا کيفيت فعاليت‌هاي پژوهشي دانشگاه‌ها و باتوجه به اينکه حدود هزار و پانصد نفر از استعدادهاي برتر و نخبگان تحت حمايت بنياد در دانشگاه صنعتي شريف حضور دارند، در اولين اقدام، بخشي از اقدامات حمايتي خود از استعدادهاي برتر اين دانشگاه را به دانشگاه صنعتي شريف واگذار کرد.

وي افزود: در مرحله اول اعطاي اعتبار پژوهشي استادياران جوان، کمک هزينه فرصت مطالعاتي دانشجويان کارشناسي ارشد و دکتري، کمک هزينه شرکت در کنفرانس ها و اعطاي پژوهانه به دانشجويان کارشناسي ارشد و دکتري به دانشجويان نخبه و استعداد برتر دانشگاه صنعتي شريف با مديريت مسئولان اين دانشگاه انجام مي‌شود.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان تصريح کرد: در مرحله دوم اعطاي تمامي کمک هزينه تحصيلي دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف مشمول حمايت‌هاي بنياد ملي نخبگان، به دانشگاه صنعتي شريف محول مي‌شود.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور تاکيد کرد: نکته بسيار مهم اين است که تمامي روندها و فرآيندهاي اعطاي تسهيلات همچنان از طريق سامانه ثريا صورت مي گيرد. البته در اين واگذاري نظارت کار بر عهده بنياد ملي نخبگان و معاونت فرهنگي و امور نخبگان بنياد انجام مي‌پذيرد.

رئيس بنياد ملي نخبگان در ادامه با اشاره به برخي سوءاستفاده‌ها و وقوع تخلفات در حوزه اختراعات براي حضور در جمع مشمولان بنياد ملي نخبگان جهت دريافت تسهيلات حمايتي گفت: براي جلوگيري از اين وقوع چنين رويدادهاي تلخ و حفظ مالکيت معنوي اخترعات براي صاحبان آنها ، بررسي و ارزيابي تمامي اختراعات در بنياد ملي نخبگان صرفا از طريق جشنواره هاي منطقه اي و ملي اختراعات به صورت حضوري انجام مي شود و ديگر هيچ ارزيابي به صورت غير حضوري و از طريق سامانه ارزيابي اختراعات در بنياد انجام نمي شود.

ستاري خاطرنشان کرد: در اين راستا بر اساس مصوبه اخير بنياد ملي نخبگان و اصلاح آيين نامه حمايت از مخترعان، ميزان حداقل مشارکت مخترع براي دريافت تسهيلات به 45 درصد افزايش يافت  که از سال 93 اجرا مي شود. البته در ارزيابي اختراعات حضور تمامي مخترعان مشارکت کننده در طرح الزامي است.

به گفته وي از اين پس در راستاي استفاده از پتانسيل مجموعه‌هاي تحت مديريت بنياد ملي نخبگان و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، در ارزيابي هاي اختراعات از پتانسيل ستادهاي فناوري هاي راهبردي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري استفاده خواهد شد.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در پايان رد خصوص رويکرد بنياد ملي نخبگان درباره حمايت از برگزيدگان جشنواره هاي معتبر علمي در کشور خاطرنشان کرد: همچنين اعطاي مجموعه تسهيلات کمک هزينه تحصيلي براي برگزيدگان جشنواره هاي معتبر علمي مورد تاييد بنياد ملي نخبگان پس از بررسي در شوراي علمي بنياد ملي نخبگان و کسب حداقل‌هاي لازم صورت مي گيرد و صرفا برگزيده شدن در اين جشنواره‌ها منجر به تحت حمايت در آمدن در بنياد و دريافت تسهيلات نخواهد بود.


تصميمات بنياد ملی نخبگان تسهیلات بنیاد نخبگان بنیاد نخبگان ارزيابی اختراعات ارزيابی اختراعات نخبگان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها