قرار نگرفتن سرانه کافی برای دانشجویان در دست دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   17 دی 1392-07 January 2014بازدید 356قرار نگرفتن سرانه کافی برای دانشجویان در دست دانشگاه ها

رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رعایت سرانه دانشجویی را از نکات مورد توجه در حوزه آموزش دانست و تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر ورود دانشجویان به این دانشکده به ازای سرانه دانشجویی نیست و دانشگاه بودجه اختصاصی را در ارتباط با ورود دانشجویان برای دانشکده‌های مختلف دریافت نمی‌کند و معمولا هزینه‌های آموزشی از بودجه کلی تامین می‌شود. بر این اساس سرانه دانشجویی در ارتباط با هر دانشجو لحاظ نمی‌شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:
دکتر محمدشریف زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده داروسازی را از قدیمی‌ترین و نخستین دانشکده‌های داروسازی در سطح کشور دانست و افزود: حدود 700 دانشجوی عمومی رشته داروسازی، 264 دستیار PhD و تخصصی و همچنین 20 دانشجوی کارشناس ارشد در این دانشکده تحصیل می‌کنند. در حال حاضر 10 گروه آموزشی در دانشکده مشغول ارائه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و خدماتی هستند.

وی در ادامه به مهم‌ترین برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشکده اشاره کرد و گفت: در حوزه آموزشی اعتقاد داریم آموزش باید به طریقی انجام شود که شایسته دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران باشد. یعنی داروسازان، فارغ التحصیلان و همچنین متخصصین مربوط به این رشته توانایی و قابلیت آن را داشته باشند که نیازهای علمی و کاربردی متناسب با تحصیلاتشان شامل نیازهای مهارت محور، مرتبط با صنعت، نیازهای تولیدی، مشاوره‌ای و ستادی را در سطح جامعه برآورده کنند که این امر در مورد تمامی دانشجویان اعم از دانشجویان دوره عمومی، مقطع PhD، تخصصی و دانشجویان بین الملل صدق می کند.

دکتر شریف زاده رعایت سرانه دانشجویی را از دیگر نکات مورد توجه در حوزه آموزش دانست و تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر ورود دانشجویان به این دانشکده به ازای سرانه دانشجویی نیست و دانشگاه بودجه اختصاصی را در ارتباط با ورود دانشجویان برای دانشکده‌های مختلف دریافت نمی‌کنند و معمولا هزینه‌های آموزشی از بودجه کلی تامین می‌شود بر این اساس یعنی سرانه دانشجویی در ارتباط با هر دانشجو لحاظ نمی‌شود.

وی به ضرورت بازنگری در کیفیت آموزش در راستای توسعه محوری تاکید کرد و افزود: این بازنگری‌ها در مقاطع مختلف مطرح است که هزینه خاص خود را می‌طلبد. همچنین در آموزش، برنامه‌های نوین با رویکرد فعال، یادگیری فعال و الکترونیکی از جمله برنامه‌های آموزشی ما است که البته این برنامه‌ها نیز نیازمند هزینه و لوازم کمک آموزشی بروز است.

دکتر شریف زاده با بیان آن که اصلاح سرانه هیات علمی نسبت به فراگیران نکته‌ای است که برای ارتقاء کیفیت آموزش باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در آموزش دوره عمومی، PhD و تخصصی داروسازی، نیازمند حضور اساتید خارج از دانشکده و یا دانشگاه هستیم که حق التدریس این اساتید در سال هزینه بالایی را شامل می شود. البته امسال کم وبیش با همکاری دانشگاه توانسته‌ایم این هزینه‌ها را جبران کنیم ولی ادامه این مسیر باید همراه با چاره اندیشی و فراهم کردن بستر مناسب آن باشد.

وی توسعه فضای آموزشی و تامین بودجه آن را از دیگر نکات ضروری و مورد توجه در دانشکده دانست و گفت: حفظ و ارتقای کیفیت آموزش کلاس های تئوری، آزمایشگاهی، دوره های عمومی و تخصصی، با توجه به تعداد دانشجو و دستیارانی که در دانشکده مشغول به تحصیل هستند نیازمند فضای مناسب و کافی هستند. البته دانشکده برای این منظور برنامه ای را تدوین کرده است که در حال نهایی شدن است.

رییس دانشکده داروسازی افزود: تامین مواد اولیه آزمایشگاهی برای کلاس‌های عملی در مقاطع مختلف کاملا ضروری است و با توجه به بررسی‌های به عمل آمده در نظر گرفتن هزینه های مربوطه از اولویت‌های سال آینده دانشکده است چرا که این آزمایشگاه‌ها از بدو ورود دانشجویان به دانشکده تا پایان دوران تحصیل فعال و امکان تامین مواد آزمایشگاهی در شرایط مختلف باید وجود داشته باشد.

دکتر شریف زاده در پایان بر لزوم فراهم کردن فضای مناسب جهت افزایش انگیزه اعضاء هیات علمی تاکید کرد و گفت: لازم است شرایط را برای افزایش انگیزه و همکاری بیشتر اعضاء هیات علمی و مشارکت بیشتر آنها در فعالیت های جمعی دانشکده فراهم کنیم تا برای رسیدن به اهداف آموزشی، پژوهشی و کلیه مواردی که در نظر داریم، اقدامات خود را به نحو احسن انجام دهیم.


سرانه دانشجویی سرانه دانشگاه ها سرانه موجود در دانشگاهها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها