پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / مهندسی کامپیوتر          21 امرداد 1391 - 11 August 2012معرفی پدر واقعی اينترنت


امروزه براي بسياري از ساكنان كره زمين حتي تصور يك روز زندگي بدون اينترنت هم ممكن نيست اما آيا تا به حال به اين فكر كرده‌ايد كه اين فن‌آوري نوين اولين بار توسط چه كسي ارائه شده است؟


در حال حاضر اغلب از وينتون سرف، دانشمند آمريكايي به عنوان پدر اينترنت نام مي‌برند اما تا چند سال پيش براي اين پديده نوين قرن 20 از پدر ديگري با نام رابرت برمر نيز ياد مي‌شد البته در عين حال نام رابرت كان هم به عنوان يكي ديگر از پدران اينترنت مطرح مي‌شود.


*پدر گمنام اينترنت

در اين ميان نكته غم انگيز آن كه با وجود اهميت اين اختراع بزرگ، اگر امروز نام رابرت برمر را به عنوان يكي از پدران اينترنت جست‌وجو كنيد حداقل در زبان فارسي اطلاعات چندان زيادي از او منتشر نشده و شايد بيشترين خبري كه از او روي اينترنت وجود دارد مربوط به درگذشت او باشد.


او كه به اختراع زبان جهاني كامپيوترها در تبديل متن به عدد كمك كرده و به عنوان اولين دانشمند مسئله Y2K را هشدار داده بود در تاريخ هفت تير سال 1383 در سن 84 سالگي و بر اثر ابتلا به سرطان در تگزاس در گذشت اما شايد بدون اختراع كه كامپيوتري ASCII توسط او، امروز حتي صندوقي به نام ايميل نداشتيم و پرينترهاي ليزري و باتري‌هاي ويدئويي هم به شكل ديگري وجود داشتند.


*پدر پر نام اينترنت


اما برخلاف رابرتب رمر كه كمتر نام او به عنوان پدر اينترنت ديده مي‌شود وينتون سرف در اين زمينه بسيار صاحب نام است.


وینتون گری سرف، دانشمند آمریکایی علوم کامپیوتر است که پروتکل‌های تشکیل دهنده TCP/IP و استانداردی که امروزه به‌عنوان اینترنت شناخته می‌شود را با همکار خود يعني رابرت کان ایجاد كرد و لقب یکی از «پدران اینترنت» را به خود اختصاص داد.


او كه اين روزها حدود 71 سال سن دارد تا چند سال پيش (سال 86) به عنوان رييس سازمان نظارت برنامه‌ها و ارقام اينترنتي (آيكان) فعاليت مي‌:رد اما در اين سال از سمت خود كناره گيري كرد و فعاليت‌هاي خودي را به عنوان يكي از مديران ارشد اجرايي گوگل ادامه داد.


وي از سال 2010 تاکنون، به‌عنوان نماینده کمیسیون پهنای باند برای توسعه دیجیتال و یکی از اعضاي سازمان ملل متحد برای کمک به گسترش هرچه بیشتر تکنولوژی اینترنت مشغول به فعالیت است.


*همكاري آقاي رييس


اما رابرت كان دانشمند و مخترع ديگري است كه در موارد متعدد از او به عنوان همكار سرف پدر ديگر اينترنت ياد مي‌شود. از كان هم اطلاعات چنداني در زبان فارسي وجود ندارد اين درحالي است كه چند سال پيش سرف در گفت‌وگويي اعلام كرده بود: "بايد بگويم که اين اشتباه است که مردم افتخار پدري اينترنت را فقط به من نسبت بدهند. بيشتر کاري که من براي اختراع اينترنت انجام دادم به صورت مشترک بود. اول از همه با باب (رابرت) کان و بعداً با خيلي ديگر از آدمها که در سير تکاملي معماري اينترنت شرکت کردند.


در حقيقت رابرت کان که به عنوان پدر اينترنت شناخته مي شود، اين پروژه را در اواخر سال 1972 و اوايل سال 1973 شروع کرده بود. او در بهار 1973 زماني که من در دانشگاه استانفورد بودم، از من دعوت کرد که با او روي اين پروژه کار کنيم. البته ما پيش از اين در سال هاي 1969 و 1970 با هم روي پروژه آرپانت (جد اينترنت امروزي و اولين تجربه سوييچينگ بسته اي در مقياس گسترده) کار کرده بوديم و قبلاً همديگر را مي شناختيم.


او داشت کشف مي کرد که چگونه بايد از پس ايده شبکه باز بر بيايد. او هنگام کار روي اين ايده متوجه شد که به آدمي نياز دارد که درباره سيستمهاي عامل و چگونگي عملي کردن اين ايده بر روي انواع مختلفي از سيستمهاي عامل چيزهايي بداند.


من اتفاقاً در آن زمان که اولين قسمت آرپانت داشت در دانشگاه اوکلا نصب شد ، به عنوان يک دانشجوي فارغ التحصيل در اوکلا مشغول کار شدم. کار من نوشتن نرم افزار براي ارتباط داخلي يک کامپيوتر با آرپانت بود. آنجا بود که باب کان را ملاقات کردم".


منبع:ایسناتگ ها اينترنت پدر اینترنت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی