Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 آریتمی قلبی را جدی بگیرید
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          18 اسفند 1392 - 09 March 2014


Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 41

آریتمی قلبی را جدی بگیرید


 گروه دانش و سلامت:
آریتمی قلبی ازجمله بیماری‌هایی است که باید آن را جدی تلقی کرد، در برخی از این موارد این بیماری دارای علائم واضحی نیست که بتوان مستقیما آن را به آریتمی قلبی دلالت داد.

علائم آریتمی امکان دارد از نظر افراد عادی ربطی به این بیماری نداشته باشد و حتی پزشکان نیز پس از معاینه دقیق قلب متوجه آن شوند. ازجمله علائم آریتمی می‌توان به سرگیجه، حالت غش و ضعف و بی‌حوصلگی اشاره کرد. البته برخی از بیماران نیز تپش شدید و نامنظم قلب خود را به همراه درد در قفسه سینه احساس خواهند کرد.

به‌گفته دکتر محمد حسنی متخصص قلب، آریتمی قلبی در معنای نامنظم بودن ریتم قلب به‌کار می‌رود. ضربان نامنظم قلب یا آریتمی علل متعددی دارد. اکثر موارد ضربان نامنظم قلب که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. یکی از علل ضربان نامنظم قلب که اکثر افراد در پاره‌ای از اوقات دچار آن می‌شوند و کاملاً بی‌خطر است ضربان زودرس دهلیزی است. این ضربان‌ها معمولاً با احساس لرزش در گردن و قفسه سینه مشخص می‌شوند. علت ضربان زودرس دهلیزی یک تحریک الکتریکی دوره‌ای است که به‌جای گره سینوسی دهلیزی از عضلات دهلیز آغاز می‌شود.

ضربان زودرس دهلیزی معمولاً بی‌خطر است و اکثر افراد به آن توجهی نمی‌کنند مگر آنکه تکرار آن نگران‌کننده شود. این ضربان‌ها معمولاً توسط مخدرهای محرک قلب مثل نیکوتین و کافئین ایجاد می‌شوند. خودداری از مصرف آنها معمولاً از بروز این عارضه جلوگیری می‌کند مگر آنکه زمینه بیماری قلبی وجود داشته باشد. اگر تعداد این ضربان‌ها زیاد یا باعث نگرانی شما شود، باید به پزشک مراجعه کنید. داروهای متعددی برای کاهش یا توقف این ضربان‌ها وجود دارند.

در موارد استثنایی یک دستگاه الکترونیک ضربان‌ساز که باعث ایجاد ضربان قلب می‌شود، ممکن است زیر پوست تعبیه شود تا ضربان طبیعی قلب را حفظ کند. با توجه به اینکه در این عارضه، خون به‌درستی از قلب به خارج تلمبه نمی‌شود، ممکن است در داخل دهلیزها لخته‌های خونی تشکیل شود که جداشدن و حرکت این لخته‌ها در مسیر گردش خون یا به دام افتادن آنها در مسیر رگ‌هایی که خون را به مغز می‌رسانند، احتمال سکته مغزی را در این گروه از بیماران افزایش می‌دهد.

بر همین اساس آریتمی درصورت تداوم و شدت ضربان امکان دارد باعث افزایش خطر کاهش توانایی‌های ذهنی، فراموشی و زوال عقل شود. همچنین افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند پس از مدتی احساس می‌کنند مانند گذشته توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را ندارند و همین موضوع موجب ناراحتی و زودرنجی آنها می‌شود. از علل بیماری آریتمی، مسمومیت با برخی داروهای بیماری‌های قلبی است؛ در نتیجه همواره باید پس از تجویز داروهای قلبی توسط پزشک معالج دوز مورد مصرف این داروها هم پرسیده شود تا در آینده مصرف این داروها بدون آگاهی از دوز مصرف آنها باعث بروز پدیده‌هایی نظیر آریتمی در فرد نشود
Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 44

خبرنامه - شبکه های اجتماعی