پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          21 دی 1392 - 11 January 2014


طرح خدمت پزشکی نباید با تعابیر ظاهری مورد بررسی قرار گیردعضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه طرح خدمت پزشکی طرحی است که باعث بهبود وضعیت سلامت در مناطق محروم می‌شود، گفت: اجرای این طرح با انجام کارکارشناسی و بررسی مناطق محروم صورت گرفته است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:
دکترعامری در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه ادغام درمان و آموزش پزشکی امری است که در ابتدا در ایران صورت گرفته است، اظهارکرد: در دنیا تا به حال چنین طرحی که در آن علم و عمل درهم گره خورده باشد اجرا نشده است، بنابراین از این منظر نباید اجرای طرح خدمت پزشکی را با سایر نقاط دنیا مقایسه کرد و این امر که ایران بر خلاف سایر کشورها این طرح را اجرا می‌کند امر نگران کننده‌ای نیست.

وی طرح خدمت پزشکی را طرحی مطابق با ضوابط، موازین و چهارچوب‌های ایران دانست و در این باره خاطرنشان کرد: مقایسه اجرای این طرح با روش سایر کشورهای جهان امر صحیحی نیست چرا که در ایران حدود سی سال است که این طرح اجرا می‌شود و در این باره تجربه‌های زیادی را بدست آورده‌ایم.

عامری با اشاره به اینکه حذف طرح خدمت پزشکی و تغییر این شرایط نیاز به فکر و برنامه ریزی دقیق دارد، تصریح کرد: اگر در وزارت بهداشت صحبتی درباره ایجاد تغییر در نحوه اجرای طرح شده است حتما در این باره کارشناسی و بررسی‌های لازم انجام گرفته است.

طرح خدمت پزشکی مشکل عدم وجود پزشکان متخصص درمناطق دور افتاده را حل می‌کند

به گفته وی با توجه به نحوه تقسیم نیروهای پزشکی در کشور برخی از مناطق دور افتاده از وجود پزشکان متخصص بی بهره‌اند که اجرای طرح خدمت پزشکی باعث حل بخشی از این مشکل می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه درباره نحوه توزیع نیروهای پزشکی، خاطر نشان کرد: با وجود آنکه در استانی مانند تهران متخصصان تمام رشته‌های علوم پزشکی وجود دارند؛ اما در بسیاری از مناطق محروم حضور یک پزشک عمومی نیز مغتنم است.

وی با تاکید به اینکه مشکل تعداد پزشکان بعد از انقلاب و با افزایش دانشگاه‌های علوم پزشکی تا حد زیادی برطرف شده است، افزود: با این وجود باید توجه داشت که دانشجویان در حال حاضر در دانشگاه‌های علوم پزشکی دولتی از خدمات رایگان دولت بهره می‌برند، بنابراین باید در مقابل این تحصیل رایگان خدماتی را نیز در عرصه پزشکی به کشور ارائه دهند.

عامری با محسوس دانستن نیاز کشور به نیروی پزشکی طرح خدمت پزشکی، اظهار کرد: با توجه به نیاز مردم و کشور به این نیروی پزشکی حذف آن در حال حاضر امر صحیحی نیست، بنابراین نباید به این امر که انجام آن اجباری است تاکید داشت زیرا نیروی پزشکی به طور اختیاری به این مناطق محروم نمی‌روند و لازم است پزشکان در مقابل خدمات تحصیلی رایگان برای ارتقای سلامت کشور خدمت کند.

نقش آموزشی اجرای طرح خدمت پزشکی

وی همچنین به جنبه‌های آموزشی اجرای طرح خدمت اشاره و در این باره خاطر نشان کرد: ارائه خدمت در طرح و مناطق محروم باعث می‌شود که پزشک با موارد درمانی متعدد مواجه شود و این امر به بهبود عملکرد وی در آزمون‌های پزشکی و همچنین تجربه آموزی برای کار در مطب کمک می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین درباره دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی و دانشجویانی که خود هزینه تحصیلشان در رشته‌های پزشکی را می‌پردازند، گفت: در حال حاضر تعداد این دانشجویان در مقایسه با دانشجویان دانشگاه‌های دولتی کم است، بنابراین نمی‌توان برای این دانشجویان استثنایی قائل شد؛ چرا که این دانشجویان نیز در هر حال جزو اعضای خانواده پزشکی قرار می‌گیرند و لازم است از نیروی پزشکی این افراد نیز استفاده شود.

کشور نیازمند توزیع نیروهای پزشکی عادلانه است

لزوم توزیع نیروهای پزشکی در سراسر نقاط کشور و اجرای عدالت در بهره مندی تمام شهرها از نیروی متخصص از نکاتی بود که عامری به آن تاکید و در این باره تصریح کرد: نباید در بررسی نحوه اجرای طرح خدمت پزشکی تعبیر ظاهری صورت گیرد؛ چرا که کشور به این توزیع نیروهای پزشکی عادلانه نیازمند است.

وی درباره نارضایتی برخی دانشجویان از اعمال طرح خدمت پزشکی به شکل اجباری، گفت:‌ باید به این نکته توجه داشت که عرصه خدمات بهداشت و درمان باید در تمام کشور گسترش پیدا کند، البته پزشکان نیز تا ابد در این مناطق نخواهند ماند و نیروی طرح بعدی پس از مدتی با وی جایگزین می‌شود.

عامری افزود: اجرای طرح از این منظر که پزشکان در نقاط مختلف کشور با کیس‌های درمانی متفاوت‌ روبرو می‌شوند، حرکت خوبی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه درباره نتیجه اجرای طرح در کشور و تحلیل این نتایج خاطر نشان کرد: اجرای هر طرحی در گام‌های نخست، سخت و دشوار است؛ اما همچنان امید به نتیجه بخش بودن اجرای طرح وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه نیروهای پزشکی در ابتدای ورود به مناطق محروم ممکن است مقاومت کنند، اما پس از مدتی برای بهبود شرایط درمانی این مناطق تلاش می‌کنند، اظهار کرد: بسیاری از پزشکان با وجود نارضایتی اولیه پس از آنکه به مناطق محروم می‌روند و با شرایط مردم این منطقه مواجه می‌شوند تحت تاثیر قرار گرفته و برای سلامت مردم آن مناطق تلاش می‌کنند.

لزوم بهبود شرایط در مناطق طرح پزشکی

عامری در پایان درباره لزوم بهبود شرایط پزشکان در مناطق محروم تصریح کرد: در مقابل خدماتی که این پزشکان ارائه می‌کنند باید با توجه به شرایط منطقه حقوق و مزایای مورد نیاز و همچنین امکانات درمانی در اختیار آنها قرار داده شود و لازم است وزارت بهداشت درباره جزئیات این امر برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهد.

تگ ها طرح خدمت پزشکی خدمت پزشکی طرح خدمت پزشکی چیست؟

پر بازدیدترین پزشکی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت