پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          15 شهریور 1401 - 06 September 2022


بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت نسبت به بی‌تدبیری‌ها و بدسلیقگی‌های روی‌داده در فرآیند برگزاری و انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی اعتراض کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا شوری‌زاده مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نامه ای خطاب به دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نسبت به روند برگزاری و انتخاب رشته آزمون دستیاری اعتراض کرده است.

در این نامه آمده است: «در ادامه پیگیری‌های صورت گرفته پیرامون وضعیت نامطلوب دستیاران تخصصی و با نظر به بی‌تدبیری‌ها و بدسلیقگی‌های روی‌داده در فرآیند برگزاری و انتخاب رشته چهل‌ونهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی، بسیج دانشجویی مسائل و مشکلات آزمون ۴٩ام دستیاری تخصصی را تبیین می‌کند تا با ورود مجدانه و فوری جنابعالی هرچه سریع‌تر فرآیند گزینش دستیاران پزشکی به مسیر منطقی و قانونی خود بازگردد.

لازم به ذکر است که بسیج دانشجویی طی دو سال اخیر در نامه‌هایی به جنابعالی و وزیر وقت بهداشت، تخلفات و اشکالات برگزاری دو دوره اخیر آزمون دستیاری را نیز گوشزد کرده بود که با ورود مجلس شورای اسلامی، دیوان عدالت اداری و نیز همکاری خود وزارت بهداشت این مشکلات مرتفع شدند؛ ولی تکرار اشکالات گذشته و بروز مشکلات جدید نشان از رویکرد غلط وزارت در حیطه آموزش پزشکی دارد.

مشکلات مزبور به شرح زیر است:

الف) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر ساله بر اساس زیرساخت‌ها و امکانات کشور و نیز بر اساس نیازسنجی‌های صورت‌ گرفته از مناطق مختلف کشور، ظرفیت رشته‌های مختلف دستیاری را تعیین کرده و البته ملزم به اجرای مصوبات قانونی نیز است.

متأسفانه امسال، مانند سال گذشته، در اعلام ظرفیت رشته‌های دستیاری کاهش محسوسی نسبت به سال قبل اعمال شد که با توجه به توسعه (و یا حداقل عدم تغییر) زیرساخت‌ها و امکانات آموزشی کشور در یک سال اخیر و نیز افزایش نیاز مردم به نیروی متخصص پزشکی، این کاهش به ‌هیچ عنوان قابل قبول نبوده و با اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری و نیز نمایندگان و کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی روبرو شد.

اما بر خلاف سال گذشته که پس از اعتراض‌ها به کاهش ظرفیت، ظرفیت‌ها به وضعیت سال قبل از آن بازگشت، امسال وزارت بهداشت پس از تذکر کمیسیون اصل ٩٠ مجلس پیرامون کاهش ظرفیت‌ها، طی اقدامی تعجب‌برانگیز از بین رشته‌های پرمتقاضی تنها ظرفیت رشته‌های رادیولوژی و پاتولوژی را به میزان اندکی افزایش داده و برای رساندن عدد کل ظرفیت‌ها به میزان سال قبل، ظرفیت رشته‌هایی مانند داخلی، جراحی عمومی، بیهوشی، اطفال و… را افزایش داد.

نکته تأسف‌برانگیز آن است که ظرفیت اکثر این رشته‌ها حتی بدون افزایش ظرفیت نیز تکمیل نمی‌شده است و این افزایش ظرفیت صرفاً تعداد صندلی‌های خالی این رشته‌ها را افزایش خواهد داد.

البته معیار افزایش یا کاهش ظرفیت یک رشته نباید پرمتقاضی بودن یا نبودن آن باشد، بلکه باید بر اساس پایش نیازها و زیرساخت‌های کشور باشد اما سؤال مهم این است که آیا وزارت بهداشت منظور اعتراضات و تذکر کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی را درک نکرده است یا با انجام چنین اقداماتی که واضحاً بر خلاف روح مصوبات قانونی هستند، سعی در ساکت کردن اعتراضات و پیشبرد اهداف خود بر خلاف قانون دارد؟

به‌نظر می‌رسد حداقل اقدام لازم از سوی وزارت بهداشت، انتشار هرچه سریع‌تر دفترچه جدید بر اساس ظرفیت‌های سال قبل و ایجاد امکان ویرایش فرم انتخاب رشته برای داوطلبان آزمون دستیاری است.

ب) بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ظرفیت رشته‌های دستیاری تخصصی باید افزایش یابند و طبق تصمیم کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است با تشکیل کمیته‌ای تخصصی، مدل این افزایش ظرفیت را پیش از اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان دستیاری پزشکی مشخص کند.

اما با وجود انتشار خبری مبنی بر اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی در چند روز آینده، متأسفانه هنوز گزارشی از این کمیته منتشر نشده است و فضای تصمیم‌گیری کشور در خلاء داده‌های تخصصی به‌سر برده و تصویری روشن از نیاز واقعی کشور و توان حقیقی ساختار تربیت دستیار وجود ندارد؛ نتیجتاً هر تصمیمی در این‌باره پایه‌ای جز نظرات غیرعلمی و سلایق شخصی نخواهد داشت.

لازم است هرچه سریع‌تر این کمیته تشکیل شده و نتایج بررسی‌های تخصصی آن‌ منتشر شود و اگر تشکیل شده‌ ولی نتایج جلسات آن منتشر نشده است، ضمن توضیح دلیل این عدم انتشار، این نتایج هرچه سریع‌تر منتشر شوند.

ج) یکی از اقدامات قابل تحسین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای رفع نیاز کشور به نیروی متخصص پزشکی، افزایش ۵٠٠ ظرفیت به پذیرش دستیاری تخصصی به‌صورت بومی‌گزینی بوده است.

از آن‌جا که این ظرفیت‌ها می‌توانند به‌صورت دقیق در نقاط نیازمندتر کشور اختصاص یابند، بسیار مؤثرتر و سریع‌تر از افزایش کلی رشته‌ها در بهبود دسترسی مناطق محروم به پزشک متخصص عمل می‌کند.

اما متأسفانه رویکرد وزارت بهداشت در سنجش و جذب این دستیاران از همان ابتدا غیرشفاف و از مسیرهای غیرمعمول بوده است؛ درحالی که بهترین روش سنجش صلاحیت‌های علمی داوطلبان همان آزمون دستیاری تخصصی و بهترین سازوکار جذب دستیاران نیز همان فرآیند انتخاب رشته است و هرگونه بدعت در سنجش و جذب دستیاران در حقیقت به‌معنای ایجاد رانت و فساد خواهد بود.

خوشبختانه وزارت بهداشت آزمون دستیاری تخصصی پزشکی را به عنوان سازوکار سنجش داوطلبان به رسمیت شناخته است، اما هنوز تصمیمی در خصوص سازوکار جذب دستیاران اعلام نشده است.

با توجه به زمان اندک باقی‌مانده تا اعلام نتایج انتخاب رشته دستیاری، ضروری است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هرچه سریع‌تر درباره جزئیات این ۵٠٠ ظرفیت جدید در کمیته تخصصی تصمیم‌گیری کرده و ضمن درج جزئیات در دفترچه جدید، امکان ویرایش فرم انتخاب رشته را برای داوطلبان ایجاد کند تا فرآیند جذب نیز در فضایی عادلانه و شفاف انجام پذیرد.

از جنابعالی انتظار می‌رود با توجه به سبقه‌ای که در معاونت آموزشی آن وزارتخانه دارید، از اجرای رویه‌های خلاف عدالت آموزشی پرهیز کرده و نسبت به اجرای دقیق مصوبات نهادهای سیاستگذار و پیگیری نهادهای نظارتی اهتمام کامل داشته باشید.

بی‌توجهی به این امر و اتخاذ تصمیمات اشتباه، همچون مسئولین پیشین وزارت بهداشت، بدون شک باعث آسیب به جامعه پزشکان عمومی خواهد شد. بسیج دانشجویی ضمن امیدواری نسبت به حل مسائل مطروحه، در صورت عدم بررسی مناسب موضوع، این امر را از مراجع دیگر پیگیری خواهد کرد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین پزشکی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی