پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 97 نتایج ارشد 97 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 97 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 97 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجی          16 خرداد 1393 - 06 June 2014


دانشگاه‌های عراق به دنبال احیای اعتبار از دست رفته در زمان صدام

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از ایسنا: با شروع دیکتاتوری صدام حسین، وقوع جنگ‌های مداوم در این کشور و تحریم‌های اقتصادی، اوضاع دانشگاه‌های این کشور رفته رفته وخیم‌تر شد و هیچ چیز نتوانست اعتبار گذشته دانشگاه‌های این کشور را دوباره به آنها بازگرداند ضمن اینکه هیچ‌ چشم‌اندازو همتی نیز از سوی مسئولان این کشور مبنی بر توسعه کیفی دانشگاه‌های عراق به چشم نمی‌خورد.

دانشگاه‌های عراق که روزگاری در دهه‌های 60 و 70 میلادی به داشتن شهرت و رونق زبانزد خاص و عام بودند به دنبال دیکتاتوری صدام حسین در دهه 80 میلادی شهرت خود را از دست دادند و روند نزولی را طی کردند.

دلیل این مسئله بحران‌هایی است که از سال 2003 میلادی به بعد گریبان این کشور را گرفت؛ علاوه بر این سیاست‌های ناموفق وزارت علوم این کشور و سایر مؤسسات دولتی سبب این عدم موفقیت بوده است.

همچنین آمارهای مؤسسات رسمی بین‌المللی که در زمینه اعلام اعتبار و کیفیت دانشگاه‌های جهان فعالیت می‌کنند رتبه دانشگاه‌های این کشور را در مقایسه با سایر همتایان آن در سراسر جهان بسیار پایین اعلام می‌کند. علاوه بر این دانشگاه‌های عراق در زمینه همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی حضور فعالی ندارند.

به گزارش ایسنا به نقل از المانیتور، این مسائل درست با آنچه که گفته می‌شود طی سال‌های اخیر در عراق رخ داده یعنی توسعه‌های فراوانی در دانشگاه‌ها و آموزش عالی این کشور انجام شده در تضاد است.

نوری مالکی، نخست وزیرعراق که دوره فعالیتش به اتمام رسیده در سال 2009 میلادی با اجرای یک طرح آموزشی، هیئتی دانشجویی را به دانشگاه‌های خارجی اعزام کرد. در این طرح همچنین چگونگی اعزام سالانه 1000 دانشجو با کمک بورسیه‌های تحصیلی به دانشگاه‌های مختلف جهان مورد بررسی قرار گرفت.

با اینحال به نظر می‌رسد هیچ‌یک از این طرح‌ها موفق نبوده و بازسازی ساختار دانشگاهی عراق نیاز به بازنگری اساسی دارد و این کشور به جای توسعه کمّی باید درهای خود را به روی جوامع دانشگاهی کشورهای پیشرفته گشوده و رشته‌های تحصیلی خود را در تمام جنبه‌ها به روز رسانی کنند.

تگ ها دانشگاه‌های عراق

پر بازدیدترین دانشگاه خارجی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank