پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / بورسیه          17 شهریور 1401 - 08 September 2022


دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با راه اندازی صندوق عتف، دانشجویان مستعد مناطق محروم بورسیه می شوند و دیپلماسی علم و فناوری توسعه می یابد.

پرتال دانشگاهی به نقل از پیمان صالحی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جزئیات راه اندازی صندوق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رئیس جمهور، ماده واحده «اصل تأسیس صندوق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)» را ابلاغ کرد. حدود ۳ ماه از تدوین اساسنامه این صندوق می‌گذرد و قرار است به زودی به تصویب هیأت وزیران برسد.

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه این صندوق قرار است از مرجعیت علمی، مرجعیت فناوری و مرجعیت تربیتی_آموزشی کشور در سطح منطقه و جهان حمایت و پشتیبانی کند، افزود: حمایت از انجام تحقیقات کاربردی و تقاضا محور، حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی بنیادی، پیشران علوم، خصوصاً علوم پایه از دیگر وظایف این صندوق به شمار می‌رود.

وی ضمن بیان این مطلب که حمایت از همکاری‌های آموزش عالی و پژوهشی از جمله تبادل دانشجو و کشورهای مختلف و توسعه دیپلماسی علم و فناوری در دستور کار این صندوق قرار دارد، خاطرنشان کرد: همچنین در راستای تحقق عدالت آموزش عالی به دانشجویان و افراد مستعد با تاکید بر استعدادهای برتر مناطق محروم از محل این صندوق بورس تعلق می‌گیرد.

صالحی افزود: براساس آن چیزی که در اساسنامه صندوق پیش بینی شده، از محل بودجه این صندوق هزینه‌های مربوط به جذب و آموزش دانشجویان داخل و خارج کشور تأمین خواهد شد. همچنین حمایت از همکاری‌های اموزش عالی و پژوهشی از جمله تبادل دانشجو با کشورهای مختلف و توسعه دیپلماسی علم و فناوری از دیگر وظایف عملکردی صندوق محسوب می‌شود.

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری انجام عاملیت و کارگزاری مالی دولت و بانک‌ها و صندوق‌های مالی در حوزه آموزش عالی، تحقیقات و فناوری و همچنین تأمین مالی حمایت و توسعه اقتصاد آموزش عالی، پژوهش نهادسازی مالی برای نظام نوآوری در سطح ملی، بخشی، منطقه‌ای و استانی را از دیگر مأموریت‌های ویژه این صندوق برشمرد.

وی با اعلام اینکه سرمایه اولیه صندوق مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال است و از طریق تأمین منابع در قوانین بودجه سنواتی و سایر منابع در حداکثر سه سال بعد از تصویب اساسنامه تأمین و پرداخت خواهد شد، گفت: منابع مالی صندوق شامل کمک‌های دولتی دولت مندرج در قوانین بودجه سنواتی کل کشور، کمک‌های اعطایی و سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی شرکت‌های دولتی و بانک‌ها نهادهای عمومی غیر دولتی و شرکت‌های تابعه و وابسته، سود و کارمزد تسهیلات اعطایی و درآمد حاصل از سرمایه گذاری وجوه مازاد صندوق در راستای اهداف صندوق خواهد بود.

صالحی اضافه کرد: همچنین ۴۰ درصد از اعتبارات پژوهشی شرکت‌های دولتی نیز باید به این صندوق واریز شود تا راستای حمایت و پشتیبانی از پژوهش‌های کاربردی هزینه شود.

وی در پایان گفت: براساس اساسنامه این صندوق، رئیس جمهور و در غیاب ایشان معاون اول رئیس جمهور به عنوان رئیس هیئت امنا، وزیر علوم به عنوان نایب رئیس هیئت امنا و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعضای هیئت امنا را تشکیل می‌دهند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی