پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجویی          03 اسفند 1390 - 22 February 2012
پرداخت وام دانش هسته‌ای به دانشجویان/پلمپ خوابگاه‌های دانشجویی بدون مجوز

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پرداخت وام دانش هسته‌ای به دانشجویان رشته‌های مرتبط با انرژی هسته‌ای خبر داد و گفت: خوابگاه‌ها و پانسیون‌های دانشجویی بدون مجوز از سال آینده پلمپ می‌شوند.
مسعود گودرزی قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان، امروز در نشستی خبری با بیان عملکرد این صندوق در نیمه سال تحصیلی گذشته به افزایش 20 تا 30 درصدی پذیرش دانشجوی مازاد بر اعلام ظرفیت دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شد که با توجه به این افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو، مشکلاتی پیش بیاید اما با توجه به اقداماتی که صندوق رفاه دانشجویان انجام داد با کمترین مشکل مواجه بودیم.

وی افزود: صندوق رفاه دانشجویان در 3 بخش شامل تسهیلات، خدمات رفاهی و خوابگاه‌های دانشجویی است و به 4 میلیون دانشجو خدمات ارائه می‌دهد و تمام دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی، پیام‌نور، آزاد و علمی کاربردی را تحت پوشش خود قرار دارد.

قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پرداخت 16 عنوان وام به دانشجویان خبر داد و گفت: وام تحصیلی نیم سال دوم سال تحصیلی 90- 91 نسبت به سال دوم سال تحصیلی 90-89، 50 درصد افزایش داشته است. در سال گذشته میزان این وام 120 میلیارد ریال بود در حالی که این مبلغ امسال به 180 میلیارد ریال اعتبار افزایش یافته است و در حال حاضر در اختیار دانشگاه‌ها نیز قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه وام شهریه مختص دانشجویان دانشگاه‌های غیر انتفاعی، علمی کاربردی، پیام‌نور، آزاد و شبانه است گفت: وام شهریه دانشجویان امسال نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش دارد این مبلغ سال گذشته 407 میلیارد ریال بود که در نیم سال دوم امسال به 641 میلیارد ریال افزایش یافته است.

گودرزی خاطرنشان کرد: اعتبار وام شهریه دانشگاه آزاد امسال 67 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. سال گذشته 18 میلیارد تومان بود که امسال این رقم به 30 میلیارد تومان رسیده است.

وی به عدم جذب 5 میلیارد ریال اعتبار از سوی دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: 30 میلیارد ریال وام شهریه به دانشگاه آزاد اختصاص یافته است که این دانشگاه تاکنون با توجه به اینکه نیم سال اول سال تحصیلی گذشته 25 میلیارد تومان آن را جذب کرده و 5 میلیارد دیگر باقی مانده است.


قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان از بازنگری آئین‌نامه‌های مربوط به تسهیلات دانشجویی خبر داد و گفت: بازنگری میزان وام شهریه و وام تحصیلی در دستور کار قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود با توجه به بازنگری‌هایی که صورت می‌پذیرد حداقل 20 درصد میزان این وام‌ها در سال آینده افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: صندوق رفاه دانشجویان تلاش می‌کند تا با وام شهریه، دانشجویان بتوانند 70 تا 80 درصد شهریه خود را پرداخت کنند و 20 تا 30 درصد مابقی را خودشان بر عهده بگیرند.

به گفته گودرزی میزان وام تحصیلی در نیم سال اول 2 میلیون و 250 هزار ریال و در نیم سال دوم 2 میلیون و 500 هزار ریال بود.

وی میزان وام دانشجویان دانشگاه پیام‌نور را یک میلیون و 500 هزار ریال، دانشجویان دانشگاه‌های غیرانتفاعی را 2 میلیون ریال و دانشجویان دانشگاه آزاد را 5 میلیون ریال برای هر نیم سال تحصیلی در مقطع کارشناسی اعلام کرد.

قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان میزان وام شهریه دانشجویان کارشناسیارشد را 10 میلیون ریال و میزان وام شهریه دانشجویان مقطع دکترا را 15 میلیون ریال اعلام کرد.

وی با تأکید بر اینکه در سال تحصیلی 90 و 91 بازنگری‌هایی در زمینه تغذیه دانشجویی صورت پذیرفته است، گفت: 20 درصد دانشجویان هر دانشگاه تا 100 درصد هزینه تغذیه خود را می‌توانند در قالب وام دریافت کنند.

به گفته قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان، تمام دانشجویان با پرداخت 20 هزار ریال برای یک سال شمسی تحت پوشش بیمه حوادث هستند و تا سقف 20 میلیون ریال می‌توانند خواستار غرامت بابت حوادثی که در طول تحصیل رخ می‌دهند باشند. اگر این حوادث منجر به فوت شود مبلغ این غرامت به 10 میلیون تومان افزایش می‌یابد که این مبلغ به خانواده دانشجو پرداخت می‌شود. این بیمه تا زمانی که دانشجو تحصیل می‌کند بدون قید زمان و مکان شامل وی می‌شود.

وی افزود: تمام دانشجویان کشور می‌توانند با درخواست خود بیمه خدمات درمانی مانند کارکنان دولت داشته باشند ضمن اینکه صندوق رفاه دانشجویان برای 20 درصد دانشجویان هر دانشگاه هزینه بیمه درمان را در قالب وام پرداخت می‌کند.

گودرزی خاطرنشان کرد: در سال جاری میزان مبلغ بیمه خدمات درمانی دانشجویان هر ماه 9 هزار و 600 تومان بود که سهم دانشجو 4 هزار و 800 تومان برای هر ماه می‌شد ضمن اینکه اگر دانشجو متأهل باشد می‌تواند همسر و تا 3 فرزند خود را نیز بیمه کند.

وی خبر از تشکیل بیمه دانش توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم داد و گفت: بیمه دانش مجموعه‌ای از خدمات بیمه‌ای است که شامل بیمه درمان، بیمه حوادث و بیمه تکمیلی می‌شود. این بیمه برای سال آینده طراحی شده است و هزینه‌های آن 3 سهم دارد. سهم دانشگاه، سهم صندوق رفاه و سهم دانشجو.

وی خاطرنشان کرد: دستورالعمل بیمه حوادث و درمان دانشجویان در حال بازنگری نهایی است.

قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پرداخت وام دانش هسته‌ای به دانشجویان رشته‌های مرتبط با انرژی هسته‌ای در کشور خبر داد و گفت: میزان این وام 4 برابر وام‌های عادی در مقاطع مختلف است.

به گفته گودرزی وام تحصیلی و مسکن، وام ضروری و وام شهریه از وام‌هایی است که به دانشجویان رشته‌های هسته‌ای پرداخت می‌شود، ضمن اینکه وام شهریه تا سقف هزینه‌ای که دانشجو پرداخت می‌کند به وی اعطاء می‌شود.

وی آغاز پرداخت وام دانش هسته‌ای را از سال 91 اعلام کرد.

قائم مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان همچنین از حمایت ویژه از نخبگان با هماهنگی بنیاد نخبگان خبر داد و گفت: وام ودیعه مسکن دانشجویان متأهل نخبه با معرفی بنیاد نخبگان کشور از سال 91 اجرایی می‌شود.

به گفته گودرزی این وام تا حدی است که می‌تواند مشکل مسکن دانشجویان متأهل نخبه را حتی در شهر تهران برطرف کند.

وی گفت: اعتباراتی که از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم برای سال آینده پیش‌بینی شده و به مجلس ارائه شده است 40 تا 50 درصد نسبت به نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

قائم مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان همچنین از قطع ارائه لیزینگ لپ‌تاپ به دانشجویان خبر داد و گفت: طی بررسی‌هایی که صندوق رفاه دانشجویان انجام داد مشخص شد شرکت‌هایی که طرف قرارداد بودند حق دانشجو را لحاظ نمی‌کردند و میزان دریافتی که از دانشجویان داشتند حتی بیشتر از قیمت آزاد بود لذا صندوق رفاه ارائه لیزینگ لپ‌تاپ را قطع کرد تا بتواند در اولین فرصت شرکت‌هایی را پیدا کند که حق و حقوق دانشجویان را به طور کامل رعایت کند.

گودرزی تأکید کرد: در نیم سال دوم سال تحصیلی 91-90قیمت غذای دانشجویی هیچ افزایشی نخواهد داشت و اگر افزایشی صورت پذیرفته باشد صندوق رفاه وزارت علوم قطعا برخورد می‌کند.

به گفته وی روزانه 180 گرم برنج خشک برای هر وعده غذای دانشجویی در نظر گرفته شده است ضمن اینکه دانشگاه‌ها موظفند در هر نوبت دو نوع غذای گرم به دانشجویان ارائه دهند و اگر دانشگاهی غذای گرم ارائه نمی‌دهد دانشجویان می‌توانند به صندوق رفاه گزارش دهند.

قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان تأکید کرد: یارانه مواد غذایی در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است و اعتبار این یارانه نسبت به مهرماه 20 درصد افزایش داشته است. این مبلغ در نیم سال اول سال تحصیلی جاری 360 میلیارد ریال بود و در نیم سال دوم با افزایش 20 درصدی اعتبار به 43 میلیارد تومان رسیده است.

گودرزی با اشاره به برون‌سپاری تغذیه دانشجویان گفت: الگوی سوم برون‌سپاری تغذیه دانشجویان، اجرایی شده است و از سال آینده گام چهارم برون‌سپاری اجرایی می‌شود بر این اساس تمام مراحل تهیه مواد اولیه پخت و توزیع به بخش خصوصی و غیردولتی واگذار می‌شود.

به گفته گودرزی در سال جاری 47 هزار دانشجو بیش از 3 قسط خود را پرداخته نکرده‌اند به عبارتی حدود 80 میلیارد ریال توسط این دانشجویان به صندوق رفاه پرداخت نشده است. برای 32 هزار نفر فراخوان بازپرداخت وام ارائه شده است که اگر توجه نکنند در نوبت دوم از طریق ضمانت‌ها اقدام به پیگیری بازپرداخت وام‌ها می‌شود.

وی درباره ضمانت وام‌های دانشجویی گفت: در طول تحصیل در شرایطی که دانشجو مقاطع مختلف تحصیلی را به صورت مستمر طی کند وجود یک ضامن کافی است.

قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان تأکید کرد: اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی در نیم سال دوم سال تحصیلی هیچ افزایشی ندارد. این عدم افزایش اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی شامل خوابگاه‌های دانشجویان متأهل و مجرد می‌شود.

گودرزی از وجود حدود 1000 بلوک خوابگاهی و 2 هزار واحد خوابگاهی متأهلی خبر داد ضمن اینکه با اشاره به ایجاد تعاونی خوابگاه‌داران غیردولتی تاکید کرد: وجود این تعاونی به معنای کاهش خوابگاه‌های دولتی نیست بلکه به منظور افزایش ظرفیت اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی است.

وی با اشاره به وام قرض‌الحسنه با سود 4 درصد برای ساخت، تکمیل و خرید خوابگاه‌های دانشجویی گفت: خوابگاه‌هایی که عضو تعاونی خوابگاه‌های غیردولتی هستند حق پذیرش دانشجو را ندارند و صندوق رفاه با مشاهده چنین مواردی از ظرفیت قانونی خود برای برخورد با این دانشگاه‌ها اقدام می‌کند.

قائم‌مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پلمپ خوابگاه‌ها و پانسیون‌های بدون مجوز از سال آینده خبر داد و گفت: تمام خوابگاه‌های دانشجویی و پانسیون‌هایی که خواستار پذیرش دانشجویان هستند باید از سال آینده در تعاونی خوابگاه‌های غیر دولتی عضو شوند.
تگ ها وام دانش هسته‌ای دانشجویان خوابگاه‌های دانشجویی

پر بازدیدترین اخبار دانشجویی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت