پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجویی          18 اردیبهشت 1391 - 07 May 2012
اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی افزایش می یابد

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس:رئیس صندوق رفاه دانشجویی از ظرفیت ۳۰۰ هزار نفری خوابگاه‌های دانشجویی خبر داد و گفت: در نیم‌سال تحصیلی بعدی اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی حداکثر 3 تا 5 هزار تومان افزایش می‌یابد.


کیوان مرادیان رئیس صندوق رفاه دانشجویی صبح امروز در نشست خبری خود با خبرگزاری‌ها با اشاره به هفته خوابگاه‌ها گفت: متاسفانه با رشد کمی دانشگاه‌ها در کشور شاهد عدم رشد کافی امور رفاهی در دانشگاه‌ها بوده‌ایم.

وی با اشاره به وجود بیش از 4 میلیون دانشجو در سراسر کشور گفت: از 4 میلیون دانشجو در بهترین حالت کمتر از 300 هزار نفر در خوابگاه‌های دولتی، خوابگاه‌های در اجاره دانشگاه‌ها یا خوابگاه‌های بخش خصوصی اسکان داده می‌شوند.

به گفته مرادیان در حال حاضر بیش از 166 خوابگاه خصوصی عضو تعاونی شده‌اند و بر اساس سیاست‌های صندوق رفاه دانشجویی مدیریت می‌شوند.

وی افزود: همه دانشجویان متقاضی خوابگاه نیستند بر اساس آمار اگر وضعیت خوابگاه‌ها در شرایط مطلوبی باشد، یک میلیون نفر متقاضی این خوابگاه‌ها هستند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویی اعتبار صندوق را نزدیک به 630 میلیارد تومان دانست و افزود: دانشجویان استفاده کننده از تسهیلات صندوق باید مقید باشند این اعتبارات را پس از دوره دانشجویی به صندوق بازگردانند؛ به هر میزان که در مراحل پرداخت وام تاخیر بیفتد ظرفیت وام صندوق به دانشجویان آینده کاهش خواهد یافت.

وی در باره حل اساسی مشکل خوابگاه‌ها با اشاره به اینکه برای حل این مشکل عزم ملی اعم از مردم و دولت می‌خواهد، گفت: یکی از راه‌های حل این معضل استفاده از ظرفیت‌های استانی است که تا کنون به درستی به کار گرفته نشده است که در این راستا کارگروه ساماندهی خوابگاه‌های دانشجویی تشکیل شده است و مهمترین هدف آن حل بخشی از معضلات خوابگاه‌ها است.

مرادیان با بیان اینکه اعضای این گروه را استاندار، بانک‌ها و شهرداری تشکیل می‌دهند،‌گفت: این کارگروه با توجه به اینکه از سوی وزیر کشور ابلاغ شده و می‌بایست گزارش‌های آن به دست ما برسد ولی متاسفانه گزارش حوزه‌های آن دریافت نشده است.

وی راه حل دیگر را استفاده از ظرفیت غیر دولتی خواند و افزود: راه حل دیگر مشارکت توامان بخش خصوصی و دانشگاه‌ها در توسعه خوابگاه‌ها است.

مرادیان افزود: این مشارکت با مشارکت تنهای بخش خصوصی تفاوت دارد در قالب این طرح دانشگاه‌ زمین لازم را به بخش خصوصی طی 10 تا 15 سال می‌دهد و پس از 15 سال بخش خصوصی خوابگاه را تحویل دانشگاه می‌دهد.

مرادیان افزود: دانشگاه ارومیه، سبزوار و بیرجند نمونه‌های همکاری بخش خصوصی و دانشگاه است.

وی اقدام دیگر برای حل مشکل خوابگاه‌ها را مشارکت صد در صدی بخش خصوصی دانست و افزود: اعتبار 160 میلیارد تومانی در قالب وام 4 تا 6 درصد به بخش خصوصی داده شده است که طی آن با این وام خوابگاه ساخته شود و پس از 10 تا 15 سال بخش خصوصی می‌تواند با تغییر کاربری استفاده دیگری از خوابگاه بکند.

مرادیان اقدام دیگر در این زمینه را تشکیل مجمع خیرین خوابگاه‌ ساز  عنوان کرد که اساسنامه آن در حال حاضر در دست تدوین است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویی اقدام دیگر را اطلاع رسانی به کسانی دانست که مایلند بخشی از سرمایه خود را وقف کنند که تاکنون در تهران حدود 20 واحد خوابگاهی و در کاشان 4 مورد خوابگاه وقفی داریم که نسبت به 900 خوابگاه رقم قابل توجهی نیست.

وی ادامه داد: اقدام دیگر برای حل مشکل خوابگاه‌ها مشارکت جدی وزارت مسکن، بانک مرکزی برای تاسیس خوابگاه‌هاست؛ضمن اینکه وزارت نیرو و نفت می‌توانند با کاهش تعرفه‌های آب، برق و سوخت به خوابگاه‌ها کمک کنند.

مرادیان درباره افزایش اجاره بهای خوابگاه‌ها نیز گفت: تاکنون درباره این موضوع تصمیم گیری نشده ولی حداکثر 3 تا 5 هزار تومان افزایش اجاره‌بها در آینده خواهیم داشت ضمن اینکه صندوق رفاه به کسانی که مشکل معیشتی دارند، وام پرداخت خواهد کرد و به دانشجویان متقاضی مسکن وام مسکن خواهد داد.

وی درباره دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه خوابگاهی را ندارند، اظهار داشت: دانشگاه‌ها می‌توانند به 10 درصد متقاضیان خوابگاه تسهیلات دهد تا دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی هزینه‌های خوابگاه را پرداخت کنند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویی افزود:براساس آمار میانگین کل کشور در استفاده از این تسهیلات 6درصد است و عمدتا 10 درصد متقاضی وام خوابگاه نیستند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویی درباره ارائه خوابگاه به دانشجویان نخبه گفت: این دانشجویان در اولویت خوابگاه‌ها هستند. ضمن اینکه در ارائه تسهیلات نسبت به دانشجویان دیگر متفاوت هستند. علاوه بر این صندوق رفاه بر اساس تفاهم نامه با بنیاد نخبگان تا سقف 25 میلیون ودیعه مسکن به نخبگان  متاهل ارائه خواهد داد.

مرادیان درباره دانشجویان معلول نیز تصریح کرد: رئیس صندوق رفاه اعتباری را در نظر گرفته که در برخی موارد می‌توان از آن برای دانشجویان شرایط خاص استفاده کرد که این مبلغ تا 50 درصد اضافه‌تر از سایر دانشجویان است.تگ ها خوابگاه‌ دانشجویی خوابگاه

پر بازدیدترین اخبار دانشجویی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت