پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          18 تیر 1401 - 09 July 2022


در هفته گذشته آموزش عالی با اخبار و حواشی مختلفی روبه رو بود؛ از خبر شناسایی ۱۲ شبکه متخلف در کنکور ۱۴۰۱ و دستگیری ۴۸۰ داوطلب متقلب تا تایید سلامت کنکور توسط هیات منتخب رئیس‌جمهور.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، در جلسه دو هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی ستاد نقشه جامع علمی کشور گزارش‌ و آماری در خصوص ظرفیت‌ های رشته دندانپزشکی ارائه کرد و وزیر بهداشت نیز گزارش و نکات معطوف به احراز کیفیت را مطرح کرد و مقرر شد که موضوع به ستاد نقشه جامع علمی کشور ارجاع شود و با حضور وزیر بهداشت، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، رؤسای کمیسیون‌های بهداشت، آموزش و اصل ۹۰ و متخصصان امر بررسی مجددی صورت گیرد.

براساس اعلام ستاد نقشه جامع علمی کشور قرار بود یکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ جلسه‌ای با حضور برخی از اعضای ستاد نقشه جامع علمی کشور و وزیر بهداشت، معاون آموزشی وزیر بهداشت، روسای کمیسیون‌های آموزش و بهداشت مجلس برگزار شود تا آمارهای ارائه شده در زمینه ظرفیت دندانپزشکی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.

ماده واحده افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی تصویب شد

همچنین توافق شده بود نتیجه این جلسه و یکسان سازی آمارها در جلسه روز سه شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود. با وجود اینکه زمان جلسه توسط شخص وزیر بهداشت تنظیم شده بود، معاون آموزشی این وزارتخانه دو ساعت مانده به جلسه و وزیر بهداشت ۴۰ دقیقه مانده به آغاز جلسه، آن را لغو کرد.

در نهایت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه ۸۶۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد: ماده واحده تقویت زیرساخت‌های وزارت بهداشت در حوزه آموزش پزشکی و دندانپزشکی همراه با افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی تصویب شد.

شناسایی ۱۲ شبکه متخلف در کنکور ۱۴۰۱/ دستگیری ۴۸۰ داوطلب متقلب

همزمان با برگزاری کنکور سراسری اخباری مبنی بر دستگیری افرادی که در حوزه وسایل الکترونیکی برای تقلب استفاده کرده بودند و همچنین عوامل گروه‌هایی که اقدام به فروش سؤالات جعلی کنکور منتشر شد. پس از حواشی مربوط به کنکور ۱۴۰۱، عبدالرسول پورعباس در برنامه تلویزیونی صف اول از شناسایی ۱۲ شبکه متخلف در کنکور ۱۴۰۱ و دستگیری بیش از ۴۸۰ داوطلب متقلب خبر داد.

تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است

وی درباره تقلب در کنکور سراسری نیز این توضیح را داد که همه آزمون‌ها تقلب دارند اما تقلب به معنای افشای سوالات یعنی اینکه قبل از آزمون به سوالات دسترسی داشته باشند در کشور امکان ندارد. تا اینجا می‌توان قسم خورد که تا حالا اتفاق نیفتاده است. تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است.

هیات منتخب رئیس جمهور سلامت کنکور ۱۴۰۱ را تایید کرد

با توجه به حواشی مطرح شده، رئیس جمهور گروهی را به ریاست معاون اول رئیس جمهور مأمور تحقیق و بررسی دقیق ابعاد و برخی شبهات مطرح شده درباره کنکور ۱۴۰۱ کرده بود که در پی بررسی‌های صورت گرفته گزارش بررسی‌های هیئت منتخب اعلام شد. این هیات ۱۵ تیرماه اعلام کرد؛ سلامت کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ در تمامی رشته‌ها و گروه‌ها مورد تأیید قطعی است.

در بخشی از این گزارش آمده است؛ با توجه به پیش‌بینی‌های چند لایه کنترلی و امنیتی و اشراف کامل دستگاه‌های نظارتی و شناسایی تجهیزات الکترونیکی که بکارگیری آنها در جهت ارتکاب تخلف و تقلب متصور بوده و نیز برخورد قاطع با این گروه محدود از داوطلبان به هنگام ورود به حوزه‌ها و همچنین در ساعات بعدی برگزاری آزمون، با اطمینان ابراز می‌دارد که هیچ حقی از هیچیک از داوطلبان تضییع نشده و سازمان سنجش آموزش کشور و برگزار کنندگان کنکور در جهت حفظ حقوق داوطلبان و رعایت عدالت آموزشی تمامی تلاش خود را بکار گرفته‌اند.

تحت پوشش قراردادن ۵۰ درصد دانشجویان روزانه در خوابگاه ها

مسعود گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان از هدف گذاری صندوق رفاه دانشجویان برای تحت پوشش قراردادن ۵۰ درصدی دانشجویان روزانه در خوابگاه ها خبر داد. او البته تاکید کرد که خوابگاه ها باید از نظر کیفی هم از سطح قابل قبولی برخوردار باشند. او این وعده را داد که در آینده نزدیک شاهد نهضت خوابگاه سازی در کشور خواهیم بود.

تهران و البرز تعطیل شد/ برگزاری امتحانات در دو دانشگاه

عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران ۱۲ تیرماه اعلام کرد به دلیل آلودگی هوا، ادارات، مهدکودک‌ها، دانشگاه ها و تمام مقاطع تحصیلی استان تهران به استثنای دو شهرستان دماوند و فیروزکوه دوشنبه (۱۳تیر) تعطیل است. البته تاکید شد با توجه به برگزاری امتحانات، معاونت آموزشی دانشگاه ها آخرین تصمیم گیری ها درباره لغو یا برگزاری امتحانات را اعلام خواهند کرد.

در همین راستا یکی دو دانشگاه امتحانات را طبق زمانبندی پیش بینی شده برگزار کردند؛ دانشگاه صنعتی شریف در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ پیرو اعلام تعطیلی ادارات و مراکز آموزشی استان تهران و با توجه به اختلالاتی که تعویق امتحانات در برنامه‌ریزی دانشجویان و اساتید ایجاد خواهد کرد، به اطلاع می‌رساند تمامی امتحانات پایانی فردا دوشنبه ۱۳ تیرماه طبق برنامه‌ی زمان‌بندی قبلی به صورت حضوری برگزار خواهند شد.

دانشگاه آزاد نیز اعلام کرد؛ امتحانات دانشجویان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بنا بر برنامه قبلی دایر است؛ بنابراین عوامل برگزارکننده امتحانات در این واحدها حضور داشته باشند.

همچنین براساس اعلام دانشگاه تهران، برگزاری کلیه آزمون‌های پایان نیمسال تحصیلی جاری در واحدهای مختلف دانشگاه به روز شنبه ۱۸ تیر ماه ۱۴۰۱ (در همان ساعت، مکان و شرایط اعلام شده قبلی) موکول شد.

اداره کل منابع انسانی دانشگاه تهران نیز در پی تعطیلی روز دوشنبه، اعلام کرد: زمان مصاحبه داوطلبان استخدام در دانشگاه تهران که ۱۳ تیر ماه به عنوان تاریخ شرکت در مصاحبه ایشان تعیین شده بود، به روز سه‌شنبه ۱۴ تیر ماه موکول شد.

امتحانات دانشگاه خوارزمی به ۱۸ تیر موکول شد

دانشگاه خوارزمی نیز اعلام کرد؛با توجه به مصوبه کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان‌های تهران و البرز، کلیه امتحانات تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه در پردیس‌های تهران و کرج در روز دوشنبه ۱۳ تیرماه ۱۴۰۱ لغو به روز شنبه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۱ منتقل شد.

این دانشگاه همچنین اعلام کرد: امتحان جامع دانشجویان دکتری به تشخیص دانشکده مربوطه در بازه زمانی سه شنبه ۱۴ تیر لغایت چهارشنبه ۲۳ تیر برنامه ریزی و انجام شود.

برگزاری جشنواره فارابی با حضور رئیس جمهور

در هفته گذشته، آئین اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی با معرفی برگزیدگان این رویداد علمی روز سه‌شنبه، ۱۴ تیرماه با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد. نماینده دانشجویان نمونه وزارت بهداشت در این جشنواره، خواستار بازنگری امتیازات مادی و معنوی تخصیص یافته به دانشجویان نمونه کشوری و اختصاص سهمیه جذب هیات علمی برای دانشجویان شد.

تقاضای جایگزین کردن سربازی با پروژه جایگزین خدمت برای دانشجویان

او در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: تقاضای جایگزین کردن سربازی اجباری با پروژه جایگزین خدمت برای دانشجویان مقطع کارشناسی و تسهیل اجرای آن برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری را داریم.

نامه فرهاد دانشجو به رئیس جمهور/ هشدار درباره کمبود حقوق اساتید و خطر مهاجرت

رئیس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رئیس جمهور به کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی، مهاجرت اساتید و کمبود بودجه دانشگاه‌ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص اشاره کرد و نسبت به خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور هشدار داد. در بخشی از این نامه آمده است؛ رؤسای دانشگاه‌های برتر درخواست دارند تا دستور فرمائید اول، بودجه دانشگاه‌ها هر ماه بصورت یک دوازدهم محاسبه و بدون فوت وقت پرداخت شود و تحت هیچ شرایطی در هر ماه کمتر از یک دوازدهم تخصیص داده نشود.

دوم، برای تجهیز آزمایشگاه‌ها، اعتبارات مازاد دیگری خارج از بودجه مصوبه سالانه مثلاً از طریق تأمین اعتبار از حساب ذخیره ارزی پیش بینی شود سوم، متمم بودجه به میزان حداقل پنجاه درصد برای جبران کمبودهای دانشگاه پیش بینی شود آمادگی اینجانبه و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می‌شود.

حتی یک ریال در حوزه رفاهی بودجه دریافت نکردیم

مهدی واحدی معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگویی که با خبرنگار مهر داشت، اعلام کرد در سال ۱۴۰۱، حتی یک ریال بابت هزینه های رفاهی در ۱۴۰۱ دریافت نکردیم. او همچنین گفت: در صورت عدم‌ تخصیص بودجه امکان ارائه خدمات رفاهی از شهریور به دانشجویان وجود ندارد. تاکنون با بودجه‌هایی که سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه به دانشگاه تخصیص داده، امورات را گذرانده ایم؛ همین حالا معاونت دانشجویی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان بابت تهیه اقلام مواد اولیه و همچنین به پیمانکاران بدهکار هستیم.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی