کشف دلیل سفتی DNA

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   05 دی 1390-26 December 2011بازدید 1490کشف دلیل سفتی DNA

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس: شیمی‌دان‌های محاسباتی بر این باورند که یکی از معماهای مربوط به سفتی DNA را کشف کرده‌اند.
شیمی‌دان‌های محاسباتی بر این باورند که یکی از معماهای مربوط به سفتی DNA را کشف کرده‌اند که چه مقدار از سفتی مولکول DNA به نیروهای الکتروستاتیک و چه مقدار از آن به ساختار فیزیکی مولکول مربوط است.

DNA دو رشته‌ای یکی از سفت‌ترین مولکول‌های طبیعی است. انعطاف‌پذیری این مولکول همواره مورد سوال زیست‌شناسان بوده است، زیرا این ساختار بسیار بلند باید پیچ خورده و فشرده شود تا درون هسته سلول جای بگیرد.

گارگین پاپویان از دانشگاه کالیفرنیای شمالی که رهبری این کار را بر عهده داشته است، می‌گوید: «فشرده‌سازی DNA در حوزه‌هایی همچون ویروس‌شناسی که در آن DNA باید درون پوسته ویروس جای بگیرد، و یا ژن‌درمانی که مستلزم یافتن راه‌هایی برای بسته‌بندی و رسانش DNA است، از اهمیت بالایی برخوردار است».

دو عامل مهم مسئول سفتی مولکول DNA هستند. از نظر مکانیکی جفت‌باز سازنده مولکول DNA چنان به هم فشرده شده هستند که موجب ایجاد سفتی در ساختار این مولکول می‌شوند. از طرف دیگر، مولکول DNA به‌دلیل وجود گروه‌های فسفات، دارای بار منفی در سرتاسر خود می‌باشد. نیروی دافعه الکتروستاتیک که میان این بخش‌های دارای بار منفی وجود دارد، از تا خوردن مولکول و نزدیک شدن بخش‌های مختلف آن به یکدیگر جلوگیری می‌کند. میزان نقش هر یک از این دو عامل در سفتی مولکول DNA همواره مورد بحث بوده است.


محققان برای حل این مشکل یک شبیه‌سازی اتمی با تفکیک‌پذیری بالا از مولکول DNA تولید کردند. پاپویان می‌گوید: «ما هر یک از اتم‌های این مولکول و محیط اطراف آنها را شبیه‌سازی کرده و با استفاده از شبیه‌ساز دینامیک مولکولی چگونگی وول خوردن DNA را مطالعه کردیم. سپس پروتونه و خنثی شدن گروه‌های فسفات را شبیه‌سازی کرده و دوباره نحوه پیچ خوردن مولکول را مشاهده کردیم».

این پژوهشگران مشاهده کردند که مولکول خنثی شده بسیار انعطاف‌پذیرتر از مولکول باردار است. همین آزمایش با استفاده از مدل دانه‌درشت‌تر DNA نیز که قبلاً کارایی آن در شبیه‌سازی ویژگی‌های مهم DNA اثبات شده بود، تکرار شد. در این حالت تنها امکان شبیه‌سازی خنثی‌سازی تدریجی مولکول وجود دارد که با استفاده از این فرایند، افزایش انعطاف‌پذیری مشاهده شد.

پاپویان می‌گوید این مطالعات محاسباتی نشان می‌دهند که نقش نیروهای الکتروستاتیکی و نیروهای غیرالکتروستاتیکی در سفتی DNA کم و بیش یکسان است.

جزئیات این کار در Journal of American Chemical Society منتشر شده است.
کشف دلیل سفتی DNA

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها